Jagoda kamczacka - choroby

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
rafalmariusz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 15 maja 2015, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zamieranie jagody kamczackiej

Post »

to choroba czy jakieś błędy w uprawie dokładny opis w temacie

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 8#p5206668

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: zamieranie jagody kamczackiej

Post »

Powodem jest :

"w kwietniu podsypalem 20 g mocznika i 40 g siarczanu amonu",

Popalone krzewy. Mysle, że do uratowania, ale musisz duzo podlewac, aby wypłukac nadywki nawozy. Dodam jeszzcze, że jagoda jest jednym z krzewów, który szybko rusza z wegetacją i nawożenie azotem powinno byc stopniowe i rozłozone w czasie do czerwca w mniejszych dawkach.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
rafalmariusz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 15 maja 2015, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zamieranie jagody kamczackiej

Post »

hmm, takie ilości były zalecane w publikacjach o nawożeniu jagody i myślałem, że to im nie może zaszkodzić, wszystkie dostały tak samo a fakt, że obumierają te najmniejsze (z jednym wyjątkiem). rozum, ze mija się więc z celem obkładanie chorujących krzewów obornikiem (na chorych krzewach odkryłem agrowłóknine i obłożyłem obornikiem) ?
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zamieranie jagody kamczackiej

Post »

A co za sól potasową dałeś? tak było w publikacjach o nawożeniu? 40?50 g pod każdy krzak? superfosfatu też? Fosfor praktycznie nie przemieszcza się w glebie i przenawożenie fosforem potrafi straszne szkody zrobić (totalna blokada żelaza na przykład)
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: zamieranie jagody kamczackiej

Post »

Aha jeszcze obornik, on tez moze poparzyć krzewy. Absolutnie żadnego nawożenia. jeszcze bezpośrednio po posadzeniu to zbrodnia.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
rafalmariusz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 15 maja 2015, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zamieranie jagody kamczackiej

Post »

obornika wcześniej nie było, tylko teraz przy próbie "leczenia" chorych roślin zwiększyłem otwory a ściółce i podłożyłem obornikiem, co do dawek i nawożenia kierowałem się tym co poniżej

"? nawożenie
Przed założeniem niewielkiej plantacji jesienią wprowadza się nawozy organiczne (obornik, kompost, torf): 8?10 kg/m2. W przypadku niewystarczającej ilości nawozów organicznych można je wsypać do dołków w czasie sadzenia. Do jednego dołka wsypuje się 10 kg przefermentowanego obornika lub kompostu, po 40?50 g superfosfatu i tyle samo soli potasowej (????? ???????; Nadieżda Wiktorowna Sawinkowa, Andrej Wasiliewicz Gagarkin).
Prawidłowe przygotowanie stanowiska uprawy sprawia, że w ciągu pierwszych trzech lat po posadzeniu dodatkowe nawożenie nie jest konieczne. Dokarmienie młodych roślin przeprowadza się 2?3 razy w okresie wegetacji. Pierwsze (wiosenne) na początku kwietnia: na 1 m2 wokół krzewów wysypuje się 20 g mocznika, 30 g azotanu amonu lub 40 g siarczanu amonu. Drugie (letnie) na początku lipca, po zbiorach stosując nawóz mineralny wieloskładnikowy (25?30 g nawozu rozpuszcza się w 10 l wody i dawkuje 5 l na roślinę). Szczególnie skuteczne jest nawożenie roztworem gnojówki (1:4) ? 10 litrów na krzew. Do dokarmiania można użyć gotowego kompletnego nawozu, posypowo (60?80 g/m2). Jesienią nawożenie przeprowadza się po raz trzeci. Pod przekopywanie gleby podsypuje się wzbogacony nawóz organiczny (humus, kompost) w ilości 8?10 kg na 1 m2 wokół krzewów. Kwaśne gleby, co 3?4 lata powinny być wapnowane (200?300 g wapna lub kredy na 1 m2) przed jesiennymi uprawkami. Starsze rośliny (6?7-letnie) nawozi się dwa razy w ciągu sezonu ? wiosną i jesienią, zwiększając dawkę 1,5 raza. (????? ???????; Lidia Vasilievna Yurina)."

materiał ze strony jednej ze szkółek zajmujących się min. jagodą.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zamieranie jagody kamczackiej

Post »

A czy to dobrze przetłumaczone? :D Znalazłem stronę w necie przywołującego taki sposób nawozenia. Wiesz co - zapytaj u źródła http://www.in-vitro.pl/info1.php?m0=4 co się dzieje z Twoją jagodą i dlaczego
Z mojej wiedzy - nie powinno się nawozic żadnych jagodowych nawozami, w których potas jest w postaci chlorku potasu, ponieważ sól i chlor bardzo źle na nie wpływają.
10 kg obornika do dołka - hmmm to tak mniej więcej 10 płaskich łopat pod jeden krzaczek?? Ja tak z 5 kg przekompostowanego obornika daję na m2..
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: zamieranie jagody kamczackiej

Post »

rafalmariusz pisze:obornika wcześniej nie było, tylko teraz przy próbie "leczenia" chorych roślin zwiększyłem otwory a ściółce i podłożyłem obornikiem, co do dawek i nawożenia kierowałem się tym co poniżej

