Pałczycha kroplista(Sauromatum venosum)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
AsiaG
200p
200p
Posty: 212
Od: 27 cze 2009, o 21:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Palczycha

Post »

Nie wiem jak wasze palczychy, ale moja siedzi w ziemi cały rok. Nie wykopuję jej na zimę. Miałam wykopać w poprzednim roku, ale pogoda uniemożliwiała nam pobyt na działce, a co za tym idzie, nic nie wykopywałam. I w tym roku z 4 sztuk zrobiło się już 11. Może mam kiepską rękę do cebulowych roślin, ale wszystkie te, co wykopywałam na zimę, to nie kwitły już w następnym roku. Natomiast cala reszta ma się rewelacyjnie i każdej wiosny wita mnie pięknymi kwiatami. Także żadnej rośliny już nie wykopuję, jedynie okrywam styropianem, bądź przykrywam opadłymi liśćmi z drzew. :roll:
Awatar użytkownika
man211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1656
Od: 16 paź 2007, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Czyżowice (Górny Śląsk) k.Wodzisławia Śląskiego

Re: Palczycha

Post »

AsiaG - Podczas srogiej zimy na pewno cebula przemarżnie .A takie zimy co jakiś czas się zdarzają.Kwestia czasu. ;:108
roisyb
50p
50p
Posty: 81
Od: 19 lut 2012, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wysokie k. Nowego Sącza

Re: Palczycha

Post »

esony1 pisze:Moja palczycha w tym roku kwitła na świeżym powietrzu i muchy zrobiły swoje :)

Obrazek

Ciekawe czy się rozsypie ?
Jeżeli można wiedzieć jak tam postępy z owocem?
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Palczycha

Post »

Po południu wstawię zdjęcie ... chyba mają zamiar już się rozsypać ...
pozdrawiam
Edyta
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Palczycha

Post »

U mnie w tym roku dużo zgniło w ziemi jak przez 2 tyg lało. Jakimś cudem tylko jedna wzeszła. Ja na zimę wykopuję bo u mnie przemarzają. Zazwyczaj sadziłam pod koniec kwietnia do gruntu w szpaler. Pięknie się prezentują te oryginalne liście.
Straciłam bezpowrotnie 2 amorphophallus bulbifer :cry:
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2340
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Palczycha

Post »

U mnie, co prawda, żadna nie zgniła, ale pierwsze pędy pojawiły się po 2 miesiącach od posadzenia. Na razie trzymają się dobrze. Podałem nawóz jesienny - będą wielkie bulwy.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Kasiaszym
50p
50p
Posty: 60
Od: 23 mar 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Palczycha

Post »

POradźcie co mam zrobić. U mnie obie palczychy zgubiły już liście. Najpierw zżółkły a kiedy je usuwałam to były bardzo nasiąknięte, czy to znaczy, że bulwy też mogły zgnić.? Jeszcze nie zaglądałm do ziemi. Nie wiem czy mam tam teraz zajrzeć, czy czekać do października? Nie chciałabym stracić bulw. Czekam na sugestie.
Kasia
majorowa
500p
500p
Posty: 643
Od: 7 cze 2011, o 09:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pokrzywnica koło Piły

Re: Palczycha

Post »

Nie musisz czekać do przymrozków ja wykopuję je o różnej porze i nic im nie jest . Część cebul zostawiam bo bardzo mi się mnożą i ale tylko te mniejsze . Wyrastają mi wszędzie :D Uważam ją za najmniej problemową bulwę . Hoduję ją od sześciu lat a dostałam od osoby której nigdy nie kwitła i stosowała się do zaleceń . Moje kwitną i mają piękne duże liście a sadzę je kiedy mi się przypomni a rozdałam już tysiące bulwek . Musi mieć lekką przepuszczalną glebę a będzie wdzięczna :wink:
Pozdrawiam cieplutko ;:167

Oto mój... Mały rozsadnik
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2340
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Palczycha

Post »

Potwierdzam - można, a nawet należy wykopać jak liście uschną. Już jedną taką wykopałem. Taką przesadzoną z doniczki do gruntu. Te przesadzone, szybciej kończą wegetację - Obrazek



Obrazek A tu ciekawostka. Posadziłem ogromną bulwę (około 1,5 kg) i ta nie wypuściła klasycznych pędów a "wyprodukowała" kilkanaście małych cebulek i te dopiero wydały liście. Ciekawe co i jak to będzie wyglądało po wykopaniu. Pędy wyrosły po 3 miesiącach od posadzenia bulwy.
Awatar użytkownika
bartosz les
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1922
Od: 24 sie 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Palczycha

Post »

Jak to robicie że bulwy wam nie gniją,bo mnie zawsze bulwy palczychy zawsze gniją czy to w suchej ziemi czy wilgotnej ;:oj

-- 13 gru 2013, o 09:07 --

A jak można zobaczyć czy z cebulki wyrosną liście czy kwiat , bo jak bym wstawił cebulkę do suchego wazonu to by liście też by wyrosły,bo jak wsadzałem do doniczki to zawsze mi liście rosły
Pozdrawiam Bartek
Nowy sezon 2020
_fox_

Re: Palczycha

Post »

Tak można zobaczyć, że bulwa musi osiągnąć odpowiednią średnicę i będzie zdolna do wydania kwiatu.
Awatar użytkownika
bartosz les
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1922
Od: 24 sie 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Palczycha

Post »

Witam
Bulwy kupuje zazwyczaj w obi i są olbrzymie potrafią mieć średnicę dużej szklanki .
Kiedyś na ebayu kupiłem bulwę która ważyła kilogram, i wyrosła jedna duża łodyga jak łodyga uschła to wyciągłem i zobaczyłem że bulwa zgniła
Pozdrawiam Bartek
Nowy sezon 2020
Awatar użytkownika
bartosz les
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1922
Od: 24 sie 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kleśniec kolbowaty [mysie ogonki]

Post »

damek1718 pisze:Jeśli chodzi o palczychę moim zdaniem może za głęboko ja sadzisz i bulwy gniją.
Właśnie bulwy sadzę płytko.A kiedyś bulwę wsadziłem do doniczki i w ogóle nie podlewałem to wyrósł wielki kieł jak stwierdziłem że mi nie rośnie wsadziłem do ogrodu to wyrosły liście jak uschły wykopałem jak zwykle zgniłą bulwę ;:oj
Pozdrawiam Bartek
Nowy sezon 2020
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”