Kwiaty i nie tylko w obiektywie - mój ogród

Zdjęcia naszych ogrodów.
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Kwiaty i nie tylko w obiektywie - mój ogród

Post »

Sauromatum - część lawendy jest wiekowa, część z zeszłego roku.

Te sadziłam rok temu.
Obrazek

Ta ma 20 lat. Była okropna, w zeszłym roku wycięłam ją przy samej ziemi wychodząc z założenia, że jak ma żyć, to przeżyje. Zostawiłam tylko zdrewniałe, powyginane pędy (teraz ich nie widać, bo nowe zakryło), które mi się podobały na zasadzie, że jak uschnie, to mi zostanie dekoracja w postaci powyginanych gałązek. Przeżyła i wyszło jej na dobre.
Obrazek

A. Jeśli nie odwiedziłam ostatnio któregoś z Waszych wątków, to dlatego, że ostatnio przeglądam forum w biegu, na telefonie i już chyba trzeci raz z rzędu kliknęłam "oznacz jako przeczytane" zamiast "wątki z twoimi postami"... Dlaczego to jest tak blisko siebie? :? Postaram się nadrobić, ale czasem coś ucieknie.
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Kwiaty i nie tylko w obiektywie - mój ogród

Post »

Czerwie z Diuny. :wink:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Kwiaty i nie tylko w obiektywie - mój ogród

Post »

Ależ piękne masz kompozycje tych rojników. Też kiedyś miałam ich wiele i niestety z czasem zostały wyparte przez inne większe gatunki. Ale opcja uprawy w donicy ciekawa. Może kiedyś coś podobnego zrobię ;:63
Awatar użytkownika
Mondfa
500p
500p
Posty: 825
Od: 21 mar 2016, o 09:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Kwiaty i nie tylko w obiektywie - mój ogród

Post »

Pięknie u Ciebie Joasiu :)
Zachwycające róże. I powojnik ;:167
Jestem Ci bardzo wdzięczna za zdjęcia porównawcze ;:215 Bardzo cenny materiał :)
Wielu ludzi nigdy nie łączy się ze swoimi prawdziwymi talentami i nigdy nie dowiaduje się, do osiągnięcia czego tak naprawdę są zdolni./Ken Robinson
Ogródkowo
Doniczkowo
Awatar użytkownika
tu.ja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8927
Od: 21 lip 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Kwiaty i nie tylko w obiektywie - mój ogród

Post »

Rojniki są super! Ich kwiaty w zbliżeniu są jak piękna biżuteria. Bardzo ładne te donicowe kompozycje.
Bluszcz i u mnie zaczyna się panoszyć. Choć marzyłam o nim to teraz dość często traktuję go sekatorem ;:224
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Kwiaty i nie tylko w obiektywie - mój ogród

Post »

Marto - polecam, bo nie sprawiają kłopotów. Miałam obawy co do zimowania, ale dały radę bez problemu. Te w glinianej donicy zadołowałam w ogrodzie, a te w koszyku stały w garażu. I tak obserwuję, że tych w donicy w poszczególnych kępach jest o wiele więcej, a są drobniejsze niż te w gruncie. Mi się to akurat podoba, jak są takie malutkie.

Moniko - proszę bardzo. :) A róże faktycznie w tym roku dały popis.

Izo - mój też się rozrasta. Mniej więcej dwa razy w sezonie tnę go tak "pod linijkę", aby go opanować. Ale to mu widać służy, bo potem się pięknie zieleni. No i muszę ciąć, aby nie było owoców, bo mam małe dzieciaki. Kłopot tylko taki, że jestem na niego uczulona i muszę się owijać jak mumia, aby potem nie mieć wysypki. ;:306

Pomyśleć, że kiedyś nie znosiłam lawendy, a jej zapachu jeszcze bardziej. ;:224 A teraz mam takie "łany" i jestem nimi zachwycona. A ile motyli do nich się zlatuje! W tym roku jakoś więcej i w dodatku przeróżne. Wszystkich gości nie złapałam w kadrach, ale kilku pokażę.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rojniczki.
Obrazek

Obrazek

Dzwoneczki na skalniaku.
Obrazek

Moje "uprawy". ;:306
Obrazek

Jeżeli mój kochany Mąż miał jeszcze jakąkolwiek nadzieję na temat mojego zdrowia na umyśle, to na pewno porzucił ją tydzień temu. ;:306
Miałam jedną rabatę, która mnie wyjątkowo denerwowała od paru lat. Ta, którą widać w kącie zdjęcia po lewej stronie (zdjęcie z maja, ale nie zrobiłam fotki przed demolką). Coś tam posadziłam, coś przesadziłam, ale w ogóle mi się nie podobało. Tylko brakowało mi pomysłu.
Obrazek

Postanowiłam więc zrównać ją z ziemią, zostawiłam tylko klonika palmowego (nawiasem mówiąc to mój własny klonik, pozyskałam go jako odkład powietrzny z innej rośliny).
Obrazek

Szkoda było mi wyrzucić funkię, więc przesadziłam ją na rabatę pod przęsłem z różami.
Obrazek

