Kret, karczownik, nornica czy ... - 4 cz.

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Kret, karczownik, nornica czy... - 3 cz.(2011.11 -

Post »

wujeksam dla mnie najprostszym sposobem na pozbycie się nieproszonych gryzoni itp, jest zalanie ich otworów pulpą z ziemi zmieszaną z innymi ,,śmierdzielami" a najlepiej gdy jest tłusta. Najpierw trzeba przyjrzeć się w którą stronę krety robią kopce. Po paru dniach zrobić akcję z zalewaniem począwszy od tego pierwszego kopca. Jeśli w którymś kopcu jest gniazdo to kret ratuje się ucieczką przez inny kopiec i wtedy można go złapać.

Czy zakopana siatka pomoże, trudno przewidzieć. Kiedyś wkopywałam skrzynki do ziemi. Jak gryzoń dostał się do skrzynki to splądrował wszystko.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1066
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kret, karczownik, nornica czy... - 3 cz.(2011.11 -

Post »

Jolek,
Jesteś pewna że to był kret, widziałaś go ? U mnie większość sąsiadów niesłusznie posądza te fajne zwierzątka o wyrządzanie szkód. Krety dużo rzadziej występują na działkach od nornic. U mnie w lekkiej, próchniczej ziemi co kilka dni po nocy pojawia się kilka różnej wielkości kopców i korytarze długości do 5 metrów. Chyba robią na zmiany.

Ciekawy pomysł z zalewaniem pulpą. Wypróbuję zalewać kopce powstałe blisko krzewów aby nie uszkadzać łopatką korzeni w poszukiwaniu korytarzy. Na wiosnę zalewałem gniazda samą gnojowicą i efekt był słaby.
Kilka dni temu miałem kolejny ,,desant", tym razem przy czarnej porzeczce. Była to próba założenia gniazda (bez korytarzy i poniżej korzeni) i porzeczka straciła trochę korzeni.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Kret, karczownik, nornica czy... - 3 cz.(2011.11 -

Post »

Niestety u mnie też są krety i ryjówki , myszy polne, ryjówki i co gorsze pokazują się jeszcze szczury z pobliskiego gospodarstwa.
Teraz 1 upiększa mi trawnik- ale do czasu ;:224
W czasie zimy po roztopach mam jak po ostrzale. Z jednej strony mam ugór, z drugiej las więc spokojnie tam się lęgną i na odwiedziny wpadają do mnie :lol: Teraz patrząc po ząbkach na opadniętych jabłkach zastanawiam się czy to sprawka szczura czy karczownika.

Wroniarz a nie pokazał się u Ciebie karczownik, one lubią być blisko korzeni. Kopce mają bardziej szersze i płaskie,nieraz widać trociny zmieszane z ziemią na kopcu.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1066
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kret, karczownik, nornica czy... - 3 cz.(2011.11 -

Post »

Nornica budując płytkie korytarze omija korzenie, nawet wokół poziomek robi slalom. Gniazda natomiast lubi zakładać pod płytko korzeniącymi się malinami i porzeczkami.
To niezwykle sprawna bestyjka o niesamowitej plenności. Jedna samica w ciągu roku może (z córkami i wnuczkami) wydać na świat nawet 65 sztuk potomstwa.
Karczowników na szczęście nie ma. Korzenie uszkadzam niechcący przy likwidacji gniazd, dlatego spróbuję je zalewać pulpą.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7574
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Kret, karczownik, nornica czy... - 3 cz.(2011.11 -

Post »

Jedzą, są wszystkożerne. Zeżrą nasiona, niewielkie owoce, korzonki, liście, małe bezkręgowce. Grzebią w ziemi za bulwami.
Pozdrawiam! Gienia.
slawomirro
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 10 gru 2022, o 17:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wola Karczewska pod Warszawą
Kontakt:

Jakie zwierzę w ogrodzie jest mega silne i robi kopce?

Post »

Witam wszystkich.
Mam ogród i myślałem że wiem sporo, ale gdy jakiś szkodnik się wprowadził, to zgłupiałem.
W ogrodzie mam kreta, niestety, i szaleje jak głupi robiąc kopiec za kopcem.
Przynajmniej dotąd sądziłem, że to kret, ale dziś nie jestem już taki pewien.
To zwierzę przekopało się przez przydomowy taras z płytek betonowych. Pokonało podsypkę z piasku i żwiru i następnie od dołu uniosło na 10cm i przesunęło dwie ciężkie płyty betonowe, chodnikowe, każda waży po 14kg i zrobiło "standardowy" kreci kopiec na górze.
Ktoś ma pomysł czy to kret na sterydach, czy co? Dotąd zwalczałem czosnkiem i skuteczne to było, ale teraz nie mam pojęcia co to za zwierz? Czosnek nie działa, wręcz zwierzę go zjada, a działka dodatkowo jest poryta podniesionym gruntem o parę cm przez to zwierzę.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2182
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Jakie zwierzę w ogrodzie jest mega silne i robi kopce?

Post »

Podejrzewam, że to kret. To silne zwierzę :wink:
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21823
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Jakie zwierzę w ogrodzie jest mega silne i robi kopce?

Post »

slawomirro pokaż proszę zdjęcie jak wyglądają szkody?
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jakie zwierzę w ogrodzie jest mega silne i robi kopce?

Post »

Kopce robi jeszcze karczownik i on może zjeść czosnek, bo u mnie pogryzł cebulę i cebulki narcyzów, a narcyze nie mają amatorów wśród gryzoni.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1294
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Jakie zwierzę w ogrodzie jest mega silne i robi kopce?

