Zapylacze ,zapylanie.Dyskusje ogólne

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3609
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Zapylanie drzew owocowych

Post »

Mam ogród działkowy, więc różnorodność drzew owocowych jest ogromna. Chciałabym znaleźć gdzieś informację, do jakich odmian muszę postarać się o konkretne zapylacze, a co zaowocuje jakby"samo".
Bezbłędnie owocują mi "azjatki"; grusza i śliwa, też nie narzekam na plonowanie jabłoni.Brzoskwinie, jeśli nie zmarzną, też nie narzekam. Gorzej natomiast ze śliwą Herman. Pierwsze, drugie owocowanie było bezbłędne, a zeszłego roku co kot napłakał. Czy może to jakaś inna przyczyna?
Pokpiłam sprawę z czerwolistnym orzechem laskowym, zeszłego roku nie miał ani jednego owocka, bo sąsiedzi mają posadzone leszczyny za altankami, więc do niego nic nie dodmuchało.
Zeszłego roku posadziłam śliwę President, śliwomorelę Dapple Dandy, grusze Isolda, Shinseiki oraz śliwę Amo...(coś niewyraźnie zanotowałam). Czy potrzebują specjalnych zapylaczy?
Waleria
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Zapylanie

Post »

Walerio mogę chyba pomóc.Znalazłem dla siebie przez przypadek to myślę,że tobie też się przyda
http://www.sadowniczy.pl/Zapylacze-drze ... ol-25.html
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6526
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Zapylanie

Post »

"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2346
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zapylanie

Post »

Proszę o pomoc
mam naszczepioną czereśnię, która owoce ma w kształcie serca.W ostatnim momencie usychania starej czereśni zdobyłam zrazy i w ten sposób ocaliłam odmianę.Nie wiem nazwy tej odmiany, czy ktoś wie jak może się nazywać :?: Owoce ma żółto różowe.To jakaś starsza odmiana.
Druga prośba, jaka odmiana może być zapylaczem dla tej odmiany :?:
W tamtym roku nie było ani jednego owocu,pomimo że były kwiaty.
Jaka odmiana może zapylić większość odmian :?:
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zapylanie

Post »

Co zrobiłaś ze zrazami?
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2346
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zapylanie

Post »

Zrazy naszczepiłam .To było już jakieś 2 lata temu a teraz kwitnie a nie owocuje. :(
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5434
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Zapylanie

Post »

To może jeszcze powiedz, jakie czereśnie rosną w pobliżu - jeśli jakieś w ogóle są. Znasz porę owocowania?
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2346
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zapylanie

Post »

12m oddalone rosnie młoda czereśnia nieznana mi z nazwy bo też szczepiona,ale już kwitła, 30m rośnie młoda czereśnia o białych owocach,80m oddalona rośnie czereśnia Vega, która jeszcze nie kwitnie bo młoda.
Czytając wątki na forum doszłam do wniosku, że nie wystarczy by czereśnie kwitły w tym samym czasie, muszą być odpowiednie odmiany.
Ta czereśnia sercówka jest bardzo dobra w smaku, jej sok to sam miód.Owocowała u rodziny po owocowaniu czereśni białej, ale też nie było za wiele owoców.
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Zapylanie

Post »

suzana pisze:Proszę o pomoc
mam naszczepioną czereśnię, która owoce ma w kształcie serca.W ostatnim momencie usychania starej czereśni zdobyłam zrazy i w ten sposób ocaliłam odmianę.Nie wiem nazwy tej odmiany, czy ktoś wie jak może się nazywać :?: Owoce ma żółto różowe.To jakaś starsza odmiana.
Druga prośba, jaka odmiana może być zapylaczem dla tej odmiany :?:
W tamtym roku nie było ani jednego owocu,pomimo że były kwiaty.
Jaka odmiana może zapylić większość odmian :?:
Suzana jest kilka czereśni pasujących do Twojego opisu.Podstawowe pytanie:kiedy dojrzewają te czereśnie?
Jeśli określisz ten termin wtedy łatwiej będzie zidyntyfikować Twoja czereśnię.
Najlepszymi zapylaczami większości odmian są odmiany Hedelfińska,Van,Buttnera Czerwona.
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2346
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zapylanie

Post »

O, to już jakaś wskazówka co posadzić żeby były większe szanse na zapylenie.
O termin owocowania popytam mamę,może coś konkretniejszego będę wiedzieć.Dziękuję i przypomnę się jeszcze. :D :wit
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2346
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zapylanie

Post »

Moja czereśnia sercówka właśnie zaczyna kwitnąć podczas gdy czereśnia Rivan jest w pełni kwitnięcia.
Niestety ani ja, ani mama nie pamiętamy kiedy dojrzewały te czereśnie, przypuszczam,że to był koniec lipca-początek sierpnia.
Andrew54 czy znasz taką odmianę :?: :)
Jakieś sugestie.
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Zapylanie

Post »

Ooo,to jakaś bardzo póżna czereśnia.Prawdę mówiąc nie wiem co to za odmiana.Twój opis trochę przypomina Buttnerę czerwoną (poznańską).Pooglądaj sobie zdjęcia i opisy tej odmiany w internecie,może to Twoja odmiana? :wit
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2346
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zapylanie

Post »

Są owoce na mojej czereśni sercówce.Jak kwitła to ucięłam na mojej innej czereśni okazałą gałąż i potrząsałam nią nad kwiatkami sercówki.Poskutkowało.Pszczół na niej nie widziałam.Teraz jeszcze coś opadnie przy czerwcowym opadzie zawiązków.Ale mam nadzieję że popróbuję owoców.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”