Cebula siedmiolatka

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6002
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: cebula siedmiolatka

Post »

Listopad to chyba za późno. Październik to raczej już ostani miesiąc w którym bym przesadzała .
Ja swój szypior obcięłam , zostawiłam około 8 cm nad ziemia,
Swój siałam do doniczki na rozsade tej wiosny.
Jedna kępkę dostałam od znajomej i posadziłam na grządce z truskawkami.
Pieknie rośnie.
Chyba te moje z rozsady tez tam wcisnę, właśnie przerażać będę chciał w październiku
Asia
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2980
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: cebula siedmiolatka

Post »

Świnka napisał(a):
Jesień, jesień i czas przesadzania siedmiolatki.... Ostatnia Szansa, właścicielka starej linii cebulek siedmiolatki, która czeka, aż szczypior zaschnie i przesadza suche cebulki późną jesienią. ...

"O ile dobrze zrozumiałam, robisz to tak właśnie? Wykopujesz, oczyszczasz, selekcjonujesz i wysadzasz późną jesienią jak cebulę ozimą?"
Nie suszę cebul siedmiolatki. Po prostu jak wszystkie warzywa mam zebrane z grządek i do posadzenia został tylko czosnek zimowy, wyrywam całe kilkuletnie kępy siedmiolatki i rozrywając na pojedyncze cebulki, sadzę w nowe miejsce co kilka centymetrów w rządku.
Szczypior jest w tym czasie zmrożony/trochę wyschnięty/trochę podgniły(?).
Nigdy nie zastanawiałam się dokładnie nad terminem ale jest to zawsze późna jesień i szczypior obumarł. Myślę że to październik.
Zdarza się, że nie mam czasu posadzić albo miejsce jeszcze nie gotowe to wyrwane kupki leżą gdzieś w jakimś wiaderku pod drzewem i też dadzą radę.
seebbek pisze:Ostatnia szansa udało Ci się pobrać nasiona twojej siedmiolatki?
Nie pobrałam nasion - wyjeżdżałam na 3 tygodnie i nie przywiązałam wagi do zabezpieczenia.
Mam również mieszane odczucia do siania, bo kilka lat temu wykopałam cebulę zmieniając jej miejsce i po 2 latach zobaczyłam tam siewki szczypiorku (miałam tam obok szczypiorek). Oszczędziłam te siewki i po roku były trochę zbyt grube na szczypiorek.
Okazało się, że to siewki cebuli siedmiolatki ale rosły przez 4 lata aby osiągnąć rozmiar docelowy i przez ten czas nie dzieliły się.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: cebula siedmiolatka

Post »

ostatnia szansa
Czy na pewno piszesz o siedmiolatce?, a nie o jakiejś kartoflance?
Siedmiolatka potrafi zachować szczypior zielony prawie przez całą zimę.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2980
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: cebula siedmiolatka

Post »

Piszę o siedmiolatce. Cebula wygląda jak przerośnięty szczypior, dzieli się dwu lub trzykrotnie w roku tworząc coraz większe kupki. Tak wyglądała siedmiolatka wiele lat temu. Sadząc jesienią w pod kątem i zasypując ziemią duży kawałek trochę później wyjdzie z ziemi ale z dłuższą białą częścią.
Rozdzielając siedmiolatkę późną jesienią, sadzę z marnymi namiastkami szczypioru.

Moja siedmiolatka ma teraz szczypior ale po mrozach zostanie nieciekawy.
Może niefortunnie użyłam słowa: "obumarł".
ostatnia szansa pisze:...
Szczypior jest w tym czasie zmrożony/trochę wyschnięty/trochę podgniły(?).
Nigdy nie zastanawiałam się dokładnie nad terminem ale jest to zawsze późna jesień i szczypior obumarł. ...
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6002
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Cebula siedmiolatka

Post »

Ale taka siedmiolatkę to powinno się przesadzać, czy może spokojnie sobie rosnąć /zostać przez zimę w tym samym miejscu?
Ja kiedyś miałam siedmiolatkę, nie ruszałam jej rosła sobie przez 3, 4 lata w tym samym miejscu, ale
Po jakimś czasie po prostu znikła
Asia
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2980
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Cebula siedmiolatka