Rabatę robiłam do nocy, więc tu już zdjęcia z dnia następnego. Obsadzona wszelkimi roślinkami z odzysku - co jest dodatkowym plusem tego mojego wariackiego przedsięwzięcia. Wylądowały na niej moje nieudane bonsajowe próby - wiąz 'Jaqueline', grab, świerk 'Conica' i jakiś jałowczyk. Oprócz tego wszelkie trawy, które nie chciały mi rosnąć w innych częściach ogrodu, dwa miniaturowe parzydła leśne, które w zeszłym roku też posadziłam w złym miejscu, więc trafiły tutaj. Dwie azalki japońskie, które też jakoś kiepsko rosły. Mały berberys, który przez ostatnie trzy lata nie urósł nawet o centymetr na rabacie przy różach (choć dwa pozostałe mają się dobrze i na zdjęciu powyżej widać ładne, złociste kulki). Miniaturowa hosta, którą zamieniłam na tą dużą pod różami i jeszcze mniejsza, którą Wam pokazywałam w doniczce, a także jedna jasnolistna, która ma służyć za tło. I małe sadzonki konwalnika. Róża z doniczki, którą dostałam na imieniny (biała :D). Dzwonek dalmatyński, którego tym razem nie ususzyłam i doczekał się wsadzenia w ziemię. Powstał też maleńki skalniaczek. W ramach "trawnika" wykorzystałam karmnik ościsty, który panoszy mi się po ogrodzie. Pożytek z tego taki, że wyplewiłam sobie bruki. :D Mam nadzieję, że nie zarośnie całego ogródka i nie będę żałować tej decyzji.

I tym oto sposobem powstał miniaturowy ogródek. Ci, co zaglądają do mojego wątku "Igła, nitka..." zapewne domyślają się jaki będzie z niego użytek. :wink: Musi tylko trochę się wszystko porozrastać i powinno być ładnie. A ja, choć po przekopaniu tego skrawka byłam ledwo żywa (upały znów jak nieszczęście u mnie), to jestem przeszczęśliwa. Nie ma to jak roboty ogródkowe. :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Kwiaty i nie tylko w obiektywie - mój ogród

Post »

Lawenda i motylki, coś pięknego, tylko że ja też nie przepadam za jej zapachem. Może z tego wyrosne tak jak Ty ;:306
A mini ogródek - już nie mogę się doczekać na sesję zdjęciowe w nim ;:63 to trzeba być nieźle zakręconym, żeby zrobić ogródek dla lalek :tan
Awatar użytkownika
Mondfa
500p
500p
Posty: 825
Od: 21 mar 2016, o 09:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Kwiaty i nie tylko w obiektywie - mój ogród

Post »

;:oj Łaaaaaał
Czuć tutaj prawdziwą pasję! Niesamowite te Twoje przedsięwzięcia. Trochę wariackie, to fakt. Ale z pewnością niepowtarzalne i wyjątkowe! ;:215 ;:168
Wielu ludzi nigdy nie łączy się ze swoimi prawdziwymi talentami i nigdy nie dowiaduje się, do osiągnięcia czego tak naprawdę są zdolni./Ken Robinson
Ogródkowo
Doniczkowo
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1706
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Kwiaty i nie tylko w obiektywie - mój ogród

Post »

Super wyszła ta nowa rabata :D Pamiętaj tylko, że wiąż 'Jacqueline Hiller' to tak naprawdę dość duże drzewo jak na taką rabatę więc musisz go pilnować :wink:
No i ten super łan lawendu :D
Awatar użytkownika
Zuzia111
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2090
Od: 13 paź 2016, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kwiaty i nie tylko w obiektywie - mój ogród

Post »

Joasiu za nową rabatkę wielkie ;:63 ...tylko jedno ale :roll: . Czym oddzieliłaś zielone od kamyczków bo to chyba białe kamyki ;:7 . A tak przyszłościowo, wydaje mi się że ciężko będzie ci utrzymać w czystości te białe kamyki, też miałam takie zakusy ale tego się obawiałam ;:173
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Kwiaty i nie tylko w obiektywie - mój ogród

Post »

Marto - haha, zakręconym to mało powiedziane. :wink: Ale ćśśśś... :D

Moniko - dziękuję! :)

Karolu - wiem, wiem. Pilnuję. Na razie mam go od czterech lat i z roku na rok jest... mniejszy. :wink:

Zuziu - miałam taką plastikową falistą przegrodę do oddzielania trawników (ze sklepu z kropkowanym owadem w nazwie), tego użyłam. To ma wysokość jakichś 15 cm, ale większość jest w ziemi. Co do czystości kamyków, to też mam taką obawę, ale warstwa jest dosyć gruba - może chwilę wytrzyma.

Kwitnie moja ulubiona funkia. Liście ma poobijane przez grad, ale ona i tak w miarę dobrze zniosła to bombardowanie...
Obrazek

Rojniczki ciąg dalszy.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jeszcze kilku motylich gości.
Obrazek

Obrazek

Drugi rok z rzędu odwiedza mój ogród paź żeglarz. :) To kolejny powód, dla którego polubiłam lawendę. ;:173
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Kwiaty i nie tylko w obiektywie - mój ogród

Post »

Zdjęcia rojników przepiękne - pełen szacun za wydobyte piękno niby tak prostej roślinki.

A motyle w pierwszej chwili myślałam, że sztuczne ;:oj paź żeglarz po prostu cudowny ;:215
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1706
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Kwiaty i nie tylko w obiektywie - mój ogród

Post »

Hosta to 'Blue Mouse Ears'? trochę mi na nią wygląda :wink: Bardzo ładna kępka :)
Paź żeglarz jest mniej pospolity niż paź królowej i nie występuje w całej Polsce więc masz szczęście :D Tym bardziej musze mieć lawendę w ogrodzie :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”