Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
daraxus
200p
200p
Posty: 285
Od: 3 lis 2017, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Doniczka jaką pokazał maleństwo93 jest bardzo dobra i mówienie że się nie nadaje to duża przesada. To nieprawda, że palmy potrzebują tylko i wyłącznie doniczek bardzo wysokich. Chodzi o to, żeby po prostu nie była to płaska doniczka. A ta ze zdjęcia płaska nie jest, do palmy nadaje się idealnie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18733
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

No właśnie to Ty nie masz racji.
Doniczka w przypadku większości palm powinna być wysoka, ze względu na to, że system korzeniowy rozrasta się silnie w dół, a nie na boki.
Dlatego taka doniczka, jak powyżej nie może być.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
daraxus
200p
200p
Posty: 285
Od: 3 lis 2017, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Nie zgodzę się. Korzystając z własnego doświadczenia oraz wiedzy zdobytej na anglojęzycznym forum poświęconym tylko palmom, śmiało mogę powiedzieć że kształt donicy to kwestia drugo, jak nie trzeciorzędna. Najważniejsza jest wielkość donicy i rodzaj podłoża.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18733
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dla mnie możesz się nie zgadzać, ale ja opieram to co piszę nie tylko na informacjach z poradników, tego forum i jeszcze innego poświęconego palmom, ale także a przede wszystkim z własnego doświadczenia. Nie raz mi się zdarzało, że palma "wychodziła" górą z doniczki i właśnie z powodu silnego systemu korzeniowego. Zapominasz o jednym, że w naturze to są drzewa i ich system korzeniowy rozrasta się silnie w dół.
Dlatego, pozostańmy po prostu przy swoim i tyle.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
daraxus
200p
200p
Posty: 285
Od: 3 lis 2017, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Nie zamierzam się z Tobą kłócić, ani nic z tych rzeczy. Ale musisz wiedzieć, że są też palmy (i to znaczna ich część) których system korzeniowy rośnie na boki, nie w dół. Na przykład waszyngtonia robusta, liwistona chińska czy właśnie daktylowiec kanaryjski. Ich systemy korzeniowe bardzo rozrastają się na boki, a wysoka i wąska donica im to ogranicza. Dlatego właśnie żeby mieć to na uwadze, najlepiej jest palmie zapewnić donicę szeroką ale i wysoką.
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Racja Daraxus, przesadzalam i daktylowca, i Waszyngtonie i Waszyngtonie mają całkiem inny system korzeniowy. Bardzo idą w dół, puszczając taki jakby jeden korzeń główny. Daktylowiec natomiast miał system taki jak zwykłe rośliny doniczkowe - cała doniczka wypełniona. Zobaczymy jak będzie teraz, bo ze starego domku już wyrósł, czekam aż zrobi się cieplej i wtedy też zamierzam go przesadzić. Dodam tylko że ma już kilka lat i jest serio dużą palmą. Aż sama jestem ciekawa jak to wygląda "w środku".
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18733
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Przypomnę tylko, że tematem wątku jest feniks karłowy. Z własnego doświadczenia, palma ta potrafiła wypełnić całą doniczkę, zarówno w dół, jak i na boki. Kwestią pozostaje w jakim czasie, ale to zależy od wielkości doniczki, okresu między jednym a drugim przesadzeniem oraz oczywiście kondycji danej rośliny.
Oczywiście zgadzam się, że system korzeniowy może się nieco różnić od danego gatunku palmy, ale najlepiej je sadzić do większych doniczek niż inne rośliny i dotyczy to również żeby najlepiej były one również wyższe, niż zwykłe doniczki. I tą uwagę kieruje zwłaszcza bardziej do osób mniej doświadczonych w uprawie palm.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Mój daktylowiec jest u mnie już 11 lat kwitnie co roku lato spędza na polu i tak wygląda :wit

Obrazek

Obrazek
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Norbert, a powiedz jak odróżnić daktylowca kanaryjskiego od karłowego? Bo teraz zwątpiłam co tak właściwie mam... wg zdjęć na necie to prawie niczym się nie różnią.

-- 17 lut 2021, o 20:55 --

Piotr - meeega! Cudny!!! Do kiedy stoi na dworze?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18733
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Olcia, jak nie ma różnicy?

To dwie różne w wyglądzie palmy, pokroju, kształtu liści... Liście tego pierwszego są mniejsze i delikatne, drugiego większe i sztywniejsze. Różnice w wyglądzie już widać od małych sadzonek z właściwymi już liśćmi.
Powyżej masz zdjęcie Phoenix Roebelenii, a poniżej Phoenix canariensis:

https://www.google.com/search?q=phoenix ... S5wKcHG50M

Dalej nie widzisz różnicy?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Ok, czyli kanaryjski, ;) nie przyglądałam się. Na pierwszy ogień poszły liście i dla mnie są one podobne. Ale faktycznie pokrój jest inny.
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Olcia609 pisze: Piotr - meeega! Cudny!!! Do kiedy stoi na dworze?
Stoi od połowy kwietnie początek maja i aż do przymrozków :wit
znalazłem inne foto mojego daktylowca z bardziej późnego lata ma więcej liści bo na wiosnę dolne mu przycinam.


Obrazek
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Jurekkk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 5 lut 2023, o 18:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Cześć,
mam problem z moim daktylowcem. Stoi w salonie już od ponad 6 miesięcy. Nie przesadziłem go (za radą sprzedającego). Temperatura pokojowa aktualnie to 20 stopni, w lecie może być lekko wyższa (21-22). Palma zaczęła schnąć, jednak niestety na nowych, wypuszczanych pędach.

Czy jest to problem podlewania? Przyznaję, że nie podlewałem jej tak często (1 raz w tygodniu), raczej obficie, ale bez przesady. Jakie działania radzilibyście podjąć?


Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”