Filodendron pnący (Philodendron hederaceum) 'Brasil'

Rośliny doniczkowe
Jagna+-
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 21 lut 2020, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron pnący (Philodendron hederaceum) 'Brasil'

Post »

Norbert dziękuję bardzo :D
Awatar użytkownika
wrocek
50p
50p
Posty: 68
Od: 12 wrz 2021, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Filodendron pnący (Philodendron hederaceum) 'Brasil'

Post »

Być może mam pewien "problem", ale jeszcze nie jestem pewien. Wszedłem dziś w posiadanie tej roślinki, całkiem ładny okaz w doniczce 12 cm. Postanowiłem po zakupie ją przesadzić i spróbować poprowadzić ją po drabince. Widziałem na forum filodendrona Norberta i mi się bardzo podobał. Pisał tam, żeby od razu wybrać docelową wysokość podpórki. No i kupiłem metrową drabinkę, i wsadziłem ją wraz z rośliną w doniczkę 14-15 cm szerokości i tyle samo wysokości. "Problemem" jest to, że drabinka lekko się chwieje. Jak sądzicie, drabinka jest za duża / doniczka za mała czy może jak ziemia się trochę ubije to wszystko się unormuje?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18738
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron pnący (Philodendron hederaceum) 'Brasil'

Post »

Z doświadczenia odpowiem, że lepszy jest palik kokosowy. Natomiast pozostaje kwestia wysokości. Jeśli roślina jest mała, to lepiej wybrać niższy około 60 - 80 cm max. Wyższe, dopóki system korzeniowy porządnie się nie rozrośnie, to palik albo drabinka będzie się chwiać, zwłaszcza że filodendrony sadzimy do mieszanki. Takie podłoże, dopóki z czasem nie osiądzie będzie niestabilne dla podpory. Dlatego lepiej wybierać niższe, a z czasem albo wymienić na dłuższy, albo doczepić od góry kolejny krótszy palik.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
mandaryna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 lut 2022, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron pnący (Philodendron hederaceum) 'Brasil'

Post »

Dzień dobry.
Jestem dość początkującym hodowcą roślin, do tej pory miałam jedynie drzewko szczęścia, kaktusy, dracenę i pomarańczę z pestki. Niedawno kupiłam w markecie filodendrona Brasil. Póki co trzymałam go w podłożu wprost ze sklepu, bo było dość wilgotne lecz nie przelane. Chciałam je jak podeschnie zamienić na ziemię uniwersalną do kwiatów, ale przeczytałam że nie jest to zbyt dobre podłoże do filodendronów, które preferują tzw. xxx
Jakie będą odpowiednie proporcje by zrobić takie podłoże? Mam w domu ziemię uniwersalną do kwiatów, jakiś keramzyt różnego rozmiaru i żwirek akwarystyczny 2-4 mm. Oprócz tego wezmę jutro od mamy trochę podłoża do storczyków. Te 4 składniki powinny wystarczyć z tego co czytałam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18738
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron pnący (Philodendron hederaceum) 'Brasil'

Post »

xxx mieszanka ziemi, podłoża do storczyków i perlitu/żwirek w równych proporcjach. Keramzyt na dno doniczki z odpływem. Doniczkę stawiasz na podstawce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
mandaryna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 lut 2022, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron pnący (Philodendron hederaceum) 'Brasil'

Post »

Dziękuję za odpowiedź.
Roślinka już przesadzona :D . Zrobiłam jednak trochę więcej xxx niż trzeba było. Do jakich roślin oprócz filodendronów i monstery mogę użyć takiego podłoża?


podłoże to potrawa naszej staropolskiej kuchni. Proszę w wątkach merytorycznych forum, nie stosować neologizmów. Karo
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18738
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron pnący (Philodendron hederaceum) 'Brasil'

Post »

Do praktycznie wszystkich aroidów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron pnący (Philodendron hederaceum) 'Brasil'

Post »

Czemu na niektórych liściach pojawiają się takie brązowe plamy a niektóre wręcz brązowiają całe ?

Obrazek


Obrazek


Obrazek
Wisi przy oknie ale nie bezpośrednio na słońcu, ziemia zwykła zmieszana z ziemią dla storczyków i perlitem, podlewany przegotowaną wodą, nawożony co dwa tygodnie
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18738
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron pnący (Philodendron hederaceum) 'Brasil'

Post »

Za skąpo podlewasz, za bardzo przesuszasz podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”