Rokietta siewna, rukola (Eruca sativa )

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6745
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Trzy pierwsze zdjęcia przedstawiają rukolę okrągłolistną. Pierwsze liście przypominają wyglądem liście rzodkiewki. Starsze zmieniają swój kształt co widać na 3 zdjęciu. Listki tej rukoli nie nadają się do dłuższego przechowywania gdyż szybko więdną. Specjaliści od smaków twierdzą, że listki należy zrywać do czasu zanim roślina nie wytworzy pędów kwiatostanowych. Listki drugiego typu rukoli "włoskiej" wszystkie wyglądają podobnie, są nieco bardziej "mięsiste" i chyba smaczniejsze.
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5434
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

Ja też mam pierwszą. Ale przed chwilą poszłam powyrywać chwasty przy drzewkach owocowych, bo strasznie zarosło po tych deszczach. Wyrywam, wyrywam, i jakiś taki znajomy zapach czuję :shock: Przyglądam się tym chwastom, a wśród nich kilka kęp rukoli włoskiej :shock: :shock: :shock: z kwiatkami, żółtymi, więc nie ma już wątpliwości. Tylko skąd się tam wzięła? :roll: Dookoła sa łąki, więc nikt tam nic nie sieje. Ja też nie miałam tych nasion, miałam tylko tą okrągłolistną.

W każdym razie dziś robię sałatkę :lol: Kilka roślin posadziłam w innym miejscu, ale nie wiem, czy się przyjmą :roll: Teraz już będę się przyglądać, co wyrywam :wink:
Awatar użytkownika
EwkaEs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9778
Od: 9 lip 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Post »

Dominiko-podobno przyjmują się łatwo i wysiewają same, gdzie wiatr nasionka poniesie,a są drobne.Rukola woli osłonięte miejsca.Półcień.
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5434
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

Musiały te nasionka w takim razie niezłą odległość pokonać :D Następne przesadzę w półcień, jak radzisz. Coś tam chyba jeszcze widziałam :wink:
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9815
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Rukola ładnie kiełkuje! Rozumiem, że 1 roślina = 1 doniczka? Trzeba pikować?
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5434
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

Nie musisz pikować. Ja siałam prosto do gruntu bez żadnych zabiegów. Ta moja przywiana (a może ptaki z "naturalnym nawozem" przeniosły 8) ) też przecież nie była pikowana, bo nikt nie wiedział, że tam jest.
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9815
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Ale ja chcę posadzić w donicy, bo miejsce w gruncie bedzie dopiero w przyszłym roku. W donicy mniej miejsca i składników odżywczych. Może rzeczywiście gdzieś wcisnę do gruntu między kwiaty!? Choć tam już też miejsca brak!
Awatar użytkownika
EwkaEs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9778
Od: 9 lip 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Post »

Ja przyniosłam młode sadzonki w donicy i wsadziłam dziś do ogródka, jest chłodnawo, wietrznie i mokro czyli pogoda sprzyja temu by się przyjęły.
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5434
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

A ja zrobiłam wczoraj taki dip do sałat, w tym rukoli : jogurt grecki (gęsty), ze śmietaną (bo większość jogurtu wyżarłam :oops: ), dużo koperku ( świeżutki, prosto zerwany), sok z cytryny, trochę oleju/oliwy i czosnek (dałam ten suszony). Rewelacyjnie smakowały, był to dodatek do mięsa z grila. Tak przypadkiem wyszło, bo nic w sumie w domu nie miałam (niespodziewana wizyta) - dobrze jest mieć ogródek :wink:
Awatar użytkownika
EwkaEs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9778
Od: 9 lip 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Post »

myślę,że z młodym świeżym czosnkiem (a już jest) będzie jeszcze lepszy.
krystyn47
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 16 sie 2008, o 12:49
Lokalizacja: małopolska

Post »

Moja rukola wzeszła nad podziw gęsto. Mam wątpliwości czy jednak nie przepikować. Może wtedy rozety będą bujniejsze ?
Awatar użytkownika
EwkaEs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9778
Od: 9 lip 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Post »

Rukola przeniesiona z ogródka kameduły-br. Jana z bryłą ziemi się przyjęła, jedna zaczyna kwitnąć.To bardzo dobrze, bo od razu sama się rozsieje.
Awatar użytkownika
carterka
500p
500p
Posty: 886
Od: 29 sie 2008, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Karniowice koło Krakowa
Kontakt:

Post »

Ewa ale Ci fajnie, mieć taką rukolę z tradycją :). Jestem pewna, że Twoja będzie lepiej smakować niż wszystkie inne ;).

Moja ładnie wschodzi i tylko mam nadzieję, że żadne czarne małe paskudztwo jej sobie nie przyuważy ;)
Pozdrawiam Agata
mój wątek - Moja zieleń
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”