Chory storczyk z kwiaciarni ;-/

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mamba
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1378
Od: 25 cze 2008, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Zgadzam się z tym co napisała Pestka :( Według mnie małe szanse ma ten storczyk, ale zawsze warto próbować choćby po to, żeby zdobywać nowe doświadczenia.
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Ale się nie poddawaj, Biosept to wyciąg z cytrusa, więc nie zaszkodzi, ale żeby był skuteczny zabieg trzeba systematycznie powtarzać co 7-`10 dni, minimum 3 zabiegi, najlepiej na przemian spryskiwać i podlewać.
A tak przy najbliższej okazji kup sobie drugiego- jak się ma ich więcej, to inaczej się do nich podchodzi i nie wpada się w panikę, gdy coś zaczyna się dziać.
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Post »

My tez uczymy sie caly czas na swoich błedach.Glowa do gory ;nawet jak sie nie uda uratować kwiatka zdobędziesz odpowiednią wiedzę z własnego doświadczenia,aby wiedziec np na co zwracac uwagę przy zakupie nowego storczyka ,zeby nie popełnić drugi raz błedu :wink:
Awatar użytkownika
kasicqa
200p
200p
Posty: 290
Od: 1 gru 2008, o 17:35
Lokalizacja: białostockie

Post »

byłam w kwiaciarni w poszukiwaniu bioseptu i po radę. w ogóle facet się rozkrzyczał że kwiatkowi pewnie nic nie pomoże, żadnych lekarstw nie da bo pomoże albo ne ale w ogóle to nie warto i mam go wyrzucić. i od razu mi zaproponował, żebym u niego nowego zamówiła. palant! . . . za to gdzie indziej dwie osoby poradziły mi to samo - skoro korzenie są ok to może na początek spróbować go przesadzić do nowej ziemi (żeby w tej z bakteriami czy grzybami nie siedział,tym bardziej że wilgotna jest) i żeby wyparzyć doniczkę. i tak zrobię. wróciłam i widzę że przez noc i dzień stan ostatniego liścia się nie pogarsza. zżółkł trzon tylko z wierzchu tu gdzie były te niższe liście ale zielony jest wewnątz i ostatni liść pomomo plamy się trzyma. ale pączki to na bank się psują, jakieś plamki wyszły. kwiatki trzymają sie legancko. nie chce go wyrzucać czy coś takiego. będę walczyć do samego końca. jak przegądam forum i inne strony i widze jak ludzie odratowuja naprawdę zmarniałe kwiatki, nawet z samych zgniłych korzeni coś udaje się wydobyć to ja na pewno będe walczyć. Podobno Storczyki mają silną wolę ale ja mam jeszcze silniejszą żeby o niego się troszczyć. tym bardziej że to prezent od mojego chłopaka i nie mam zamiaru się go paru dniach pozbywać. załączam fotki. czy może ktoś wie jakiego dokładnie rodzaju to strczyk bo na kartoniku pisało tylko Phalaenopsis. nie mam w końcu tego bioseptu, myslicie że na te pare dni zanim go dostanę (mieszkam w małej miejsowości i jest problem z czymkolwiek) to wystarczy to przemywanie liścia wodą utlenioną? nie popali go? Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
BEATA55555
200p
200p
Posty: 393
Od: 22 wrz 2008, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Może łatwiej dostępny w sklepach będzie TOPSIN,jest mocniejszy od bioseptu.
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Post »

