Warzywa- wysiew nasion, uprawa,porady ogólne i dla początkujących

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: pierwsze grządki

Post »

No z chrzanem przyznam się, że przegrywam walkę. Skubany całkiem mocno zakotwiczył się wgłąb. Inna sprawa, że Właścicielka Działki nie dała polecenia totalnej eksterminacji chrzanu (bo jednak i na małosolne, i na kiszone ogórki nadają się i liście, i korzeń), bo chyba jednak gdzieś do metra musiałbym dość, żeby dokopać się do początku chrzanu? :wink:
nimmid
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 11 maja 2008, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żywiec

Re: Kilka pytań amatora

Post »

Dzięki za tabelkę Beato. Tabelkę udostępniłem pod http://wrzucacz.pl/file/8281299489620. U mnie plany troszkę się zmieniły. Po przeglądnięciu również wielu innych wątków zdecydowałem się wydzielić trochę miejsca w ogrodzie na warzywniak, kosztem trawnika :). W tym roku jakiś niewielki skrawek - tak na próbę, bo u mnie na działce jest mnóstwo nornic, kretów i ślimaków, tak więc nie liczę na jakieś kokosy.
Nasionka już zakupione. Tak jak większość osób na tym forum polecało, zdecydowałem się na PNOS. Z samej dostawy, czasu realizacji i ogólnie obsługi klienta jestem zadowolony. W doniczkach planuję zostawić tylko część warzyw, natomiast reszta to do rozsady i w ziemię.
Może ktoś przy tej okazji poradzić jak przygotować taki grunt do sadzenia? Tak jak pisałem aktualnie jest tam trawnik. Myślałem to przekopać, dać trochę obornika zostawić na jakiś czas. Czy można zamiast obornika dać kompost?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10181
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kilka pytań amatora

Post »

nimmid pisze:Może ktoś przy tej okazji poradzić jak przygotować taki grunt do sadzenia? Tak jak pisałem aktualnie jest tam trawnik. Myślałem to przekopać, dać trochę obornika zostawić na jakiś czas. Czy można zamiast obornika dać kompost?
Co do przyrycia trawnika to musisz rozeznać ,czy w tym trawniku nie rosna chwasty wieloletnie, trwałe jak perz, baśnica, pokrzywa itp. Jeżeli takowe są, to przykopując trawnik narobisz sobie kłopotu na lata. Wtedy lepiej jest trawnik ściągnąć układając go w pryzmę zielonym do dołu i skompostować. Kompost można dac równoczesnie z obornikiem rozsypując go na powierzchni gleby a dopiero na to rozrzucić obornik i przekopać.

Pozdrawiam
nimmid
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 11 maja 2008, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żywiec

Re: Kilka pytań amatora

Post »

forumowicz pisze:
Wtedy lepiej jest trawnik ściągnąć układając go w pryzmę zielonym do dołu i skompostować. Kompost można dac równoczesnie z obornikiem rozsypując go na powierzchni gleby a dopiero na to rozrzucić obornik i przekopać.

Pozdrawiam
Chwasty raczej tam nie występowały, przynajmniej wizualnie nic takiego nie napotkałem kosząc go, tak że myślę że nie powinno być z tym problemu. Ale wydaje mi się że mimo wszystko lepiej będzie zebrać tą górną warstwę (tak z 10-15 cm będzie ok?) i odłożyć na pryzmę. Dalej rzucę trochę nawozu i kompostu tak jak radzisz.
Gdzieś czytałem że taki obornik dobrze jest zostawić na górze przez jakiś czas żeby się "przewietrzył" :), zresztą jak widziałem rolników przygotowujących pola to też tak robili;). Rozumiem że po jakimś czasie całość przykopać ziemią i wyrównać, tak?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10181
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kilka pytań amatora

Post »

Wiesz, nie wiem co na to powiedzą " plantatorzy ", ale obornika nie powinno sie pozostawiac na polu nie przyrytego, ponieważ traci dużo azotu. Zwłaszcza jeżeli pogoda jest słoneczna. Jeżeli już, to póki co najlepiej w pryżmie i nie lużnej.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13449
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kilka pytań amatora

Post »

Poczytaj co Tadeusz pisał o przekopywaniu trawnika :
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 6&start=14
Awatar użytkownika
Daisy
1000p
1000p
Posty: 1757
Od: 11 lut 2008, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kilka pytań amatora

Post »

Na całym świecie ludzie szukają miejsca do uprawiania roślin, nie tylko my, co swoje to swoje :)

Znalazłam kilka filmików, które fajnie to obrazują, miłego oglądania :)

http://www.youtube.com/watch?v=Ze0BJ7J0 ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=Hbf79KzB ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=f7krRxG2guI&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=YbFHly7Sfkk

http://www.youtube.com/watch?v=xUXP1c9dkNQ
http://www.youtube.com/watch?v=GAWXclNF ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=wicvPWJwenw ciekawostka, ziemniaki w pojemnikach! No tak, oglądnęłam drugą część i ziemniaczki nie urosły, porażka :D

Miłego oglądania! :wit
Pozdrawiam serdecznie :) Ewa
Ogródek Daisy, cz.1, cz.2, cz.3,
aktualny
sylwestero
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 15 mar 2011, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kompletny brak doświadczeń i dużo pytań

Post »

