Siewki i problemy z nimi

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4108
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Siewki drzewek.

Post »

LeroyMerlin tak może się nie udać, bo pEtr napisał
w perspektywie trzech lat będę potrzebował trochę sadzonek drzewek
Czyli moim zdaniem trzeba prowadzić od początku zakupu w doniczkach a nie wysadzać do gruntu. W nadleśnictwach siewki są zazwyczaj kopane z gruntu z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym więc doniczki muszą być dostosowane do wielkości bryły korzeniowej.
Ja praktykuję taki sposób od kilku lat, ze swoimi siewkami również, i bardzo dobrze się sprawdza moja metoda. Wysadzam na stałe miejsce kiedy już jestem pewna że docelowo będzie ok. (i robię prezenty, bo zazwyczaj mam za dużo..)
E-mil
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 24 cze 2011, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Siewki drzewek.

Post »

Kosodrzewina i Koreanka, nawet roczne, spokojnie przetrwają w gruncie pierwszą zimę. Można dla pewności śniegiem przysypywać, ale czasem trudno takich mikrusów odnaleźć :) . Dlatego od razu lepiej decydować się na stałe miejsce. A jak padną to znaczy że bardzo słaby materiał który by i tak następnych zim nie przetrwał ale w to wątpię skoro od leśników. Jak by z kolei zachowała się bośniacka, nie wiem... można zabezpieczyć na pierwszy rok.

A jeśli nie do gruntu to zrobić tak jak Monika sugeruje albo z niepotrzebnych rur PCV porobić tuby, doczepić denko plastykowe z dziurami i mamy doniczki. Stosuje ten system na swoje iglaste w tym też na Koreanki do 3 lat i działa bez zarzutu. Wiosną przesadzałem z gruntu kilka rocznych Koreanek i mimo że żadna nie miała więcej niż 5 cm to korzeń był dłuższy od widłowego sztycha. Dlatego też na P9 dla iglastych szkoda zachodu bo korzeń zdąży dwa razy okręcić się w takiej doniczce w pierwszym roku.
Awatar użytkownika
kairu
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lut 2009, o 16:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie
Kontakt:

Re: Siewki drzewek.

Post »

A co sądzicie o pomyśle, aby doniczki ciasno ze sobą zestawić i naokoło obsypać trocinami. W przypadku doniczek okrągłych dodatkowo wsypać trociny między doniczki.
Pytam się bo mam do przezimowania młode sadzonki zarówno w doniczkach jak i wielodoniczkach; takich roślin jak:
-FESTUCA GLAUCA (niebieska trawa)
-tawuła japońska
-hortensja ogrodowa
-krzewuszki
-bukszpan
-trzmielina fortune
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4108
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Siewki drzewek.

Post »

Na temat zestawienia doniczek ja się nie wypowiadam, bo nie wiem, ale trociny sobie daruj, ponieważ podczas rozkładu podbierają azot w ogromnych ilościach. Z resztą poczytaj 'Węgiel i azot' tutaj http://www.eioba.pl/a/1lwf/ekoogrodnictwo-kompostowanie
patryk2337
200p
200p
Posty: 264
Od: 20 cze 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokołowo

Re: Siewki drzewek.

Post »

kairu - to dobry pomysł. Widać, czytałeś " Szkółkarstwo ozdobny " Wiesław Szydło
Awatar użytkownika
kairu
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lut 2009, o 16:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie
Kontakt:

Re: Siewki drzewek.

Post »

Tak czytałem i mam tę książkę. Polecam naprawdę ciekawa. Chociaż zastanawia mnie to co mówi Monika.
patryk2337
200p
200p
Posty: 264
Od: 20 cze 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokołowo

Re: Siewki drzewek.

Post »

Mnie też xd mam też tą książkę ale na jednej książce nie skończy .

Najlepiej mieć ogrzewaną szklarnie. Ale nie każdego stać na postawie takiej szklarni na samym początku
Awatar użytkownika
kairu
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lut 2009, o 16:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie
Kontakt:

Re: Siewki drzewek.

Post »

Masz jakieś inne dobre książki?
patryk2337
200p
200p
Posty: 264
Od: 20 cze 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokołowo

Re: Siewki drzewek.

Post »

Warto kupić Miranda Smith rozmnażanie roślin
drzeweczka
100p
100p
Posty: 178
Od: 10 sie 2008, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kępno
Kontakt:

Re: Siewki drzewek.

Post »

Wszystkie wyżej wymienione gatunki można sadzić na dworze (nawet nie polecam ogrzewanej szklarni).
Też się zajmuję sprzedażą takich siewek i dużo klientów pyta się mnie jak takie maleństwa sadzić... Są plusy i minusy obu przypadków (grunt i doniczki).
W gruncie "lepiej rośnie" - łatwiejsze jest podlewanie, nawożenie, rośliny lepiej znoszą mrozy itp.
W doniczkach "gorzej rośnie", ale mamy mniejszy problem z późniejszym przesadzeniem na miejsce docelowe.
Oczywiście te porównanie dotyczy warunków amatorskich (szkółkarze zazwyczaj sadzą do doniczek - ale to już wiadoma sprawa).

Jeśli idzie o temat czy w ogóle sadzić gdzieś tymczasowo czy może od razu na miejsce docelowe to każdy sam musi sobie na to odpowiedzieć - dużo zależy od ilości np .sadząc 10 szt można od razu posadzić sobie w ogrodzie (tylko trzeba uważać by nie zarosło i by "nie skosić"), a sadząc np. 100 szt. lepiej najpierw posadzić do doniczek lub do gruntu w rozstawie 20x20, a po dwóch latach na miejsce docelowe.

Od dłuższego czasu mam zamiar napisać poradnik jak z takimi małymi sadzonkami postępować, ale niestety na zamiarze się kończy - brak czasu. Jak w końcu dojdzie to do skutku to na pewno na forum dam znać :)

Edycja:
Siewki jednoroczne proponowałbym nie dołować, a przesadzić do większych pojemników np. C 1,5 i okryć na zimę włókniną.
A widziałeś kiedyś siewki jodły koreańskiej, sosny bośniackiej i kosodrzewiny? Jeśli już sadzić do doniczek to polecam P9 (czyli 0.5 litra a nie 1,5 litra) - chyba, że sprawa dotyczy starszych roślin...
Dołowanie też jest czymś zupełnie innym... - w Twoim rozumieniu jest to sadzenie do gruntu ;:223
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Re: Siewki drzewek.

Post »

Dzięki wielkie za wszystkie rady. Trochę sam doczytałem, zwłaszcza o systemach korzeniowych owych gatunków. Zdam relacje z moich poczynań jak dorwę siewki. W razie problemów drzeweczka będę Cię męczył na priv ;-).
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Re: Siewki drzewek.

Post »

Od dwóch tygodni mój młodnik doszedł do skutku.
Mam jednak drobną watpliwość. Niektóre sosny mają pędy (przyrosty jak na wiosnę). Czy jest to normalne?
Od małych do 4cm. Czy to normalny proceder, czy coś im się rozchwiało?
figlik76
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 11 paź 2011, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Wyjazd a siewki

Post »

musimy wyjechać na tydzień a parapety pełne siewek , nie mamy kogo poprosić o podlewanie , wymyśliłam że wstawię do wanny wypełnionej wodą, cz brak światła im nie zaszkodzi , włożyłam w nie dużo serca i chyba bym się zapłakała jakbym po powrocie zastała suszone siewki :)), zabrać wszystkiego nie idzie nie mam ciężarówki :)). Okna południowo wschodnie więc po całym dniu ziemia sucha :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”