Wędzarnia z beczki

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Golonka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 8 lip 2013, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wędzarnia z beczki

Post »

Witam.
Przymierzam się do budowy wędzarni ze stalowej beczki.
Jaka powinna być średnica rury doprowadzającej dym z paleniska?

Rurę planuję wstawić 2 metrową.
Jakie rury będą najtańsze? Takie spiro nadają się?

I ostatnie pytanie czy rura do beczki powinna wchodzić z boku na samym dole czy lepiej jak będzie centralnie od spodu?

Pozdrawiam
polac
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 maja 2013, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Wędzarnia z beczki - jaka średnica rury?

Post »

Jednak jeśli mogę podpowiedzieć, to w żadnym wypadku nie używaj rury typu "spiro" bo przy wyższych temperaturach uwalnia ona szkodliwe związki które osadzą się na wędzonkach. Lepszą i niewiele droższą alternatywą jest rura piecowa. Co do szerokości to fi 20 powinno być optymalne, choć ja przy fi 15 tez nie narzekam na "cug", a w rozpraszaniu dymu pomaga mi deflektor zrobiony ze zwykłej starej pokrywki do garnka :). Dodam też, że wlot do rury powinien być usytuowany jak najwyżej paleniska,a wylot do beczki tylko od jej spodu.
Jeśli masz możliwość to owiń jeszcze beczkę watą mineralną, dzięki czemu zaoszczędzisz na opale i łatwiej będzie regulować temperaturę. To tyle z moich mądrości.
Życzę owocnego zadymiania.
Pozdrawiam Kamil
polac
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 maja 2013, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Wędzarnia z beczki - jaka średnica rury?

Post »

Proszę bardzo, nawet kiedyś stworzyłem wątek http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=5&t=67129 nadmienię tylko, że do tego doszło kilka poprawek, typu podniesienie wylotu z paleniska, przez co musiałem lekko przerobić samo palenisko.

Edit: swoją drogą to ty Andrzeju poleciłeś mi w nim bloga o wędzeniu ;)
Pozdrawiam Kamil
Awatar użytkownika
Andrzejbdg
50p
50p
Posty: 70
Od: 28 mar 2013, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wędzarnia z beczki - jaka średnica rury?

Post »

Już sobie przypomniałem wątek, ale nie kojarzyłem po nicku.

U mnie część gratów pozbierana, część czeka na ładną pogodę żeby kupić i zacząć działać. Plany są, jak dobrze pójdzie to do maja puścimy pierwszy dym.
juliuszcezar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 5 maja 2014, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wędzarnia z beczki "odwrotny cug"

Post »

Witam.
Szukam pomocy. Zaplanowałem sobie wędzarnie i jak zaplanowałem tak zrobiłem, lecz coś chyba mi nie wyszło! Wędzarnia jest z beczki.
Po kolei:
-wykopałem dół na palenisko i na przewód
-zrobiłem wylewkę betonową zbrojoną
-wyłożyłem kanałem kominowym betonowym o średnicy około 18cm wewnątrz, długości 1,30 m
-palenisko w dole wymurowane grubym szamotem włącznie z podłożem o wymiarach około 40cm x50cm i wysokości około 45 cm zamknięte z góry drzwiczkami od pieca - żeliwnymi
-na końcu kanału została wmurowana beczka z otworem na kanał dymowy
-kanał został zasypany, palenisko również z ziemi wystają tylko dzwiczki (lezące na płasko) oraz beczka
-między początkiem kanału , a końcem zachowałem spad w kierunku paleniska około 3cm na całej długości ) wlot do kanału od strony paleniska niżej niż wylot od strony beczki.
To tyle jeśli chodzi obudowę.
Po zakończeniu budowy od razu rozpaliłem w palenisku celem sprawdzenia czy jest cug i jak się okazało w palenisku pięknie się pali lecz dym nie chce zaciągnąć w stronę beczki. Jak mam drzwiczki całkowicie otwarte -nie che lecieć do beczki, jak przymknę tez nie chce lecieć jak zamknę na dobre to leci do beczki ale ogień zagasa w palenisku. Co może być żle zrobione i jak to zrobić aby było dobrze.
Słyszałem że wędzarnia musi wyschnąć , wysuszyć się tak aby cała z niej wilgoć wyszła (czy to wystarczy?) czy może ktoś pomoże i ma inny pomysł dlaczego dym nie chce lecieć do beczki?
Pozdrawiam i czekam na jakąś pomoc.
juliuszcezar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 5 maja 2014, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: wędzarnia z beczki "odwrotny cug"

