Bzy (Sambucus) jako rodzime " klony palmowe"

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

Czy te ogrodowe odmiany bzów mają tak samo wartościowe tzn zdrowe i smaczne (jako np sok) owoce jak zwykły bez ?
Awatar użytkownika
Menysek
200p
200p
Posty: 419
Od: 24 paź 2007, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wschodu

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

Przetestuję to słonko, ale najpierw muszę wiedzieć czy mam szansę na utrzymanie któregoś z nich w rozmiarze karłowym :lol:
"W przedziwnym mieszkam ogrodzie, gdzie żyją kwiaty i dzieci, i gdzie po słońca zachodzie uśmiech nam z oczu świeci...
I pielęgnuję murawę, plewiąc z niej chwasty i osty, by każdy, patrząc na trawę, duszą, jak trawa, był prosty."
. L. Staff

Monika - "Przy malowniczej drodze"
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1185
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

a ja, Bartosz, nigdy nie próbowałam :oops: Mieszkam w zagłębiu czarnych bzów i zawsze zbieram kwiaty i owoce ze zwykłych :D
Awatar użytkownika
Menysek
200p
200p
Posty: 419
Od: 24 paź 2007, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wschodu

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

Wróciłam do tematu i z tego co wyczytałam wszystkie sambucus są jadalne i tak samo zdrowe. Ale odpowiedzialności nie biorę...
Wróciwszy do tematu nie poprzestałam na teorii - zakupiłam w końcu złoty i przyszedł... ugotowany w transporcie :roll:
Chcą mi zwracać kasę, ale jak byłam bez bza, tak i jestem :lol:
"W przedziwnym mieszkam ogrodzie, gdzie żyją kwiaty i dzieci, i gdzie po słońca zachodzie uśmiech nam z oczu świeci...
I pielęgnuję murawę, plewiąc z niej chwasty i osty, by każdy, patrząc na trawę, duszą, jak trawa, był prosty."
. L. Staff

Monika - "Przy malowniczej drodze"
tomboj0
500p
500p
Posty: 655
Od: 10 gru 2007, o 22:15
Lokalizacja: Wrocław, Karwiany

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

Raczej byłbym ostrożny z jedzeniem bzu. Jest coś takiego jak sambucyna i sambunigryna.
Sam zresztą kiedyś lekko się zatrułem owocami bzu czarnego. Ale to nie zmienia faktu, że są smaczne
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Menysek
200p
200p
Posty: 419
Od: 24 paź 2007, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wschodu

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

Ależ oczywiście że trzeba być ostrożnym. Owoców nie wolno ich jeść na surowo! :lol: Rzeczywiście zawierają sambunigrynę, która wydziela kwas pruski. Obróbka termiczna niszczy jednak sambunigrynę. A pestki z resztą i tak trzeba odcedzić, bo są paskudne :lol:
Z kolei kwiaty są bezpieczne, ale też je się je po obróbce - wielokrotnie smażyłam placki z kwiatów zanurzonych w cieście naleśnikowym. Tak jak i soki, mają specyficzny "bzowy" posmak 8-)
"W przedziwnym mieszkam ogrodzie, gdzie żyją kwiaty i dzieci, i gdzie po słońca zachodzie uśmiech nam z oczu świeci...
I pielęgnuję murawę, plewiąc z niej chwasty i osty, by każdy, patrząc na trawę, duszą, jak trawa, był prosty."
. L. Staff

Monika - "Przy malowniczej drodze"
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3784
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

Z jakiego gatunku bzu były te kwiaty? Czy mogą być z koralowego?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
tomboj0
500p
500p
Posty: 655
Od: 10 gru 2007, o 22:15
Lokalizacja: Wrocław, Karwiany

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

Ogólnie rzecz biorąc bez koralowy ma większe stężenie substancji cyjanogennych. I jest bardziej trujący, więc raczej nie nazwałbym ich "zdrowymi". Rzeczywiście cyjanowodór ma niską temperaturę wrzenia (27C) więc przy obróbce termicznej się ulatnia. Więc można jeść o ile ma się kontrolę nad procesem uwalniania cyjanowodoru z rośliny:)
Sam lubię te rośliny i planuję mieć ich sporo. Ich zaletą jest to że żadne ssaki ich nie jedzą (za wyjątkiem człowieka) więc jeżeli ktoś ma problem z sarnami i zającami (jak ja) to bez można spokojnie sadzić.
Ich wadą jest to, że nie znoszą zalewania i nawet parę godzin pod wodą je może zabić - wiem bo straciłem kilkanaście sadzonek posadzonych na okresowo zalewanej łące.
Pozdrawiam
tomek
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3784
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

Dzięki, teraz wiem co jem.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
jps33
---
Posty: 224
Od: 14 gru 2014, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

A tak poza jedzeniem bzu, widzieliście już S. Lemon Lace? Może wkrótce będzie dostępny w Europie.
https://www.youtube.com/watch?v=OQuF2_L8-Io
Awatar użytkownika
Menysek
200p
200p
Posty: 419
Od: 24 paź 2007, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wschodu

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

Ja dotychczas jadłam wyłącznie czarny, tak więc kwiaty po porostu z lasu :tan
O innych wypowiadałam się wyłącznie na podstawie informacji w intrenecie :roll:
"W przedziwnym mieszkam ogrodzie, gdzie żyją kwiaty i dzieci, i gdzie po słońca zachodzie uśmiech nam z oczu świeci...
I pielęgnuję murawę, plewiąc z niej chwasty i osty, by każdy, patrząc na trawę, duszą, jak trawa, był prosty."
. L. Staff

Monika - "Przy malowniczej drodze"
Ilonka
50p
50p
Posty: 90
Od: 27 lut 2008, o 15:49
Lokalizacja: Nysa

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

jak tam kochani wasze bzy przetrwały sezon? Na wiosnę chcę posadzić EVĘ i koralowego GOLDENLOCKS lub jakiejś innej odmiany o mocno postrzepionych liściach Napiszcie czy faktycznie szybko stracił liście i wyglądał już nieefektownie? Czy po prostu stracił liście i wygląda jak każdy krzak bez liści w zimie. trochę poprzegladałam internet i odmian jest masa obawiam się że na tych dwóch nie skończę. A Sambucus racemosa 'Tenuifolia" to już całkiem wymiata tylko gdzie go znaleźć?
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1072
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

Ilonka ,złotolistne muszą rosnąć w cieniu , EVA jest fantastyczny ,bo jeszcze w listopadzie miał kilka bordowych liści i rośnie całkowicie do słońca .
Beata :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”