Trawnik po zimie cz. 2

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
izaziem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4178
Od: 22 sty 2008, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Trawnik po zimie

Post »

Ogród dzięki, masz do nas 'zielonych' anielską cierpliwość :wit
Moje 'ogrodnictwo' ma ok 1500m i przeszło 25 lat. Nie wyobrażam sobie teraz rycia całości że by położyć siatkę. Myślę, że ona lepiej zadziała jak się ją zakłada w czasie budowy albo przed zakładaniem trawnika.
A teraz to może mnie uratować tylko spokój i tego wszystkim życzę :wit
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

Iza, 1500m2 zrolować trawnik, położyć i pospinać siatkę, następnie ponownie rozwinąć to jakieś 60-70 roboczogodzin czyli 4 pracowników robi to u mnie w 2 dni :wink: .
baryl
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 6 kwie 2012, o 11:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: DWR

Re: Trawnik po zimie

Post »

Ten EMY do trawnika to ma być Terra Biosa -zboża ?

Używać według instrukcji producenta ,czy inne dawki polecasz ?
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: Trawnik po zimie

Post »

x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

baryl pisze:Ten EMY do trawnika...?
1. Tak
2. http://www.ugmax.pl/2,269,Stosowanie__UGmax.html

UGmax'a nie trzeba namnażać o tyle jest lepszy.
kkza
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 mar 2012, o 00:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

Witam,

rozumiem, że EM-y stosuje się jako uzupełnienie nawożenia NPK
a nie zamiast - jeśli się mylę proszę mnie poprawić


pozdrawiam
karol
izaziem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4178
Od: 22 sty 2008, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Trawnik po zimie

Post »

Czy po zastosowaniu EM-y można odpuścić sobie wertykulator?
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

izaziem Odpowiedź nie jest prosta.
UGmax po raz pierwszy zastosowałem w listopadzie ubiegłego roku.
Podłoże jest zbite, gliniaste, często w okresie letnim trawa przesychała(ogródki działkowe)
Trawnik podzieliłem na pół i z obserwacji wynika, że tam gdzie był UGmax:

- nie widać objawów pleśni, co było problemem w poprzednich latach
- zalegający filc pozostał w mniejszym stopniu niż tam gdzie UGmax nie było
- zauważalnie lepiej wygląda trawa w części z UGmax'em jest bardziej zielona i mniej odłożyła filcu,
- całkowity brak mchu,
- już pod koniec lutego zakwitły w trawniku, przebiśniegi, krokusy, cebulice, pokazały się liście tulipanów

Czy to jest miarodajne i na ile, trudno dziś powiedzieć jest to pierwszy zimowy sezon, a zima była wilgotna i stosunkowo
ciepła. Kolejną sprawą jest sama ziemia nie wszędzie UGmax może się sprawdzić, zależy to od wielu czynników, zarówno glebowych jak i pogodowych. Jedno można z całą pewnością na dziś stwierdzić, filc w trawniku ulega przemianie w kompost, jak szybko zachodzi ten proces w konkretnych warunkach, pokażą kolejne sezony.

Należy pamiętać, że preparat ten działa w temp. dodatnich więc okres w jakim podałem nie był najlepszy
i bakterie nie robiły tego co powinny na "wysokich obrotach" Rolnik, który polecił mi ów specyfik, bardzo zachwala
stosowanie zwłaszcza w kompostowaniu trawy. Sąsiedzi przywożą dla niego koszoną trawę, którą rozrzuca po polu i
stosuje właśnie UGmax'a. I tu muszę przyznać, że ziemia wygląda bardzo dobrze. Trwa w jeden sezon praktycznie znika, czyniąc skorupę gliniastą bardzo luźną próchniczą, ale dość płytko do głębokości około 10cm.
Obecnie stosuje o połowę mniej nawozów na części rekultywowanej, a efekty są lepsze niź 5 lat temu na glinie z pełną dawką nawozów.

Czy UGmax zastąpi nawóz w trawie?
Nie, ale poprawi warunki glebowe, ograniczy ilość zabiegów z wertykulatorem, rozwiąże problem pleśni i grzybów,
powinien dobrze wpływać na rozbudowę korzenia i większą wytrzymałość na niedobór wody w sezonie upałów.
Podsumowując, na pewno warto stosować w/w preparaty - są skuteczne.

Proponuję zakończy wątek o Em'ach i szukać informacji w wątku poświęcony tym preparatom.
raxa12
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 8 mar 2012, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

Witam
Ogród2000 jeszcze jedno pytanie w sprawie ugmax , jak go stosować rozcieńczyć z wodą i podlewać trawnik czy użyć opryskiwacza pozdrawiam.
cozapiachy
50p
50p
Posty: 77
Od: 27 lip 2012, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

Ogrod2000 Piszesz o glebach gliniastych. A czy na piaszczyste też można używać "Terra Biosa" luib UGmax ? Mój nibytrawnik to gleba VI klasy lub jeszcze gorzej.
Pozdrawiam :) Barbara
kerad77
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 15 sie 2012, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Trawnik po zimie

Post »

Z podaniem azotu (np. mocznik) przeczekać jeszcze te zapowiadane ochłodzenia i opady śniegu (w Krakowie póki co śniegu nie widać), czy już można zastosować?
Awatar użytkownika
zakol13
50p
50p
Posty: 64
Od: 7 lip 2011, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Trawnik po zimie

Post »

O właśnie, sam się zastanawiam czy nawozić czy czekać (kilka dni zimy prognozują), ten sam dylemat mam z wałowaniem trawy.

A właśnie, jak dawkować mocznik granulowany? nie chciał bym sobie zjarać trawy na sam początek sezonu ;)
Iga33
100p
100p
Posty: 183
Od: 25 sty 2013, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

Pytałam już na innym wątku, ale ten jest świeższy, więc i Was zapytam...
Czytam o nawozach.. chce skomponować w miarę fajny nawóz z nawozów rolniczych. I tak jednocześnie czytam składy "oryginalnych nawozów na trawnik" i widzę, że one zawierają dużo siarki z niektórych firm np. NPK(Ca0+MgO+So3) 12-7,5-12,00 (3+2,5+23,8)

I tak się zastanawiam... pewnie wezmę siarczan magnezu, siarczan amonu i wapno na początek? A potem jakąś Polifoskę? Czy źle kombinuję?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”