Ponieważ uczę się sam wszystkiego od początku, pomyślałem sobie, że pewnie jest więcej takich jak ja i dla nich zakładam temat. Proszę o odpowiedzi konkretne i zwięzłe, bez lania wody i pisania może a może. Dla ludzi z kompletnym brakiem wiedzy potrzebne są konkretne odpowiedzi :)
Zacznę od tego, że w ogrodzie miał mi pomagać kolega, który z zawodu jest ogrodnikiem i miał się na wszystkim znać. Okazało się że już mu się nie chce, a jego wiedza jest taka że np. na dzień dzisiejszy mam pięknie wyrośnięte siewki ogórków gruntowych, z którymi nie wiem co zrobić. Bazylia i pomidory mają około 6 cm i były za mocno podlewane (ostatnio codziennie) i część z nich złapała jakiegoś brązowego parcha. Rozpikowałem połowę pomidorów (chore i marne wyrzuciłem), ale po przepikowaniu znowu obficie podlałem wodą + Biohumusem. Na szczęście połowa siewek pomidorów jeszcze została i teraz po przesadzeniu podleję niewiele. Dodatkowo kupię ziemię do warzyw. Teraz używałem ziemi do kwiatów zmieszanej z piaskiem. Odnośnie podlewania to pięknie rosną ogórki i dynia (na dyni pojawiły się dzisiaj jakieś plamki, ale zrobiłem wywar z czosnku i jutro będę pryskał delikatnie dynię, pomidory i bazylię). Posadziłem również paprykę peperoni, majeranek, por, arbuza, cukinię, ale to jeszcze albo nie wzeszło (kiełkuje), albo rośnie strasznie słabo w kuwetach i coraz więcej chwastów wokół. Też wszystko przelane wodą. Wszystko rośnie w nieogrzewanej szklarni. Zrobiłem również rozsady groszku zielonego i dzisiaj poszedł do gruntu. Jak go kury sąsiada nie wyżrą to będzie ok. Ruszył też w glebie topinambór.
Najgorsze jest pole, na którym mam to wszystko wysadzić. Plan ogrodu, a raczej sadu (0,5 ha) wpadł do głowy wiosną i nieużytek 10 letni został zaorany, a następnie 2 razy przejechany glebogryzarką. Wszędzie pełno korzeni traw, chwastów i wszelakiego cholerstwa. Będę próbował większość (to co się da) wysadzić na agrotkaninie, żeby mi chwasty wszystkiego nie zeżarły.
Teraz pytania:
Czy takie "przemoczone" siewki dadzą radę, czy raczej myśleć o zakupie rozsad?
Czy psikanie czosnkiem pomoże przelanym i brązowiejącym roślinom?
Co zrobić z ogórkami? Przepikować je do dużych doniczek?
Jak to jest z podlewaniem siewek ogórków i dyni, bo mam wrażenie, że im to bardzo służy kiedy codziennie dostają wodę?
W niektórych kuwetach ziemia jest miękka, a w niektórych strasznie twarda. Czy mam ją wzruszać np. widelcem?
Czy na polu jakim opisałem powyżej dadzą radę rosnąć w gruncie pomidory, marchewka, kukurydza, buraki?

Proszę o konkretne odpowiedzi, bo mam chaos w głowie i pół hektara, które znowu zaczyna trawą zarastać :(
A nie zamierzam się poddać :)

PS. Mam nadzieję, że moderatorzy pozwolą mi na prowadzenie mojego prywatnego tematu w ten sposób, bo nie mam czasu na przeszukiwanie całego forum, a ponadto nie bardzo wiem jeszcze co i jak i gdzie.
sylwestero
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 15 mar 2011, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nowy temat dla kompletnie zielonych

Post »

Aha! Wszystko po wysadzeniu zamierzam podlać Humus Active. Podobno opakowanie 2 l odpowiada 1t obornika i jest bardzo dobre. Prawda ci to?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5103
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Nowy temat dla kompletnie zielonych

Post »

To tak samo ,jak 20 kg saletry amonowej ,a tona obornika tyle samo mogą mieć azotu, a co z resztą innymi składnikami. Wolałbym obornik ,bo jeszcze masz próchnicę i inne składniki ,a Humus Active tylko może pobudza trochę życie mikroorganizmów glebowych.
sylwestero
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 15 mar 2011, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompletny brak doświadczeń i dużo pytań

Post »

Ale chyba już za późno na obornik?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5103
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Kompletny brak doświadczeń i dużo pytań

Post »

Może taki bardzo świeży prosto od zwierząt to trzeba uważać,bo może poparzyć ,ale kilkumiesięczny zawsze można zastosować ,może pod marchew i pietruszkę to nie bardzo.
sylwestero
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 15 mar 2011, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompletny brak doświadczeń i dużo pytań

Post »

Ale trzeba to potem przekopać prawda? A ja nie mogę przekopać, bo pod warstwą ziemi mam darń i jak przekopię to ją wyciągnę. Dodatkowo zastanawiam się co zrobić w miejscach gdzie będę sadził np. brukselkę w czerwcu. Czy ma zostawić żeby sobie trawa rosła i potem ją np. spryskać jakimś środkiem chemicznym na chwasty, odczekać ze 2 tygodnie i przekopać czy jak. Boże, to mnie przeraża :(


A czy dobrym pomysłem będzie dodanie azofoski? Wiem, że zdania na temat używania chemii są podzielone, ale chciałbym, żeby moja ciężka praca nie poszła na marne. Azofoską się posypuje ziemię po wysadzeniu, tak?
Znalazłem jeszcze coś takiego: http://allegrooo.pl
Może to by było lepsze?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”