Storczyk w wazonie /opinie i doświadczenia, komentarze/

marta83
100p
100p
Posty: 160
Od: 23 kwie 2008, o 10:41
Lokalizacja: woj.łódzkie

Post »

a widzisz to nie wiedziałam ,że takie procesy tam zachodzą bo, jak na razie to nie stosowałam tacek z kamorkami a dla oncidium kula zkamorkami nie była by lepsza nie wiedza czasem usprawiedliwia :oops:
martuś
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

chodzi o szklanki do Vand czy szklane doniczki do innych storczyków? ja Vandy trzymam w szklanych naczyniach (takich dość dużych) , a zwykłe storczyki w plastikowych doniczkach (Phal. w przeźroczystych)
Awatar użytkownika
EWA K
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 490
Od: 17 sty 2008, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Łodzi
Kontakt:

Post »

ja nie ryzykowałabym wkładania keramzytu do kuli, właśnie z uwagi na grzyby.
kula, w której rosną moje storczyki jest dość spora, kupiona kiedyś okazjonalnie właśnie z powodu nieszokującej ceny.
może przez to, że ma stosunkowo duży otwór, to nie mam problemu z gniciem, grzybami, itp. jest wystarczająca wentylacja, a wilgotność tylko nieco podwyższona. Można powiedzieć o równowadze.
Jedyny problem pojawia się przy manipulowaniu ręką wewnątrz kuli. Czasem trzeba coś zrobić, wtedy jest kłopot. Dlatego uważam, że wygodniejsze/praktyczniejsze są duże naczynia o prostych ściankach, gdzie mieści się kilka doniczek. Wtedy może możnaby włożyć keramzyt, bo w tym wypadku byłaby większa wentylacja, przepływ powietrza. Jednak ja tego nie próbowałam.

Mój pierwszy biały falenopsis rośnie jak oszalały w dużym naczyniu szlanym, bez keramzytu. Kwitnie przepięknie. Wypuścił keiki, które udało mi się ukorzenić. Jednak naczynie ma proste ścianki - łatwiej jest mi się nim opiekować. Teraz ma już ponad 5 lat i zaczyna ,,wychodzić" z naczynia.
Awatar użytkownika
Kasik28
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 23 maja 2008, o 18:05
Kontakt:

Storczyki w szkle

Post »

Witam wszystkich miłośników storczyków :wit . W wielu wypowiedziach milośników falenopsisów czytam, że nie można hodować ich w szklanych doniczkach bez dopływu powietrza. Moje są zaprzeczeniem tej tezy. Rosną w szklanych donicach :oops: od ok. 2 lat, jest ich 7 szt. i mają się świetnie ;:108 . Oto te, które teraz kwitną:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Kasik28
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 23 maja 2008, o 18:05
Kontakt:

Re: Storczyki w szkle

Post »

i jeszcze :) :
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ewa76
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 mar 2010, o 19:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyki w szkle

Post »

Śliczne storczyki ;:138 ja niestety nie potrafię takich wyhodować :( ale może kiedyś mi się uda.
Czekam z niecierpliwością :tan na następne okazy.....
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Storczyki w szkle

Post »

Piękne storczyki, aż trudno uwierzyć, że rosną w szkle.
Awatar użytkownika
Kasik28
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 23 maja 2008, o 18:05
Kontakt:

Re: Storczyki w szkle

Post »

Witam ponownie. Tak rosną w szkle i mają się naprawdę świetnie. Wcześniej rosły w tradycyjnej formie i też nie było im źle ale mam wrażenie że w szkle rosną jednak lepiej. A to zdjęcia falka z jednego z poprzednich kwitnień, w chwili obecnej wypuszcza nowy pęd kwiatowy ;:138:
Obrazek
Obrazek
kajpej
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1179
Od: 24 lis 2009, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Storczyki w szkle

Post »

