Cebulica(Scilla).

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6715
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Scilla- cebulica.

Post »

Obrazek Obrazek

Rozsiewają się po całym ogrodzie. W tym roku biorę się za zgrupowanie ich w jedno miejsce.
magdala
1000p
1000p
Posty: 2062
Od: 15 kwie 2009, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re:

Post »

krysp50 pisze:U mnie zakwitła dopiero teraz.... scilla litardieri . Wprawdzie na opakowaniu był kolor różowy, ale i tak jest ładna :wink:
Bardzo cieszę się ,że w końcu znalazłam kogoś ,kto ma tę roślinę :D Ja dostałam kępkę tej Cebulicy od działkowej sąsiadki,
nawet nie wiedziałam co to jest.
Teraz przeczytałam ,że ta Cebulica występuje na Płw. Bałkańskim.

Na zdjęciu po lewej zeszłoroczne kwitnienie, w tym roku wzięłam małą kępkę do doniczki do domu,teraz ma takie pąki(po prawej).

Krysiu - Krysp50- czy masz może zdjęcie pąków?
Na moich są takie jakby "włoski".
dawidbanan
---
Posty: 7593
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Scilla- cebulica.

Post »

A ja ściąłem wszystkie nasienniki :evil:
Awatar użytkownika
bystrzanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 551
Od: 26 wrz 2010, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bystra k. Bielska Białej

Re: Scilla- cebulica.

Post »

Jeszcze nikt w tym roku nie wygrzebał cebulicowego wątku? Przecież to takie wdzięczne kwiatuszki!

Zdjęcie z dzisiaj:

Obrazek

Kto się dołączy?
Awatar użytkownika
bystrzanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 551
Od: 26 wrz 2010, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bystra k. Bielska Białej

Re: Scilla- cebulica.

Post »

Pokaźna kępka - urocza.
Moje mają trochę trudniej, bo rosną w trawniku i wolniej się rozrastają ale co roku jest ich coraz więcej.
magdala
1000p
1000p
Posty: 2062
Od: 15 kwie 2009, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Scilla- cebulica.

Post »

Mam pytanie - kiedy wysiać nasiona cebulicy ?

Moja nie rozsiewa się sama ,owszem kępa co roku jest większa ,ale to nie z powodu nasion.
Teraz zebrałam sporo czarnych nasionek i chciałabym coś z nimi zrobić :D
_fox_

Re: Scilla- cebulica.

Post »

Najlepiej jesienią :) bo i tak wyjdą dopiero na wiosnę.

A przy okazji one mają czarne nasionka ?? Zbierałem i chinodoxę i mi się pomieszały :(
magdala
1000p
1000p
Posty: 2062
Od: 15 kwie 2009, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Scilla- cebulica.

Post »

Tak -moja cebulica miała czarne błyszczące nasiona.
Awatar użytkownika
AdamoB
50p
50p
Posty: 71
Od: 22 lis 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Scilla- cebulica.

Post »

Witam!
Parę dni temu wyszła u mnie z doniczki pierwsza cebulica dwulistna (Scilla Bifolia Rosea)! Przy obecnych temperaturach w nocy na wszelki wypadek przed dużymi przymrozkami chowam donicę do piwnicy... Na działce niestety szaro-buro, nawet przebiśniegi nie są w stanie otworzyć kwiatów przez te mrozy :evil:
Śliczne i pokaźne kępki! Drobnocebulowe najładniej wyglądają sadzone kępami ;:108

Peonio, mam do Ciebie pytanko. Na pierwszych zdjęciach w tym wątku zauważyłem, że sadziłaś scillę bifolię tuż obok chionodoxy- według kilku źródeł (a zdjęcia też widziałem!) rośliny te często tworzą mieszańca międzygatunkowego nazwanego chionoscilla allenii. Czy zauważyłaś już może gdzieś wśród rozsianych naokoło roślin coś takiego - ( link do zdjęcia) ? Ot, taka ciekawostka botaniczna, sam posadziłem kilka kępek blisko siebie, może za kilka lat coś z tego będzie? :D
Pozdrawiam!
Adam.
Awatar użytkownika
peonia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 26 mar 2006, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pólnocny wschód
Kontakt:

Re: Scilla- cebulica.

Post »

Adasiu, nie widziałam takiej roślinki jak pokazujesz , widocznie nie nastąpiło jeszcze skrzyżowanie,
Zaczęło się od rabaty-Beata Paulina
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo się przestają bawić."
Mark Twain
Awatar użytkownika
AdamoB
50p
50p
Posty: 71
Od: 22 lis 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Scilla- cebulica.

Post »

W takim razie może kiedyś nam się uda ;:224
Według angielskiej wiki do krzyżówki dochodzi właśnie między scillą bifolią a chionodoxą siehei (lub inaczej c. forbesii). I tu może być właśnie pies pogrzebany- w internecie i encyklopediach panuje straszny bałagan co do nazewnictwa śnieżników- sam póki co nie mam pojęcia jak je rozróżnić! Kupowałem je głównie pod nazwą łacińską c. luciliae (inaczej c. gigantea) a już widzę niewielkie różnice między kolorem i rozmiarem kwiatów :wink: Siehei ma chyba bardziej czerwoną łodygę i wydaję się wyższy.. Chyba :)
Pozdrawiam!
Adam.
Awatar użytkownika
amelia35
500p
500p
Posty: 818
Od: 16 wrz 2007, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Scilla- cebulica.

Post »

Ja taką samą roslinkę kupiłam pod inną nazwą - puszkinia. Czy to jest to samo, co cebulica?
Awatar użytkownika
AdamoB
50p
50p
Posty: 71
Od: 22 lis 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Scilla- cebulica.

Post »

Amelio, puszkinia na zdjęciach 1 i 3 ma wyraźnie węższe listki, często z lekko czerwoną nasadką, niemal zawsze skierowane do góry. Do tego z jednej, niewielkiej cebulki (około 2 razy mniejsza niż cebulicy tunberga) wyrastają zazwyczaj jedynie 2 liście (znacznie rzadziej 3). Same kwiatki są mniejsze i wydaję mi się, że jest ich dużo więcej- skupione są w formie grona.

Liście cebulicy tunberga już na początku wegetacji niemal pokładają się na ziemi- są sporo szersze. I bardzo ważne- spójrz na pręciki w kwiatku- u cebulicy są one widoczne gołym okiem, u puszkinii- nie. Z dorosłej cebulki wyrastają zazwyczaj 3-4 żywo-zielone listki.

Warto dodać, że puszkinia bardzo ładnie się rozsiewa i tworzy duże kolonie- cebulica tunberga jest podobno znacznie mniej wdzięczna pod tym względem (choć dla wielu będzie to zaletą :P ).

Z moich obserwacji (jeśli się mylę poproszę o sprostowanie) zarówno puszkinia jak i cebulica tunberga nie tworzą specjalnie cebulek bocznych. Z wielu cebulek puszkini które zasadziłem w poprzednim sezonie zauważyłem, że tylko jedna roślina wypuściła dodatkową parę liści z boku. U cebulicy tunberga którą wyciągnąłem wczoraj ostrożnie z doniczki nie zauważyłem ani jednej cebulki bocznej.

Dużo osób ma problemy z identyfikacją tych dwóch roślinek- często spotykałem źle podpisane zdjęcia. Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem- na zdjęciach które umieściłaś bardzo wyraźnie widać te charakterystyczne różnice :)
Pozdrawiam!
Adam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”