Fatsja - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Antooosia
1000p
1000p
Posty: 3431
Od: 8 sty 2008, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post »

Już odpowiadam;fatsja lubi miec wilgotną ziemię(ale nie znosi przelania),często zraszane liście i stanowisko jasne do półcienia(nie cierpi słońca bezpośrednio).Rośnie jak szalona,więc pasuje ją też nawozic...ja nawożę raz w tygodniu nawozem do zielonych.
Rośnie do kilku metrów zarówno szerokości,jak i wysokości... :D .Nie jest trudna,ani wymagająca w uprawie...więc życzę powodzenia :D :D :D
Pozdrawiam,Kinga.
Na skraju lasu jest mały domek...
Kasia123
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 5 mar 2008, o 11:13
Lokalizacja: opole

Post »

Mam kolejny problem z fatsją... A podobno to taka łatwa w hodowli roślina! Ma na liściach brązowe plamy, z jakby jaśniejszą, zieloną obwódką. Plamy się powiększają. Poczytałam trochę i doszłam do wniosku że to może być grzyb, kupiłam odpowiedni preparat i spryskuję ją zgodnie z zaleceniami do 8-10 dni. Ale plamy nadal się pojawiają, a młode listki brązowieją od brzegów aż w końcu są całe wyschnięte i więdną. Martwię się, kocham tego kwiatuszka, był taki piękny a teraz dziwnie wygląda, muszę mu odcinać te liście z plamami i już niewiele zostało. Pomóżcie proszę, może spotkaliście się z czymś podobnym? Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Kasia123 zbyt suche powietrze, przerośnięta bryła korzeniowa, najprawdopodobniej substrat torfowy bo pewnie w takim rośnie jest zbyt wilgotny. :D
Kasia123
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 5 mar 2008, o 11:13
Lokalizacja: opole

Post »

Dzięki serdeczne! Ale co w takim razie mogę zrobić, żeby uratować roślinkę? Owszem, mam sucho w mieszkaniu, ale mam powieszone na kaloryferach naczynia z wodą, a fatsja jest codziennie zraszana. Była też niedawno przesadzana do ziemi specjalnie dla roślin zielonych, więc nie rośnie w tym torfie, w którym została kupiona. A przerost bryły korzeniowej - mam ją obciąć, odmłodzić? Poradź - co robić?
Kasia123
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 5 mar 2008, o 11:13
Lokalizacja: opole

Post »

Aha, i rośnie w glinianej donicy, która podobno wchłania dużo wody, a staram się jej nie przelewać, podlewam raz w tygodniu. Powinnam rzadziej?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Jeśli ją przesadziłaś to nic już nie rób możesz dać jej keramzyt na podstawek i ewentualnie opryskać profilaktycznie Bravo 500 SC :D
Katkazy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 1 mar 2008, o 14:06

Fatsja umiera! Przędziorek?

Post »

Witam serdecznie,
Moja fatsja od kilku tygodni traci kolejne liście- początkowo myślałam, że to wynik zmiany miejsca - ale na liściach pojawiają się suche plamy, ktore po krótkim czasie obejmują caly liść - potem opada. Z zielonej, dużej fatsji został mi już niemal sam szkielet - podejrzewam, że to przędziorek bo od spodniej strony liścia wypatrzyłam maleńkie poruszające się brozowawe szkodniki - wydaje mi się też, że sa zielonkawe mniejsze od nich - moze to larwy, albo mlode.

Proszę o pomoc - nie wiem jak z tym walczyć i czy moje podejrzenia so sluszne.
Podejrzewam, że postepowanie bedzie musialo być radykalne bo fatsja wyglada juz naprawde kiepsko:(

Ponizej zdjęcia:

http://forumogrodnicze.info/up/Katkazy1.jpg
http://forumogrodnicze.info/up/Katkazy2.jpg
http://forumogrodnicze.info/up/Katkazy3.jpg
http://forumogrodnicze.info/up/Katkazy4.jpg
http://forumogrodnicze.info/up/Katkazy5.jpg
http://forumogrodnicze.info/up/Katkazy6.jpg[/b]
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Nie wiem czy uda Ci się uratowac roslinę bez lisci ,ale mozesz kupic preparat na szkodniki roslin doniczkowych do spryskiwania.Jest taki w sklepac h ogrodniczych lub kwiaciarniach.Ja kiedys chore rosliny przemywałam denaturatem z wodą w stosunku 1 do 3
Pozdrawiam, Ania
Moje dalie i lilie
Mój ogród:2007/08/09/10/11/12
Katkazy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 1 mar 2008, o 14:06

Post »

Dzięki za pomoc. Ona jeszcze kilka liści ma wiec może uda sie ja uratować...Sprobuje z jakimś ostrym środkiem. Czy zatem dobrze przypuszczałam, że to jest przędziorek ?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Oprysk Actellic 500 EC lub Magus 200 SC zroś również ziemie w doniczce tą chemią, bardzo zaawansowany już etap wyniszczenia rośliny może być problem ale warto spróbować, od drugiego dnia po oprysku codzienne zraszanie rośliny, zmniejsz natomiast troszkę ilość wody do podlewania a zraszaj powierzchnię ziemi, po 6 dniach powtórz oprysk. :D
Katkazy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 1 mar 2008, o 14:06

Post »

Wielkie dzięki za wskazówki. Szkodnika potraktowałam obficie Actellitem (chyba jest dobry na wszystko ;)) Mam nadzieje, że robale nie przezyją :twisted:
Rozumiem, że we wspomnianym codziennym zraszaniu chodzi o wodę, nie środek chemiczny? Zastanawiam się też czy potem roślinę trzeba jakoś przycinać, czy po prostu zostawić do rekonwalescencji? Będę wdzięczna za podpowiedź.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

na razie zraszaj wodą odstaną lub destylowaną a jak zniszczysz szkodnika będziemy myśleć co dalej czy ciąć czy nie. :D
lotta
500p
500p
Posty: 591
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

Przemo pisze:Oprysk Actellic 500 EC lub Magus 200 SC zroś również ziemie w doniczce tą chemią, bardzo zaawansowany już etap wyniszczenia rośliny może być problem ale warto spróbować, od drugiego dnia po oprysku codzienne zraszanie rośliny, zmniejsz natomiast troszkę ilość wody do podlewania a zraszaj powierzchnię ziemi, po 6 dniach powtórz oprysk. :D
Actellic nigdy nie był polecany na przędziorki, a do tego jest to środek fosforoorganiczny - chyba nie bardzo do stosowania w domu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”