Wiąz (Ulmus) choroby,szkodniki,co mu dolega?

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Grab choroba ?

Post »

Na Twoim wiązie wystąpił szpeciel Vasates ulmicola.
Zwalczanie jak wszystkich szpecieli wiosna w fazie pękania pąków np. Talstarem
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
DarekRz

Re: Grab choroba ?

Post »

Janusz dobrze radzi- z tym, że Talstaru już nie kupisz - chyba, że szybko poszukasz i znajdziesz jakieś ostatnie sztuki na półkach sklepowych. Jeśli nie - to można zastosować teraz Pyranica 20 WP (są badania potwierdzające częściowo wgłębne działanie tego akarycydu) . Na wiosnę Magus na zmianę z Apollo i Sanmite lub Pyranica. Nie zapomnij też zgrabić i spalić liści jesienią.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Grab choroba ?

Post »

Dziękuję Januszu.
Przekażę siostrze Twoją diagnozę i to że nie ma graba, jak myślała do tej pory. Dom wraz z ogrodem kupiła w ub. roku i widocznie nie poznała jeszcze roślin w nim rosnących, a ja nie znam się na drzewach. :oops:
DarekRz pisze:z tym, że Talstaru już nie kupisz - chyba, że szybko poszukasz i znajdziesz jakieś ostatnie sztuki na półkach sklepowych.
Darku również dziękuję, a co do zakupu Telstaru, myślę że nie powinno być problemów.
http://www.google.pl/search?q=%C5%9Arod ... =firefox-a
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Grab choroba ?

Post »

Zastanawiam się nad zastosowaniem teraz Pyranica i poprawienie wiosną Telstarem. Jeśli taki myk może mieć miejsce, to czy dawka Pyranica ma być taka jak dla pomidorów pod osłonami, jak piszą w ulotce, tzn. 0,025% (25 g środka w 100 l wody). Bo dawki na inne rośliny nie podają.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
DarekRz

Re: Grab choroba ?

Post »

Z Talstarem warto byłoby się upewnić w realu - bo nie wiem Pawle, czy doczytałeś - ale w wielu ofertach z tych wyszukanych przez Google (sprawdzilem 3 pierwsze) jest: "dostepność - brak" lub "stan magazynu - brak". A nowych dostaw nie będzie bo nie ma rejestracji, UE wycofała substancję czynną Talstaru (bifentryna) z obrotu.
Co do Pyranicy to myslę, że 0,025% będzie dobrze. Środek o nazwie Massai (ta sama subst. aktywna, stężenie i formulacja) zarejestrowany w Irlandii m. in. do zwalczania przedziorków i szpecieli także na gruszach w polu, truskawkach i in. przewiduje 0,02 do 0,03%. Nie ma co przesadzać ze stężeniem, bo wiąz holenderski ma dość delikatne liście. Pyranica może ograniczyć populację już teraz, choć na pewno w 100% problemu nie zlikwiduje - deformacje, które już są też nie znikną.
jackpl
50p
50p
Posty: 96
Od: 1 cze 2010, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Re: Jak walczyć z chorobą wiązu?

Post »

Potwierdzam. Te same objawy u mnie występowały a winowajcami były przędziorki(mikroskop).

Magus Talstar
Pozdrawiam
Jacek
Awatar użytkownika
Szafirowa22
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 maja 2012, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Mam piękny parasolowaty wiąz. Dwa lata temu chorował chyba na szpeciela - zielone bąble z szypułką na niektórych liściach, w środku bąbla coś tam jest ale super malutkie. Poobrywałam te liście i w ubiegłym roku wiąz był piękny.
W tym roku ma znowu tego szpeciela a ponadto na gałęziach w miejscach skrzyżowania pełno oblepionych żyjątek jak tarczka z białym brzegiem, zbudowane z segmentów, troche podobne do stonogi ale malutkie. Oderwane maja coś rudego w środku ale sa tak paskudne, że im sie nie przyglądam. Spróbuję dołączyć zdjęcia ale jestem tu nowa i nie wiem jak to zrobić. Poczytam poradnik.
Dziękuję Wam, prosze o pilną odpowiedź bo muszę to świństwo bez nazwy czymś wytruć!!!!!!! ;:180 ;:180 ;:180 Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: chory wiąz

Post »

Te galasy to nie szpeciel tylko gatunek błonkówki ( taka mala muszka). Nie musisz tego zwalczać bo to nie jest szkodliwe dla wiązu. Moze tylko być nie dla wszystkich urodziwe.A to na pedach to szkodnik , tarcznik. jeśli jest go nie wiele polecam........... zgniatanie :lol: Dlatego, ze pod ta tarczka znajdują sie larwy i ciężko je zwalczac preparatem. jeśli juz zdecydujesz sie na pryskanie to polecam : Actelic 50EC, MOSPILAN 20SP,CONFIDOR 200SL. Będziesz musiała wielokrotnie pryskać. Zgniatać osobiście, ewentualnie poprosic męża ;:134 a potem spłukac silnym strumieniem wody ( może być z szarym mydłem)
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: chory wiąz

Post »

Zdjęcie pierwsze to mszyca dwudomowa bawełnica wiązowo-zbożowa
drugie to czerwiec łysik wiązowiec którego żerowanie doprowadza do zamierania pędów
bawełnicę zwalczam wprowadzając w strefę korzeniową np Confidor w fazie pekającego pąka lisciowego
łysika obecnie nie zwalczam bo złożył już jaja.
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: chory wiąz

Post »

Jak bawełnica, to gdzie białe kłaczki na wiązie ? :roll:
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Koster
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 3 cze 2012, o 18:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Torebnica wiązu -jest na to jakiś sposob?

Post »

Witajcie :wit ...
Mam w ogrodzie piękny,3 letni,szczepiony wiąz Camperdowni.Mniej więcej od 2 lat zauważyłam na jego liściach dziwne wypustki,podobne do baloników.Poszperałam w necie ;:101 i postawiłam diagnozę,mam nadzieję,że trafną-Pęcherznica wiązu..
Podobno choroba ta nie ma jakiegoś katastrofalnego wpływu na dalsze życie wiązu,ale może ktoś z Was zna jakiś "złoty środek" na tę przypadłość? ;:16
Chętnie posłucham Waszych rad i skorzystam z doświadczeń ;:108 .Poniżej fotka z chorym liściem...
Obrazek
tyglys
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 4 cze 2012, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pęcherznica wiązu -jest na to jakiś sposob?

Post »

to Torebnica wiązowa (Tetraneura ulmi), szkodnik z rodziny bawełnicowatych
Koster
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 3 cze 2012, o 18:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pęcherznica wiązu -jest na to jakiś sposob?

Post »

Dzięki za szybką odpowiedź,poczytałam w necie na ten temat i postaram się działać...Zacznę już jesienią. ;:163
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”