"? nawożenie
Przed założeniem niewielkiej plantacji jesienią wprowadza się nawozy organiczne (obornik, kompost, torf): 8?10 kg/m2. W przypadku niewystarczającej ilości nawozów organicznych można je wsypać do dołków w czasie sadzenia. Do jednego dołka wsypuje się 10 kg przefermentowanego obornika lub kompostu, po 40?50 g superfosfatu i tyle samo soli potasowej (????? ???????; Nadieżda Wiktorowna Sawinkowa, Andrej Wasiliewicz Gagarkin).
Prawidłowe przygotowanie stanowiska uprawy sprawia, że w ciągu pierwszych trzech lat po posadzeniu dodatkowe nawożenie nie jest konieczne. Dokarmienie młodych roślin przeprowadza się 2?3 razy w okresie wegetacji. Pierwsze (wiosenne) na początku kwietnia: na 1 m2 wokół krzewów wysypuje się 20 g mocznika, 30 g azotanu amonu lub 40 g siarczanu amonu. Drugie (letnie) na początku lipca, po zbiorach stosując nawóz mineralny wieloskładnikowy (25?30 g nawozu rozpuszcza się w 10 l wody i dawkuje 5 l na roślinę). Szczególnie skuteczne jest nawożenie roztworem gnojówki (1:4) ? 10 litrów na krzew. Do dokarmiania można użyć gotowego kompletnego nawozu, posypowo (60?80 g/m2). Jesienią nawożenie przeprowadza się po raz trzeci. Pod przekopywanie gleby podsypuje się wzbogacony nawóz organiczny (humus, kompost) w ilości 8?10 kg na 1 m2 wokół krzewów. Kwaśne gleby, co 3?4 lata powinny być wapnowane (200?300 g wapna lub kredy na 1 m2) przed jesiennymi uprawkami. Starsze rośliny (6?7-letnie) nawozi się dwa razy w ciągu sezonu ? wiosną i jesienią, zwiększając dawkę 1,5 raza. (????? ???????; Lidia Vasilievna Yurina)."

materiał ze strony jednej ze szkółek zajmujących się min. jagodą.
"Przed założeniem niewielkiej plantacji jesienią wprowadza się nawozy organiczne" przed założeniem (czyli np. na jesieni, a wiosną sadzisz krzewy), a nie świeży obornik pod krzewy i to w takiej ilości.
:shock: Wow kto by pomyslał, ze jagoda ma takie wymagania. Ja pod swoją nie sypie praktycznie niczego, a przed posadzeniem dodałem tylko kompostu. W pierwszych latach 2 x w sezonie (wiosna i czerwiec) podsypywałem azofoską. Nic więcej. Krzew lubi glebe lekko kwasną, po co więc wapnowac. U nas w Polsce rzadko cos rosnie na kwasnych glebach rzedu 3-4 pH. a odczyn 5-6,5 pH jest jak najbardziej dobry dla jagody.
Obecnie moje 2 krzewy (ponad 10 lat) sa silnie rozrosniete owocują corocznie i zbieram z nich ok. 2-3 l jagód. Teraz w ogóle ich nie nawoże.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zamieranie jagody kamczackiej

Post »

Też jestem zdziwiony, ale już się stało i rafalmariusz sam tego nie wymyślił. Ja powiem szczerze, że nie wiem co bym teraz zrobił :?
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7340
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: zamieranie jagody kamczackiej

Post »

Wzruszyć ziemię wokół, wierzchnią warstwę nawet wymienić i podlewać.
Ale żeby nie zalać korzeni to rozkopać trochę ziemię, żeby szybko odparowywała.

Może przyjdą do siebie.

Jest jedna generalna zasada. Świeżo posadzonych roślin nie nawozi się.
Jak ktoś się zna na nawożeniu i roślinach to może ewentualnie nawieźć dolistnie.

A tak, to jest jakby niemowlakowi dać kieliszek wódki do wypicia.

Jagoda kamczacka pochodzi z rejonów ubogich, w związku z tym ma małe wymagania pokarmowe.
I to nie jest tak, o, jak jej dam dobrze zjeść to ona będzie lepsza pod każdym względem. Nie.
Jeśli roślina rośnie na skromnych glebach tzn, że ona funkcjonuje dobrze właśnie w ubogim jśrodowisku.

Przekarmienie będzie skutkować, np nadmiernym wzrostem masy zielonej, chorobami grzybowymi,
słabym zawiązywaniem owoców, złym smakiem owoców

edit

Ja bym je nawet wykopała i zasadziła do nowego swieżego podłoża nie nawiezionego niczym.

.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: zamieranie jagody kamczackiej

Post »

Nic nie mozna zrobic. Zostawic krzewy w spokoju. Częściej podlewać (tylko bez przesady). Okaże sie z czasem ile wypadło i trzeba uzupełnić braki o nowe krzewy. Tylko już bez nawozenia :)
Owszem błąd jest w tekście o uprawie, bo nijak ma sie do wymagań jagody kamczackiej. Hehe ciekawe jak wyglądają "sady Rasji" według Yuriny. :;230
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
rafalmariusz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 15 maja 2015, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zamieranie jagody kamczackiej

Post »

no to ładnie :? , z tym obornikiem to tak jak pisałem wcześniej, nie dawałem go przy sadzeniu i nie obkładałem roślin (obłożyłem teraz tylko te co chorują i dziś go osunę). Fakt, ze superfosfat i sól potasową dostał każdy krzaczek przy sadzeniu i mocznik i siarczan amonu tez w kwietniu. teraz pytanie czy przedawkowanie dopiero się zaczyna ujawniać i będą kolejne marniały, czy największa dawka już się wchłonęła, padły te najsłabsze i z biegiem czasu będzie już lepiej? tak jak pisałem atuty były najmniejsze i padają, Wojtki są bardziej rozkrzewione i dalej rosną bardzo ładnie.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: zamieranie jagody kamczackiej

Post »

Dobry pomysł z przesadzeniem, nawet o metr od dawnego dołka po krzewie. Ze zruszaniem gleby bym uważał jokaer, bo sam kiedys tak zrobiłem i opary rozpuszczającego sie nawozu azotowego popaliło liście. Może bardziej ścióka, która by zaapsorbowała azot w formie lotnej.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”