Daktylowiec, palma daktylowa (Phoenix dactylifera )pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Alicja458
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 15 wrz 2020, o 17:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Daktylowiec, palma daktylowa (Phoenix dactylifera )pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Kurcze kupiłam ją w Ikei jako Chamedora i cieszyłam się że to ta "łatwiejsza" :/ :).To mnie trochę zmartwiłeś. Mam nadzieję, że w przyszłości nie będzie sprawiać wielu problemów. ;)
Lisz555
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 6 lip 2020, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Daktylowiec, palma daktylowa (Phoenix dactylifera )pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Witam.
Co dotknęło moją palmę? Czy jest jeszcze szansa ją uratować? Cały czas jest na południowym oknie, ale z tego co słyszałem to jej poparzenia nie grożą. Podlewana deszczówką. Szczerze nie pamiętam w jakim ona jest podłożu, ale na pewno nie jakimś zwykłym torfem. Pewnie pomieszane z piaskiem i/lub żwirem.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18740
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Daktylowiec, palma daktylowa (Phoenix dactylifera )pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Szczerze nie pamiętam w jakim ona jest podłożu, ale na pewno nie jakimś zwykłym torfem. Pewnie pomieszane z piaskiem i/lub żwirem.
Trzeba wiedzieć takie rzeczy, podłoże to jedno z głównych czynników uprawy roślin.
To jedno, a drugie jak często podlewasz? Co prawda feniksy lubią wodę, zwłaszcza w sezonie ale przy zbyt częstym podlewaniu i zbyt mało przepuszczalnym podłożu można również przelać.

Tak czy owak, zawsze w takich sytuacjach zaczynamy od sprawdzenia stanu korzeni.
Ponadto przygotuj prawidłową mieszankę ziemi i żwirku w proporcji około 3:1. Żwirku, piasek sobie odpuść.
Na dno drenaż z keramzytu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Lisz555
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 6 lip 2020, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Daktylowiec, palma daktylowa (Phoenix dactylifera )pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

norbert76 pisze: Trzeba wiedzieć takie rzeczy, podłoże to jedno z głównych czynników uprawy roślin.
To jedno, a drugie jak często podlewasz? Co prawda feniksy lubią wodę, zwłaszcza w sezonie ale przy zbyt częstym podlewaniu i zbyt mało przepuszczalnym podłożu można również przelać.
Oczywiście suchą część liści odciąć? Jak widać na drugim listku szczyt również zaczyna żółknąć. Dodam, że roślina ma 1-2 lata, a nic nie wypuszcza poza tymi dwoma listkami.
Co do podlewania to przelana raczej nie jest. Jak sprawdzać czy potrzebuje podlania? Podłoże cały czas powinno być lekko wilgotne, czy jednak doprowadzać do całkowitego wyschnięcia?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18740
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Daktylowiec, palma daktylowa (Phoenix dactylifera )pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Podłoże im cieplej tym nie powinna zbytnio przesychać wierzchnia warstwa. W okresie jesienno-zimowym odwrotnie.
Przede wszystkim musi być odpowiednio przepuszczalne podłoże, to podstawa.
Rośliny przesadzamy przy okazji co około 2 lata, a młode nawet co rok. W przypadku palm, korzenie dość szybko mogą przerosnąć doniczkę.
Ta ostatnia kwestia też może być przyczyną. Jeśli bryła korzeniowa jest mocno przerośnięta, to podłoża jest coraz mniej, więc z kolei coraz szybciej przesycha i roślina może się z kolei odwodnić.
Suche końcówki oczywiście możesz odciąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Lisz555
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 6 lip 2020, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Daktylowiec, palma daktylowa (Phoenix dactylifera )pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Właśnie roślinę przesadziłem i tak jak mówisz, korzenie już mocno dosięgnęły dna.
Czy roślina może być na zewnątrz w pełnym ostrym słońcu pomimo temp. 25-30°C, czy jednak może jej to zaszkodzić?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18740
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Daktylowiec, palma daktylowa (Phoenix dactylifera )pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

A gdzie rosną te palmy?

Kwestia, żeby po przesadzeniu nie wystawiać od razu na pełne słońce, tylko po jakimś czasie i przez powiedzmy z dwa tygodnie stopniowo do niego przyzwyczaić, jeśli dotychczas stała w środku.
Zresztą taką aklimatyzację trzeba przeprowadzać co roku wiosną ze względu na długi okres jesienno-zimowy kiedy słońca jest mało i jest słabe.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Lisz555
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 6 lip 2020, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Daktylowiec, palma daktylowa (Phoenix dactylifera )pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dziękuje bardzo za pomoc :)

Jeszcze ostatnie pytanie jakie mi teraz przychodzi do głowy. Pisałeś o podłożu ziemia + żwir 3:1. Miałeś na myśli zwykłą uniwersalną ziemię, czy specjalną do palm? Grubość żwiru ma znaczenie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18740
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Daktylowiec, palma daktylowa (Phoenix dactylifera )pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Może być ziemia uniwersalna, ziemia do palm zwykle jest głównie z dodatkiem piasku.
Żwirek kwarcowy/rzeczny najlepiej o frakcji 2 - 4 mm.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Lisz555
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 6 lip 2020, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Daktylowiec, palma daktylowa (Phoenix dactylifera )pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Stosować jakiś nawóz, np. do roślin zielonych, czy czysta deszczówka?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18740
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Daktylowiec, palma daktylowa (Phoenix dactylifera )pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Czysta deszczówka? I roślina ma rosnąć o samej wodzie? No to spróbuj sam tak funkcjonować, długo tak pożyjesz? :wink:
Każdą roślinę nawozimy, w przypadku palm może być nawóz mineralny do roślin zielonych.
Pierwsze nawożenie miesiąc po przesadzeniu, potem co dwa tygodnie tak mniej więcej do końca września, ew. połowy października. W okresie jesienno-zimowym raz na miesiąc.
A podlewanie to oczywiście deszczówką, jednak tutaj trzeba uważać jeśli się mieszka na terenach mocno uprzemysłowionych, wtedy woda może zawierać niepożądane pierwiastki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Lisz555
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 6 lip 2020, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Daktylowiec, palma daktylowa (Phoenix dactylifera )pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Roślina była do tej pory nawożona właśnie takim nawozem :)
Lucy3006
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 22 sie 2019, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Daktylowiec, palma daktylowa (Phoenix dactylifera )pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Cześć Wszystkim,
Mam parę pytań dotyczących uprawy 2-letnich daktylowców.
Po pierwsze, przesadzałam je pół roku temu do większych (wyższych) doniczek, lecz teraz już z każdej doniczki wystaje niemały korzeń. Mam je znowu przesadzić, czy poczekać do kolejnego roku?
Na jednej z palm, jakiś czas temu zauważyłam czarne, małe plamki, a końcówki liści stały się przesuszone. Co jej dolega?
I po trzecie, czy liście palm daktylowych żółkną z powodu nadmiaru słońca? (stoją na zachodnim parapecie) Przestawić je w bardziej zacienione miejsce? Czy można wystawiać takie młode palmy na dwór w lato?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”