Witaj
Twoje storczyki piękne.
Niestety mnie nie udała się uprawa storczyka w szkle.
Wsadziłam go do dużego kieliszka z krótką stabilną nogą.Wyglądał w tym naczyniu wspaniale.
Rósł i kwitł jakiś czas ,a potem nagle zmarniał.
Podejrzewam że jego korzonki doszły do dna naczynia ,a tam zbierała się woda .
A może go przelałam. Prawdopodobnie coś zrobiłam nie tak.Teraz próbuje w szklanym kloszu (klosz ma dziurę )
pozdrawiam Elżbieta
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Storczyki w szkle

Post »

Witaj! Piękne masz Phal.! Mam identycznego żółtaska, bardzo go lubię :) i różowy z drugiej fotki jest podobny do jednego z moich :)

Też mam kilka Phal. w szkle., ale w mniejszych wazonach niż Twoje. Ogólnie cenię sobie szkło, bo storczyki w nich podlewam b. rzadko, np. raz na miesiąc. Wiosną przymierzam się do posadzenia w ten sposób kilka innych storczyków.

Widzę w Twoich donicach mech czy glony, jak sobie z nimi radzisz? Ja właśnie ich obawiam się najbardziej !
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
Kasik28
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 23 maja 2008, o 18:05
Kontakt:

Re: Storczyki w szkle

Post »

Witam ;:3 .
Moje storczyki rosną w donicach z bardzo wypukłym dnem i w związku z tym woda zbiera się tylko w pierścieniu na spodzie. Mech owszem rośnie w dolnej części donicy. Ponadto rosną grzybki takie małe białe i żółte kuleczki (widać je trochę na zdjęciach poniżej). Pierwszym razem kiedy urósl mi mech i te grzybki spanikowalam i szybko przesadziłam mojego falka ale okazuje się że niepotrzebnie. Te grzybki rosną sobie w symbiozie ze storczykami i pozytywnie na nie oddzialują. Mech utrzymuje wilgoć w dolnej cześci donicy ale korzonkom to nie przeszkadza dlatego że mają dużo powietrza bo rosną tylko i wyłącznie w podłożu z orchid sklepiku. Żadne inne moim zdaniem się nie nadaje bo są za drobne. A oto zdjęcia mchu i grzybków, mam nadzieję że je trochę widać :D :


Obrazek Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Kasik28
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 23 maja 2008, o 18:05
Kontakt:

Re: Storczyki w szkle

Post »

Podlewam je dość często tzn. te stojące na szafce i gdzieś w głebi domu (kwitnące :D ) ok raz na 2 tyg. jak wyschnie im podłoże natomiast te stojące na oknie wschodnim jesienią i zimą a zachodnim wiosną i latem podlewam częściej ok. raz na tydzień bo grzeje je od spodu kaloryfer i slońce świeci ;:3 przez część dnia. Woda wtedy szybciej paruje i szybciej robi im się sucho.
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Storczyki w szkle

Post »

Przepraszam, że tak bezpardonowo wciskam się do wątku :wink:, ale Justynko potwierdzam, jest to możliwe :D . Nie napiszę, że łatwe i nie polecam osobom początkującym. Mogłyby się szybko zrazić do ich uprawy.

Sama posiadam tak posadzonego Phalaenopsisa, rośnie pięknie, kwitnie, a przez szkło mogę podziwiać rosnący mech (nie glony !) i jeszcze jakieś inne malutkie roślinki (?). Może postaram się wstawić zdjęcie samego szkła do swojego wątku, chyba mam ciut wyraźniejsze zdjęcia, jednak przez samo szkło trudno się fotografuje. Uprawa storczyków w szkle jest jednak inna niż tych w doniczkach i tu trzeba kierować się dużym wyczuciem przy podlewaniu. Nie posadziłam storczyka do szkła z premedytacją. Miałam kiedyś roślinkę o marnej kondycji, która za dobrze nie rokowała i w tym przypadku zaryzykowałam. Z pewnością nie było to celowo działanie :wink: .
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”