Wędzarnia z beczki

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Winogrodek
200p
200p
Posty: 388
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: wędzarnia z beczki "odwrotny cug"

Post »

Dokładnie jak piszesz - zrób wlot powietrza od dołu paleniska, a wędź przy zamkniętych drzwiczkach. Powinno pomóc, chociaż lepszy byłby odcinek od paleniska do beczki nie poziomy, a idący w górę. Sam planuję taką wędzarkę z beczki, ale kanały chce zrobić nad poziomem gruntu i w górę.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4236
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: wędzarnia z beczki "odwrotny cug"

Post »

Jest takie stare indiańskie przysłowie: jak chcesz złapać rybę- myśl jak ryba!
Tutaj ciepłe powietrze i dym unoszą się do góry- nie w bok, nigdy w dół. Dopóki więc wypadkowy kierunek najłatwiejszego ruchu spalin nie będzie wyraźnie do góry(choćby po zakrętach lub po skosie) dym tam nie pójdzie. Więc innym rozwiązaniem dla poprawy ciągu może być powiększenie otworu w dnie beczki(w sumie po co taki mały?) i 'wydłużenie komina', czyli postawienie jej wyżej, wyraźnie wyżej. Nadal może być potrzebne "rozpalenie w kominie", ale jak ruszy, to może już pójdzie.
Innym sposobem może być zamontowanie dmuchawy w drzwiczkach i włączenie jej po rozpaleniu i zamknięciu drzwiczek.
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
juliuszcezar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 5 maja 2014, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: wędzarnia z beczki "odwrotny cug"

Post »

Witam.
Tak jak pisałem wcześniej, rozwiązałem problem cugu. Wykopałem przy palenisku dziurę, przebiłem się przez siany i dołączyłem rurę 110 -kolanko i przedłużyłem w górę prostą, która na czas wędzenia będzie wkładana w kolanko. Po rozpaleniu cug ma taki że aż huczy w beczce , zrobię tylko szyber na róże aby sterować dymem i temperaturą. Ale obecnie wszystko jest ok. mam problem ze wstawieniem zdjęcia , ale jak się z tym uporam to wstawię celem pokazania patentu, który pomógł.
polac
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 maja 2013, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: wędzarnia z beczki "odwrotny cug"

Post »

Jeśli mogę coś doradzić, a miałem podobny problem, to z tego co widać, wlot do komina z paleniska usytuowany jest za nisko. Powinien on być jak najwyżej paleniska, wówczas nie ma co się martwić o cug, różnica poziomów miedzy wlotem do paleniska, a wylotem z beczki załatwi sprawę.
Proponuję też. zamontować jakiś deflektor, żeby rozproszyć dym wpadający do beczki oraz ocieplić ją wełną mineralną (łatwiej wtedy regulować temperaturę).
Życzę udanego zadymiania!

Ps. beczki można "załatwić" w sklepach motoryzacyjnych, odpowiednie wypalenie załatwi sprawę starych olejów.
Pozdrawiam Kamil
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4236
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: wędzarnia z beczki "odwrotny cug"

Post »

polac pisze:wlot do komina z paleniska usytuowany jest za nisko. Powinien on być jak najwyżej paleniska(...)różnica poziomów miedzy wlotem do paleniska, a wylotem z beczki załatwi sprawę.
Wylot z beczki jest wysoko, jeśli wlot będzie wyżej, to różnica będzie mniejsza. Nie pomieszałeś coś?
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
polac
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 maja 2013, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: wędzarnia z beczki "odwrotny cug"

Post »

Nie, bo jak wiadomo ciepłe powietrze unosi się więc jego "kumulacja" następuje właśnie u góry paleniska, natomiast różnica ciśnień pomiędzy ciepłym powietrzem w palenisku, a chłodniejszym w beczce powoduje tzw. cug i nie jest prawdą że im wyższy "komin" (różnica poziomów) tym większy cug bo w kominach w elektrowni szalałyby huragany :wink: , wszytko to różnica ciśnienia.
Wiadomo też że jeżeli zamknie się wlot do paleniska to cugu nie ma, ponieważ nie ma dopływu "świeżego" powietrza dla ognia.
Optymalnym nachyleniem rury łączącej palenisko z beczką jest 15%, ale to już wiedza starszych "zadymiarzy", a rura im większa (bez zbędnej przesady, optimum to podobno fi 20-25) tym lepsza.
Pozdrawiam Kamil
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4236
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: wędzarnia z beczki "odwrotny cug"

