Zapylacze śliw

Drzewa owocowe
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 625
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Zapylacze śliw

Post »

Śliwa Brzoskwiniowa zaczyna owocować od ok. 5 roku po posadzeniu przemiennie średnio obficie a nawet słabo , jest wrażliwa na mróz i średnio podatna na szarkę .
Jako zapylacz jest podawana Renkloda Ulena którą najlepiej posadzić na podkładce pół karłowej .
Zapylacza bym szukał jak podał KamilK02 lub odmiany zapylające Renklody .
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zapylacze śliw

Post »

Posadziłem rok temu, w tym zakwitnęła. Chciałem się dowiedzieć czy coś POZA uleną zapyla.
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zapylacze śliw

Post »

Renkloda Althana, Renkloda Zielona, Mirabelka z Nancy.

Pozdrawiam klakier.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zapylacze śliw

Post »

Dzięki :>
romjac
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 maja 2019, o 11:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

zapylacze sliw jaonskich

Post »

Zakupiłem na targu ogrodniczym 2 sliwy japońskie - Nadiera i Vanier u dwóch innych sprzedawców którzy informowali mnie że są to samopylne drzewka.W internetu odczytałem że to nieprawda.
Mam pytanie czy te dwie odmiany będą się wzajemnie zapylać,a jeśli nie to jaką odmianę powinienem zakupić.
Dziękuję za odpowiedż.
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zapylacze śliw

Post »

Pewnie chodzi Ci o : śliwę japońską ?Najdiena? i śliwę japońską 'Vanier'. Według mnie zapylą się wzajemnie między sobą - jak wszystkie śliwy japońskie - choć mogę w tej kwestii się mylić. Jeśli się mylę, to uniwersalnym zapylaczem dla tej grupy śliw jest; śliwa japońska ?Shiro? i tą odmianę powinieneś dokupić.

Pozdrawiam klakier.
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 625
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Zapylacze śliw

Post »

Vanier Jest odmianą obcopylną i dobrymi zapylaczami są Shiro , Kometa , Ozark Premier .
Śliwy japońskie wymagają zapylacza w postaci innej odmiany śliwy japońskiej ale również może je zapylić Ałycza .
Blackpearl4444
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 30 mar 2019, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Zapylacze śliw

Post »

W tym roku zasadziłam 10 marketowych drzewek owocowych na próbę i muszę przyznać, że jedynie ze śliwą Prezydent nie mam żadnych problemów. Planuję zakup drugiej (gdyż pozostałych mam minimum po parze), z waszych doświadczeń, co polecacie? :D :D :D
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1470
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Zapylacze śliw

Post »

Potrzebujesz do niej zapylacz, ja jak wybierałem to zdecydowałem się na Renkloda Ulena. Jak ktoś jest fanem owoców Węgierki takich już zasuszonych, mega słodkich (ja je bardzo lubię) to można i tę odmianę lub podobną (krzyżówki oparte na Węgierce) ale mniej podatną szarkę. Węgierka to też dobry materiał na przetwory w tym słynny destylat :wink:
Pozdrawiam,
Tomek
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 625
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Zapylacze śliw

Post »

W sąsiedztwie Presidenta możesz dosadzić Amersa lub odmianę Vision .
Amers - dojrzewa ok. 25.08 owoce 50-60 gram i jest tolerancyjny wobec szarki
Vision - dojrzewa ok. 5.09 owoce ok. 70 gram słodki i dotychczas nie stwierdzono szarki
Śliwa President jest smaczna w pełnej dojrzałości bo wcześniej zerwane są nie jadalne i ma średnią podatna wobec szarki .
Śliwa Węgierka Zwykła jest głównym sprawcą padania sadów Śliwowych przez rozprzestrzenianie się szarki na Śliwach , Brzoskwiniach , Morelach i rzadziej Czereśniach . W przypadku ogródków działkowych jeśli mamy Węgierkę Zwykłą i wszyscy nie walczą z mszycą jak na plantacji to jeśli szarka będzie w pobliżu to mamy gwarancję że będziemy mieli szarkę .
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1470
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Zapylacze śliw

Post »

Z tą szarką to też nie popadajmy w paranoję, różnie potrafi być ale znam okolice, gdzie niemal każdy ma je przy domu, niektóre spore drzewa i nie wiedzą co to szarka a nikt z mszycami nie walczy. Nie wykluczone, że bardziej podatne są młode drzewa. U mnie padł na sztukę Prezydent a rosnąca obok węgierka niby bardziej podatna na razie ładnie rośnie, może to też zależeć od kondycji drzewka.
Pozdrawiam,
Tomek
Blackpearl4444
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 30 mar 2019, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Zapylacze śliw

Post »

Wow, dzięki za odpowiedzi :) Może jak wymyślę więcej miejsca posadzę wszystkie polecane :D Najwyżej tacie w ogrodnictwie poobsadzam wolne kąty ;:138 ;:138 ;:138 ;:138
mateo123
100p
100p
Posty: 146
Od: 26 lut 2021, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Pomoc w sprawie zapylaczy dla śliw

Post »

Witam szanowne grono ogrodników i ogrodniczek. Mam pewien problem z ustaleniem jakie odmiany może zapylać węgierka zwykła. Poszperałem trochę i znalazłem informację, że samopłodna węgierka zwykła jest jednocześnie najlepszym zapylaczem dla innych odmian śliw ale bez konkretów jakich. Jesienią posadziłem sadząc w kształt rombu dwie węgierki i dwie śliwy amers w rozstawie 4,5m szczepione na ałyczy(klasa gleby VI). Z informacji szkółek wynika, że amers jest częściowo samopłodny, kwitnie na przełomie kwietnia/maja i mogą go zapylać inne śliwy kwitnące w tym samym czasie. Co do węgierki to wg źródeł kwitnie w drugiej dekadzie maja(choć niektórzy sprzedawcy internetowi wskazują na kwiecień). Pytanie polega na tym czy węgierka była by wstanie zapylać śliwę amers. W odległości ok. 10m od jednego amers rośnie jeszcze dzika śliwa wiśniowa. W związku z tym mam pytanie czy powinno z zapylaniem być wszystko w porządku czy wykopywać jedną węgierkę i dosadzić Stanley albo Lepotice. Mam jeszcze miejsce na trzy drzewka ale tam chciałbym posadzić jabłonie.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”