Post »

W nawiązaniu do mojego powyższego postu przedstawiam posiadane zdjęcia;

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
zibi69
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 18 mar 2013, o 09:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: wędzarnia z beczki "odwrotny cug"

Post »

Moim zdanie zrobiłeś dwa podstawowe błędy:
1. Palenisko masz "niedotlenione" bo nie ma dopływu powietrza "od dołu" stąd jak odchylisz drzwiczki to się pali ale jak zamkniesz to dym dusi ogień i nie ma ciągu,
2. Za mały jest kąt nachylenia rury dymnej...
juliuszcezar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 5 maja 2014, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: wędzarnia z beczki "odwrotny cug"

Post »

Dodam jeszcze jedno zdjęcie wlotu z beczki


Obrazek
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: wędzarnia z beczki "odwrotny cug"

Post »

Na tych zdjęciach słabo to widzę ale mi się wydaje, że ten Twój tunel łączący palenisko z beczką jest na tym samym poziomie.
Jak ja robiłam wędzarkę to zrobiłam palenisko dużo niżej niż beczka (duży kąt między paleniskiem a beczką) przez co dym się nie cofa tylko idzie do góry tunelem.
A jak masz palenisko i beczkę na tym samym poziomie to dym nie idzie tunelem do beczki bo szybciej się cofnie. Moim zdaniem musisz zrobić dużo większy kąt między poziomem paleniska a wlotem do beczki.

Też nie wiem czy dobrym rozwiązaniem jest podnoszenie klap do góry, ponieważ w tym przypadku osoba otwierająca dostaje ogniem w twarz jak podnosi klapę a klapa przez kilka godzin tak się nagrzeje, że nie wiem kto ją i czym dotknie :D
Pozdrawiam,
Kasia
juliuszcezar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 5 maja 2014, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: wędzarnia z beczki "odwrotny cug"

Post »

Tunel na całej długości jest o około 3 cm po skosie. Jeśli chodzi o drzwiczki to paliłem i to tak mocno i otwierając je z boku stojąc nie ma problemu , a uchwyt ten do skręcania drzwiczek nie nagrzewa się aż tak mocno, ale tak jak piszesz jest to małe nieudogodnienie.
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: wędzarnia z beczki "odwrotny cug"

Post »

Nie pamiętam już dokładnie ale u mnie różnica poziomu (skos) między paleniskiem a wlotem do beczki to ponad 40 cm a nie 3 cm.
Palenisko mam zakopane w ziemi a następnie tunel wychodzi z ziemi i idzie do góry do beczki, która dodatkowo stoi na 2 rzędach białych dużych cegłówek, żeby dym bardziej pionowo szedł. Ja się nie znam, lepiej żeby się jakiś mężczyzna wypowiedział :D

Zastanawiam się jak popiół z tego będziesz wyjmować, u mnie po wędzeniu muszę dużo razy szpadlować żeby cały popiół wyrzucić a popiół sięga jeszcze z 1 metr w tunelu, ja szpadluję poziomo wkładając szpadel do paleniska i tunelu na drugi dzień po zakończonym wędzeniu, bo pierwszego dnia jest tam za gorąco :D a jak w pionie popiół wyjmiesz - jak się o metr lub półtora wsunie do tunelu? a na pewno się wsunie :wink: ?
Pozdrawiam,
Kasia
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4259
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: wędzarnia z beczki "odwrotny cug"

Post »

Na początku, zaraz po rozpaleniu, spróbuj wrzucić cos palącego się do beczki- np. kawałek gazety(ze dwie kartki podwójne z "Wyborczej"). Jeśli nie "pociągnie", to może coś zatkane? Na razie palenisko ma bardzo dobry 'poddmuch', ale w przeciwną stronę...
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
juliuszcezar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 5 maja 2014, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: wędzarnia z beczki "odwrotny cug"

Post »

Popiół już wyciągałem i to dość dużo po pierwszym dniu palenia. Zrobiłem sobie odpowiednią łopatkę.
Próbowałem już rozpalić w beczce i jak rozpaliłem w beczce , apotem w palenisku to cug był super i dym szedł jak należy, ale po przygaśnięciu ognia w beczce ponownie dym z paleniska nie chciał iść w przewód.
Dalej czekam na propozycje. Niedługo wykopie obok dziurę i wstawię dodatkowy przewód doprowadzający powietrze przy dole paleniska zobaczymy czy to coś da.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”