Post »

ostatnia szansa pisze:Ciekawią mnie te starania o siedmiolatkę, siew, pikowanie...
Ja mam siedmiolatkę w ogrodzie, rozrasta się robiąc coraz większe kupki. Późną jesienią wykopuję większość z ziemi, rozdzielam na pojedyncze cebulki i sadzę co kilka cm. Wiosną wyrywam z ziemi zielone cebulki przerzedzając je - zaczynam jak jest mały szczypior a kolejne cebulki dorastają z większym szczypiorem. Mam zieleninę wcześniej niż jakikolwiek szczypiorek. Zostaje kilka cebulek nie wyrwanych które w sezonie wiosenno letnio jesiennym dzielą się i tworzą większe kupki. Jak się łączą to wyrywam co drugą kupkę aby pozostałe miały gdzie rozrastać się. Jak kupka jest już duża w kolejnym roku odcinam połowę łopatą, a po kolejnym zwiększeniu znowu połowę prostopadle do poprzedniego cięcia. Odcięte połówki służą do zjedzenia lub jesiennego posadzenia do zjedzenia wiosennego ...
W jednym miejscu trzymam taką siedmiolatkę ok 3 lata. Może rosnąć dłużej (stąd nazwa siedmiolatka) ale jest ładniejsza gdy młodsza i ma wtedy mniej szkodników np. poskrzypki cebulowej.

Warto zdobyć starą dobrą odmianę - moja jest tak dzielona ponad 50 lat - dobry prezent od teściowej :D .
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8954
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Cebula siedmiolatka

Post »

Podzieliłam wczoraj część siedmiolatki według podanego sposobu .
Kupiłam ją kiedyś jako zwykłą cebulę Barletta . Okazało się , że to typ siedmiolatki .
Zadawałam pytanie na forum jak rośnie u innych ta cebula bo podejrzewałam pomyłkę .
Cebulki rosną małe , szczypior raczej cienki , chyba że moja niedożywiona .
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Re: Cebula siedmiolatka

Post »

anulab to pewnie kwestia odmiany. Ktoś wcześniej pisał, że niektóre tak właśnie wyglądają, jak wielki szczypiorek z cebulką. I uprawia się je jako jednoroczne.
Ja mam odmianę wieloletnią (Bajkał), wyhodowaną z nasion. Młode, tegoroczne cebulki mają cieńszy szczypior, a starsze i większe - bardzo okazały. Nie odpowiadało mi ścinanie go, obrywałam pojedyncze listki. Młode cebulki wyrywałam w całości ze szczypiorem.

Dziękuję wszystkim za podzielenie się uwagami na temat jesiennego sadzenia. Jak tylko zrobi się cieplej i bardziej sucho, podzielę i rozsadzę moje cebulki. Niezależnie od stanu szczypioru ;:333 , najwyżej go nieco przytnę.
Ostatnia Szansa bardzo się cieszę, że odświeżyłaś swój wpis z dodatkowym komentarzem, to kompendium praktycznej uprawy w pigułce.
Pozdrawiam, Ilona
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6002
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Cebula siedmiolatka

Post »

Ale jak się zetnie cały szczypior to odrasta ładny, młody szczypior
Nie weim tylko, czy to nie obciąża za bardzo cebulek?
Asia
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8954
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Cebula siedmiolatka

Post »

Dodam , że ścięty szczypior zamroziłam . Kępkę na bieżące potrzeby zostawiłam .
Rozsadzane cebulki były całkiem spore . Teraz apetytu na nie nie miałam , ale wczesną wiosną
apetyt większy . :)
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Re: Cebula siedmiolatka

Post »

Myślę, że cebule z obciętym szczypiorem włożą więcej enerii w odbudowę korzeni. Podobnie jak szczypiorek, który teraz właśnie można obcinać i dzielić.
Pozdrawiam, Ilona
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6002
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Cebula siedmiolatka

Post »

Ja o swoją siedmiolatkę starałam się już ze 3 lata.
Nie wiem co robiłam nie tak, ale rozsady , które robiłam i wsadzalam do gruntu nie zimowały, mimo ze kupowałam nasiona siedmiolatki zimującej
Z tym ze robiłam je na jesień.
W tym roku posiałam w lutym i posadziłam do gruntu z kwietniu. Ładnie się przyjęła, ładnie rośnie, jest już całkiem spora. Sadziłam je w kępkach. Jak mysilce, rozsadzić je w rym roku, czy poczekać jeszcze

Asia
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cebula siedmiolatka

Post »

Asiu dlaczego chcesz już rozsadzać? Od wiosny tak się rozkrzewiła czy duże kępki są posadzone? Bo moja ma 2 lata i jeszcze nie wiele się rozkrzewiła. Nic w tym roku jeszcze nie rozdzielam. Sadziłam w kępkach po 5 rozsadek w odl. co15-20 cm. Do użytku przycinam tylko największe szczypiorki/nie wyrywam całych z cebulką bo by ich chyba nie wiele zostało. Myślę,że wiosną już będę używać ich w całości.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”