Woda utleniona raczej nic tu nie pomoże.Musisz zastosowac mocny środek grzybobójczy..np taki jaki Ci Beata zaproponowała.Biosept żeczywiście moze być za slaby.Nie chce Ci odbierać nadziei ale....tą walke mozesz przegrac i to nie bedzie Twoja wina.Idż do sklepu ogrodniczego i poproś o środek grzybobójczy do roslin pokojowych,na pewno coś ci zaproponują.Ze storczykami naprawde róznie bywa.Wiele osob zajmujacych się hodowlą traci swoje pupile i nic na to nie poradzimy,ale ty oczywiście probuj czym sie da.Trzymam kciuki mocno.
Awatar użytkownika
madzik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1346
Od: 27 gru 2007, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Woda utleniona to nie jest mój wymysł... Podpowiedziała mi to p. Grażyna Siemińska (może niektórym coś mówi to nazwisko), gdy radziłam się odnośnie własnej rośliny z takimi plamami. Ja przemywałam liście wodą utlenioną 5%, podczas gdy w sprzedaży jest 3% i liści nie popaliła, więc tym bardziej nie będzie nic po tej dostępnej w aptekach.
Może to być choroba wirusowa szalejąca po polskich kolekcjach od paru lat, przywleczona najprawdopodobniej z Tajwanu, i dziesiątkująca właśnie Phalaenopsisy....
Pozdrawiam
Magda
LINKI
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Post »

.....więc raczej woda utleniona na taką chorobe wirusową nie pomoże.Ja też probowałam takiej terapii ,ale nie pomogła.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3566
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Tak sobie myślę... a nie przemarzło owo ziele między kwiaciarnią a domem?
Awatar użytkownika
madzik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1346
Od: 27 gru 2007, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Pisałam, że oprócz wody utlenionej stosowałam propolis i maść antybiotykową, wcześniej podpierając się środkami przeciwgrzybiczymi właśnie, których zastosowanie stale powiększające się plamy jakoś zignorowały...
Po propolisie i maści ściągnęły się i poprzysychały (wcześniej były mokre i rozlane). Póki co jest spokój.
Pozdrawiam
Magda
LINKI
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

szkoda, że taki ładny storczyk ci się marnuje. kiedyś tak miał jeden z moich (odpadały mu liście, aż w końcu został sam sercowy, który też w końcu opadł). korzenie były w porządku, ale chyba zagniwała mu dolna część ulistnionej łodygi, tam, gdzie wychodzą korzenie. po kolei odpadły liście. usechł. twój wg mnie ma małe szanse na przeżycie, ale póki ma liść, możesz próbować go ratować, może akurat się uda. jak odpadnie liść to raczej już po nim :/
Awatar użytkownika
kasicqa
200p
200p
Posty: 290
Od: 1 gru 2008, o 17:35
Lokalizacja: białostockie

Post »

Przesadziłam storczyka. Ziemia którą kupiłam różniła się od tej którą miał kwiatek. Ale skoro przeznaczona do storczyków to chyba ok. ta stara była brązowa a to nowa jest czarna ale też ma korę, kamienie czy skorupki. Tylko że mniej. Starałam się to przebrać i nie dawać za dużo tego piachu, bo potem on wilgoć może za długo trzymać. problem jest inny. Kilka korzeni tuż pod trzonem było zgniłych więc je usunęłam. W sumie to tych zielonych jest chyba dosyć dużo. Ale zauważyłam coś czego nie widziałam wczoraj. W tej starej ziemi były robaczki. Takie białe a tak maleńkie jak kropeczki. Widać było tylko że coś się porusza. Nie było ich tak dużo żeby się w oczy rzucały ale to i tak pewnie niedobrze co?
jeżeli chodzi o podróż z kwiaciarni do domu to chłopak przywiozł go samochodem i zapakowanego wielowarstwowo.
Awatar użytkownika
kasicqa
200p
200p
Posty: 290
Od: 1 gru 2008, o 17:35
Lokalizacja: białostockie

Post »

plamy na tym ostatnim liściu absolutnie się nie powiększają. ani trochę. nie żółknie także. może jednak ma jakąś wole do życia biorąc pod uwagę to jak szybko zmarnowały się inne liście.
widziałam wielokrotnie na forach zdjęcia roślinek jakie dało się odratować. nie znam sie na storczykac jak wy ale wierze że nawet jak mi same korzenie zostaną to kiedyś jakiś listek z nich wyrośnie. jutro z rana biegnę po lekarstwo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”