Płaskla, łosie rogi (Platycerium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18736
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium )- pielęgnacja, uprawa

Post »

Ten mech nazywa się spagnum, ja kupuję w sklepie ogrodniczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
anulka8004
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 16 lis 2019, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium )- pielęgnacja, uprawa

Post »

Obrazek
Witam Czy ktoś może mi poradzić co się dzieje z moimi łosimi rogami. Mam je około dwóch lat. Do tej pory wszystko było ok. Nie były przestawiane, przesadzane. Ostatnio wypuściły dwa liście i widać jakby jeszcze coś wypuszczały. Niedawno zaczęły brązowieć i żółknąć. Bardzo proszę o radę co jest nie tak? . Nie chce żeby uschły bo u mnie ciężko je zdobyć i bardzo mi zależy żeby przeżyły
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18736
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium )- pielęgnacja, uprawa

Post »

Jak nie były przesadzane??? Każdą roślinę przesadzamy niezwłocznie po zakupie. Łosie rogi powinny rosnąć w bardzo luźnym podłożu, u mnie sprawdza się mieszanka do storczyków oraz ziemi do paproci w proporcji ok. 9:1.
Bezwzględnie musisz wyciągnąć z doniczki, sprawdzić stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium )- pielęgnacja, uprawa

Post »

No moja nieprzesadzona od kiedy ją kupiłam (październik 2017) ;:131
Głównie dlatego, że się bałam, bo naczytałam się, że to ryzykowne, a potem sie zrobiła jesień i zima, więc nie czas. A potem znów się bałam i znów mamy zimę...
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
anulka8004
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 16 lis 2019, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium )- pielęgnacja, uprawa

Post »

Nie przesadzałam bo się naczytałam że ten kwiatek nie lubi przesadzania
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18736
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium )- pielęgnacja, uprawa

Post »

Każdą roślinę przesadzamy, więc łosie rogi też.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
anulka8004
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 16 lis 2019, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium )- pielęgnacja, uprawa

Post »

Dzięki to w takim razie przesadzę tylko nie wiem czy w większą doniczkę? I czy teraz czy czekać? Do wiosny?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18736
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium )- pielęgnacja, uprawa

Post »

No przecież coś się dzieje z rośliną, to na co chcesz czekać? Żeby skończyła w koszu?
Wielkość doniczki tradycyjnie dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej. Wpierw wyciągnij, usuń stare podłoże i dopiero wtedy kup doniczkę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Płaskla,łosie rogi (Platycerium) - szkodniki, choroby

Post »

To i ja się dołączę do zapytania o Łosie Rogi. U mnie rośnie sobie w ziemi a właściwie w mieszance ziemi do storczyków i keramzytu, wisi pod sufitem w lekkim cieniu, raz w tygodniu moczone w przegotowanej wodzie, raz na dwa tygodnie z dodatkiem nawozu do paproci, tylko że co zaglądam do niej to znajduję jakiś odpadający listek. Cały jest zielony, tylko u nasady uschnięty jakby, brązowy taki jak na fotce widać. Co może być przyczyną?


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18736
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Jak dla mnie to one gniją. Raz w tygodniu to za często namaczasz. Ja namaczam nie częściej niż raz naokoło 2 tygodnie, w okresie jesienno-zimowym jeszcze rzadziej.
Wyciągnij z doniczki i sprawdź stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ola10
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 sie 2020, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Cześć. Proszę o radę. Liście moich łosich rogów zaczynają usychać na końcach. Roślina rośnie pod sufitem, obok lekko zacienionego południowego okna (za oknem rosną drzewa, więc światło jest rozproszone). Łosie są w plastikowej doniczce z nawierconymi dziurkami na ściankach, w podłożu produkcyjnym, podlewane (nasiąkane od spodu) raz na ok. 2 tygodnie (podłoże jest wilgotne przez cały czas). Czy macie pomysły co mogło pójść nie tak? :(
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18736
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Podstawowy karygodny błąd to brak przesadzenia bezpośrednio po zakupie!
Podłoże produkcyjne nie nadaje się do długotrwałej uprawy roślin, a zwłaszcza paproci będących epifitami jak łosie rogi. Muszą mieć bardzo przepuszczalne podłoże, u mnie się sprawdza mieszanka podłoża do storczyków oraz ziemi do paproci w proporcji około 9:1. Przy takim podłożu nie podlewasz tylko namaczasz na jakieś kilkanaście minut.
Druga sprawa, to są paprocie więc wymagają podwyższonej wilgotności powietrza, powyżej około 60%.
Jeśli masz cały czas suche powietrze w mieszkaniu to musisz pomyśleć o nawilżaczu powietrza. Z góry zaznaczę, że spryskiwanie liści nic nie daje.
Tak więc musisz przesadzić do właściwego podłoża oraz podnieść wilgotność powietrza.
Jeśli końcówki liści są suche to od zbyt suchego powietrza, jeśli takie jakby mokre to od przelania wskutek trzymania w nieprawidłowym podłożu. Dobrze w takiej sytuacji byłoby zrobić oprysk preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”