Post »

polac pisze: różnica ciśnień pomiędzy ciepłym powietrzem w palenisku, a chłodniejszym w beczce powoduje tzw. cug i nie jest prawdą że im wyższy "komin" (różnica poziomów) tym większy cug bo w kominach w elektrowni szalałyby huragany .
Wygląda, że tego nie wiesz- ale właśnie szaleją!
A to co opisałeś wcześniej sprawi, że cug będzie w drugą stronę, czyli tak jak jako problem przedstawił to autor. Ciepłe powietrze musi się unosić do komina, czyli w tym wypadku z paleniska do beczki. Zatem kanał powinien być powyżej rusztu, a wędzarnia jeszcze wyżej.
Przemyśl to.
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
polac
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 maja 2013, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: wędzarnia z beczki "odwrotny cug"

Post »

Sprzeczać się nie zamierzam, mówię jedynie na swoim przykładzie. Wybudowałem wędzarnie z beczki, bardzo podobną do kolegi 'juliuszcezar' i moim problemem był właśnie brak cugu. Podpowiedziano mi, właśnie żeby podnieść rurę wylotową z paleniska. Zrobiłem tak i teraz wszystko działa jak powinno. Jak dla mnie działa to w ten sposób: cug zasysa powietrze do paleniska to podczas spalania ogrzewa się, naturalnym ruchem unosi się do góry, pomaga cug ;)) i tutaj już czeka na nie rura połączona z beczka. Oczywiście rura a wlot powietrza znajdują się po przeciwnych stronach paleniska.
Podniesienie u mnie zadziałało więc pewnie i w tym przypadku zadziała, bo są to bardzo zbliżone przypadki.
Pozdrawiam Kamil
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4236
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: wędzarnia z beczki "odwrotny cug"

Post »

A, teraz rozumiem co tłumaczysz- chodzi o to samo, co napisałem ja:
maryann pisze: kanał powinien być powyżej rusztu,
Ale jest jeszcze jeden moment- samo rozpalanie, wtedy jeszcze nie ma cugu. Zatem zanim nastąpi to o czym piszesz
polac pisze:cug zasysa powietrze do paleniska
-wzajemne położenie paleniska, kanału i komina musi być tak by następny odcinek drogi dymu był wyżej. Kiedy zaś rozpalimy i wszystko ruszy, to kanał może iść nawet przez piwnicę, byle średnia była taka że palenisko nisko, a wylot komina wysoko. Im różnica większa, tym cug silniejszy.
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
polac
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 maja 2013, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: wędzarnia z beczki "odwrotny cug"

Post »

No i tym samym doszliśmy do konsensusu :D życzę udanego zadymiania.
Pozdrawiam Kamil
Awatar użytkownika
leosta
500p
500p
Posty: 992
Od: 29 sty 2008, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Wędzarnia z beczki - jaka średnica rury?

Post »

Witam.
Ja mam wędzarnie z beczki i dla mnie nie ma lepszej wędzarni.
moje wątki

"Prawo jest jak płot: lwy przeskakują, płazy ślizgają się dołem, tylko bydło zostaje."
zuzanka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 21 sty 2008, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Wędzarnia z beczki - jaka średnica rury?

Post »

Tez posiadamy wędzarnię z beczki na działce i tez jesteśmy z niej mega zadowoleni .
shadow2525
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 17 wrz 2013, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wędzarnia z beczki - jaka średnica rury?

Post »

Wędzarnia z Beczki jest Fajna ale mało estetyczna i niestety nie znajduje miejsca w bardziej zadbanych ogrodach Moja Propozycja jest Taka :)
Obrazek
Zasada ta sama efekt pewnie też bo i w Beczce można fajnie uwędzić ale jeśli ktoś potrzebuje czegoś bardziej ozdobnego to chyba fajny pomysł :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”