Post »

Jak masz niedaleko jakiś ciek wodny, lub zbiornik, to może być karczownik ziemno-wodny.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6962
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Kret, karczownik, nornica czy... - 3 cz.(2011.11 -

Post »

Jak jestem na działce to włączam na ten czas odstraszacz BROS SONIC MAX. Z kretami u mnie na razie spokój ale w pobliżu kopiec na kopcu .
Wyłożona trucizna koło kompostownika i na tarasie altany nie cieszy się na razie powodzeniem.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 707
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Problem z kretem

Post »

Dobra, zacznijmy od początku.
Pierwsza sprawa, w 80% ludzie nie mają pojęcia, iż te kopce to wcale nie kret robi a raczej bardzo wielki szkodnik zwany karczownikiem. W ubiegłym roku zaciąłem się na walkę z budowniczym kopców u mnie. Najpierw kupiłem te rurki( TANDETA niesamowita). Co zakopałem to rurka była zaraz zapchana ziemią a tunel szedł bokiem.
Potem kupiłem wreszcie prawdziwy HIT. Oczywiście to dzięki naszemu forum, bo tę pułapkę polecił jeden user w tematach.Nie piszę jaka to maszyna, bo zaraz mnie ktoś posądzi i reklamę. Napiszę coś innego. Za jej pomocą złapałem ponad 10 sztuk szkodnika(12). Z tego 8 sztuk to karczowniki właśnie, dwa krety( jednego puściłem wolno, bo złapało go za sam nos i był w idealnej formie) i 4 nornice. Najpierw łowiłem na tunelach, potem gdy nastała mocna susza i szkodniki zeszły głęboko, to łowiłem na tunelach wentylacyjnych, stosowałem jako przynętę wtedy wabiki aromatowe, albo zwyczajnie cebulki tulipanów. Fakt jest taki że roz...em całe towarzystwo w mak. Nie mam nic obecnie na 19 arach. Nie mam co łapać. ;:223
Ale mimo to kupiłem jeszcze dwie takie pułapki, bo miałem tą jedyną jedną tylko.Teraz mam trzy .
Mogę napisać na co łowię, ale jak ktoś mnie o to zapyta.
Piszę w innym kontekście.Chodzi o to, że to nie krety a karczowniki są tutaj wrogami.To one się żywią naszymi roślinami. Kret je tylko "mięso", czyli owady i dżdżownice.Jak to poznać co nam ryje po terenie? Rozwalcie kopiec. Kret nie odbudowuje ponoć kopców, bo jest zbyt płochliwy. Ale karczownik potrafi odbudować za każdym razem. U mnie karczownik 4 razy odbudował ten sam kopiec!! :uszy
Druga sprawa, musicie wiedzieć jedno- pod ziemią jak są tunele, to są swoiste magistrale! Na jednym otworze( jak w przeręblu na lodzie) złowiłem dwa karczowniki, kreta i nornicę. Wszelkie stworzenia wykorzystują te same tunele, ale jednak czy karczownik z nich korzysta poznacie sami, bo jest to największe stworzenie i tunel ma przekrój eliptyczny i jest bardzo duży. Dwa karczowniki złowiłem mające 24cm długości, w tym bez ogona miały po 15cm, więc to ogromne gryzonie. Nornica przy nich wygląda jak Pigmej przy Masaju .
Najtrudniejsza sprawa to montaż samej pułapki i tu ludzie przeważnie ponoszą porażkę.
A i kolejna kwestia- zima. Śnieg to nasz sprzymierzeniec w walce z gryzoniami podziemnymi. Gdy zalegnie warstwa śniegu, to zaczyna szkodnikom brakować powietrza, wtedy podchodzą pod sam wierzch i robią nowe otwory wentylacyjne i kopce. Jak tylko śnieg się stopi to masz jak na tacy gdzie szkodnik jest. Wtedy wystarczy zamontować pułapkę. Poza tym należy wtedy zastosować przynętę, szkodnik jest głodny zimą a więc jest okazja go szybciej odłowić. Jak chcecie sobie poradzić ze szkodnikami, to musicie stać się łowcami, korzystać ze swojego sprytu i okoliczności. Nie ma gryzonia nie do złapania, tak samo jak nie ma ryby nie do złowienia.Ja byłem wiele lat wędkarzem więc może mam łatwiej. ;:215 W każdym razie ja sobie poradziłem i to bez pistoletów na ślepaki, czy tego cudu techniki Targeta opartego na ładunkach wybuchowych.
Witam, jestem Adam.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1066
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problem z kretem

Post »

Małe te karczowniki. U mnie 15cm bez ogona mają nornice. Wynika to stąd, że w Polsce jest kilka podgatunków tych ssaków.
Moje nornice wywalają kopce do 30cm średnicy, korytarze na głębokości do 25cm w przekroju są okrągłe do 10cm średnicy . Zniszczonych korytarzy nie odbudowują, natomiast z gniazd trudno je wykurzyć. Tydzień temu zalałem gniazdo z desantu (nie było korytarzy doprowadzających) wodą i zadeptałem a dziś spod śniegu wyrósł obok duży kopiec. lekko wpada cała kotwa długości 70cm. Na razie zalałem gęstą gnojowicą.
Jestem na 100% pewny, że to nornice bo znajduję potrute i potopione od 10 do 15 cm. Mniejsze szarorude, stare brązoworude.
W rozkopanych gniazdach znajdowałem nasiona klonu i pestki wiśniowe.
Populację na pobliskim, porośniętym starymi klonami wale przeciwpowodziowym oceniam na setki jeśli nie tysiące i żadne pułapki nie rozwiążą problemu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”