Łąka kwietna,nasiona,przygotowanie,pielęgnacja

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Polska łąka kwietna

Post »

15 lat zmagałam się ze skrawkiem, które praży słońce, ale i zalega woda. od 3 lat rośnie tam cykoria. Cudo po prostu. Wiosną kwitną tam przebiśniegi, jesienią szczypiorek chiński. Polecam.
Obrazek
Aneks
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 kwie 2019, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Dzień dobry, widzę że wątek chyba stary, ale właśnie stałam się szczęśliwą posiadaczką nasion takiej łąki kwiatowej, sponsorowanej przez jedną z większych firm z branży chemicznej. Mam 1000m2 działki i nie chcę mieć pięknej, równiutkiej trawki, marzy mi się właśnie taka łąka. Zaczął się kwiecień, czy to nie jest za późno na wysianie łąki? Jak czytałam w poście, ktoś napisał, że pod koniec kwietnia należy skosić łąkę po raz pierwszy...

Proszę starać się pisać używając wszystkich polskich liter i znaków diakrytycznych, niechlujnie napisane posty usuwamy. szarotka66
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Aneks, trzeba próbować.
grodnik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 12 sty 2019, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Chętnie się pochwalę moją łąką kwiatową na działce, zobaczcie ostatnie ujęcia filmiku, czegoś takiego nigdy na mojej działce nie widziałem :)

youtu.be/929nmpmPpdE
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Polska łąka kwietna

Post »

To chyba nie łąka kwiatowa a zwyczajnie trawnik poprzerastany chwastem jak na średnio co drugiej działce.

Chyba, że ja mam jakieś wygórowane wyobrażenia jeśli o łąki chodzi, ale wychowana wśród wiejskich pagórków nie zadowalam się stokrotką. Łąka kwiatowa to dla mnie niesamowity klimat , trochę dzikawy, puszczony nieco poza kontrolą, z mnóstwem roślin nie pojawiających się normalnie w ogródkach, a wręcz odwrotnie. To coś co trzeba oddać naturze w jej ręce i wtrącać się możliwie jak najmniej. A już z pewnością nie kosić. Coś za coś ;)

U mnie na wiejskiej działce trochę taki klimat jest. Nie mam zdjęcia całości, ale w sezonie letnim potrafi zarosnąć, są miejsca gdzie pozostawiamy tak jak jest- o np tu taki zakamarek.

Obrazek
Z mniejszych i kwitnących jest mnóstwo kolorowej koniczyny, jaskrów, chabrów, żywokostów,złocienia/margarytrek, macierzanki,bodziszków łąkowych, mniszka, poziomki, krwawnika, dziurawca, dosianej nasturcji która teraz już idzie jak chce, różowych firletek, fioletowych dzwonków rozpierzchłych, , rdzenia białego i fioletowego, dzikiej marchwi i sporej ilości ziół, mięty,melisy, do tego traw przeróżnych,które też jak zaczną kwitnąć to robią efekt.
Z większych się wybija ponad to stały zestaw - dziewanna, malwa i naparstnica. U nas to są skarpy na zboczu lasu, więc pasują w ten klimat.
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2644
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Polska łąka kwietna

Post »

U mnie w tej chwili na łące dominuje żółty tj.mniszek oczywiście i blado-różowa rzeżucha łąkowa a jest jej wyjątkowo dużo w tym roku.
Obrazek

Dla mnie łąka to dzika łąka z tym co się na niej wysieje samo. Kiedys próbowałam tam zasiać maki i stokrotki i inne ze sklepu ale nic się nie przebiło, nie mają szans. Natura i jej dzikość silniejsza niż te hodowlane.
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Polska łąka kwietna

Post »

grodnik, może nie łąka, a murawa ('zbiorowisko roślinne z dominacją niskich traw, w odróżnieniu od nieskoszonej łąki, której ruń jest wysoka'), ważne że różnorodna i wabi owady.
Aneks
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 kwie 2019, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Polska łąka kwietna

Post »

akl62 pisze:Aneks, trzeba próbować.
Przepraszam za poprzednie błędy w tekście.
Łąka jeszcze nie wysiana...Mąż marudzi, że sąsiedzi będą się śmiać z naszej łąki. Nie dostrzegą w niej walorów przyrodniczych tylko raczej odbiorą to jako skrajne lenistwo. Niestety nasza działka jest akurat przy drodze po której dużo ludzi spaceruje i biega. Mi się takie klimaty podobają. Taki naturalistyczny ogród.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Rrobisz łąkę dla siebie, czy dla sąsiadów?
Ale że w krainie podziemnej pomarańczy lubicie porządek, to wbij w łąkę tabliczkę z napisem "łąka" :heja
Awatar użytkownika
Jaga92
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 mar 2019, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Ja uwielbiam takie klimaty.
Sama chce stworzyć coś jakby "tajemniczy ogród" z łąką w tle ;:oj co prawda z mojej mieszanki kwiatów polnych na razie nic nie chce wschodzić, ale może to dlatego, że kosztowały złotówkę za torebkę :;230
W każdym razie nie przejmuj się sąsiadami! To tobie ma się podobać i twoje oczy cieszyć :)
Dla mnie skrajnym lenistwem jest symetryczny, uporządkowany ogród od linijki... zero polotu i kreatywności
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Z moich 2 sąsiadów jedna miała na niezabudowanej działce naturalną łąkę. Nowa sąsiadka po wybudowaniu domu i założeniu ogrodu z trawnikiem donosiła do Urzędu Miasta na tę pierwsza, że nie dba o swoje i jej się wsiewają mniszki w trawnik. ale Urząd ją pognał, że nie ma takiego obowiązku. Jednak teraz przyjeżdżają i 1-2 razy koszą.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Za koszoną łąkę ARiMR przyznaje dopłaty, za zaniedbany ugór nie ma nic. Może to ich skłoniło do koszenia.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Łąka kwietna to nie zaniedbany ugór, to raz. Dwa dopłaty są za koszenie użytków zielonych w odpowiednich terminach, ale można wejść w program rolno-środowiskowy i wtedy dostaje się kasę za opóźnienie kośby. I dobrze bo w wysokiej łące gniazdują bażanty, kuropatwy i przepiórki - o mniejszych świrkach nie wspominają :-)
Ergo, żeby dostać dopłaty nie trzeba mieć trawiastego lotniska ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”