Kawon (arbuz) - część 13

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 391
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

W jednym był RED STAR a w drugim MELIA obydwa z naklejką PRODUKT POLSKI.
i obydwa w takiej samej cenie 4,99 zł/1kg.

Obrazek
Awatar użytkownika
Kabomba
500p
500p
Posty: 508
Od: 1 cze 2013, o 01:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biegun Zimna i Nędzy

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

A, teraz wszystko jasne. W takim razie to ten Melia był w paski, tak? Bo on jest typu Crimson, więc by pasowało.
Widzę, że nasiona odmiany Melia sprzedają w necie w ilościach hurtowych (np. po 1000 sztuk), więc musi być w Polsce trochę tych uprawców arbuza, no i w kwestii ceny bardziej od tej sklepowej ciekawi mnie, ile market płaci rolnikowi (nie żebym chciała sprzedawać, nie mam tyle ziemi i środków), ale tego się już pewnie nie dowiemy.
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 391
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

Obydwa były w paski, do Red Star raczej to nie podobne, cena u rolnika to około 2zł+-dla marketu w zależności jaka ilość.
Nasiona odmiany Melia można już kupić od 50 sztuk, jak by ktoś brał chętnie się dołączę do zakupu, bo 50 nie jest mi potrzebne.
A ja mam około 10 hektarów na południowym stoku, i mógłbym zaszaleć ;:306 .
Na północnym bałwany lepie do końca maja :;230
Awatar użytkownika
Kabomba
500p
500p
Posty: 508
Od: 1 cze 2013, o 01:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biegun Zimna i Nędzy

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

Tak, taką ofertę też widziałam - wychodzi jakieś 80 groszy za pestkę + koszty wysyłki, trochę drogo. Ty go może kupiłeś i spróbowałeś? Na zdjęciach w necie wygląda kusząco, chyba że mu podrasowali ten karmazynowy miąższ w fotoszopce :D
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1097
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

lunatyk pisze: 7 wrz 2023, o 20:17 A ja mam około 10 hektarów na południowym stoku, i mógłbym zaszaleć ;:306 .
No to szybka matematyka przy założeniach, że wydajność niech będzie na poziomie 80 ton z hektara (może być i pewnie 100 ton):
80000 kg x 10 ha x 2 zł = 1.600.000 zł
Minus koszty przygotowania pola, materiału nasiennego, folii, nawadniania, sadzonek, uprawy, oprysków, wynagrodzenia pracowników...
Niech będzie nawet połowa przychodu... 8-) ;:77 ;:77 ;:77
lunatyk pisze: 7 wrz 2023, o 20:17 Na północnym bałwany lepie do końca maja :;230
Czyli sporty zimowe... ratrak, armatki, wyciąg, przygotowanie stoku... kasa biletowa, tancbuda z frytkami, piwem i hoddogiem :;230 :;230 :;230
No i atrakcja na skalę światową - jeżdżąc na nartach można jednocześnie śledzić sadzenie arbuzów ;:304 ;:3 :heja

Widzę potencjał.. i to nie podczas lunatykowania ;:170 ;:172 ;:209 ;:173 ;:306
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 391
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

No i biznes plan ułożony :;230.
A może lepiej wykupić wszystko z marketu i puścić pestki po 50gr jako Melia Star ;:306
Takie zapaleńcy jak Kabomba na pewno kupią bo taniej. :;230
A swoją drogą ile może być pestek(tych do sadzenia) w średniej wielkości arbuzie, pytanie do matematyka. ;:306
Awatar użytkownika
Kabomba
500p
500p
Posty: 508
Od: 1 cze 2013, o 01:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biegun Zimna i Nędzy

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

Na mnie raczej nie licz, bo jeszcze nigdy nie kupiłam nasion innych, jak oryginalnie zapakowane przez producenta, za to Ty napisałeś, że chętnie odkupisz część od kogoś, kto weźmie te 50 szt., więc licz się z tym, że ktoś Ci wciśnie Melia Star, albo pomalowane nasiona ogórka ;:209
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8953
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

Dwa lata temu kupowałam nasiona arbuza Melia po 50 sztuk w opakowaniu .
W tym roku go nie wysiewałam , chociaż był całkiem dobry .
To małe opakowanie , ale na kilka sezonów wystarczy .
Moje jesienne arbuzy opanował przędziorek . Nie wiem czy dam radę go zwalczyć .
W moim ogrodzie opłacalność uprawy arbuza najniższa z wszystkich upraw jakie
mam .
Lepiej bym wyszła na uprawie szparagów , ziemniaków , ogórków itd . Stresu też mniej .
Awatar użytkownika
Kabomba
500p
500p
Posty: 508
Od: 1 cze 2013, o 01:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biegun Zimna i Nędzy

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

Nie wiem ile tym arbuzom brakuje do mety, ale może zdążą się wyrobić, zanim je przędziorek wykończy, bo to zwykle trochę trwa.
Na humorystyczną nutę - mnie tam wszystko stresuje po równo: mszyca na koperku, ślimak w kapuście, stonka na ziemniaku, więc jak przyszedł grzybek na arbuzy, to w pewnym sensie byłam psychicznie przygotowana :D
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2644
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

No właśnie nie ma to jak trening nerwów...robią się zwarte i gotowe do obrony :D
Ja likwiduje poletko z ZW,sporo maluchów trafiło na kompost... RS jeszcze ma ładne krzaki więc zostaje przynajmniej do środy tj. zmiany pogody. Bo potem to chyba długo nie wytrzymaja jak sie ochłodzi. ZW nie dojrzało zupełnie ale jest ok dla mnie, pije je i jest git...
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 707
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

Igala, u mnie podobnie Rosario w sumie poza plamkami na liściach całkiem fajnie się trzyma a ZW już zaczęło chorować na Fusarium, w sumie to chyba zwyczajny "dzikus" pierwszy zaczął chorować a teraz po woli ZW zaczyna.
Zauważyłem, że od pewnego czasu arbuzy zupełnie przestały u mnie już kwitnąć. Mam kwiaty jedynie jeszcze na końcach Janosika, ale Janosiki były siane najpóźniej u mnie jako zapas w razie zniszczenia innych sadzonek przez ślimaki. Ale jak popatrzę na filmy arbuziarzy na YT, to moje poletko nawet już częściowo objęte Fuzariozą i tak jest piękne w porównaniu do ich, gdzie jest samo suche zielsko.
Na obecna chwilę największe rozczarowanie u mnie to Janosik, chodzi o wielkość owoców. Dobrze, że na niego nie stawiałem w tym roku. Mam owoce ale bez względu na lokalizację(bo mam go a kilku miejscach) to wszędzie są to małe owoce.Nie mam nawet 2kg jak na razie. Tak mi to dziwnie w tym roku wyszło. ;:185
Witam, jestem Adam.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8953
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

Z arbuzem mam problem by zrozumieć jego potrzeby , możliwości i
problemy .
W przypadku innych upraw widzę co dolega i jak zaradzić . Nauczyłam się rozpoznawać
objawy . Z wyjątkiem przędziorka , ale w tym przypadku to nie jest trudne bo objawy
zawsze podobne .
Zaniedbałam bo powinnam była przewidzieć , że się pojawi . Opyliłam diatomitem , który
nie zwalczy ale ograniczy . Z drugiej strony ograniczy też dostęp światła . ;:222
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 707
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

Obecnie moje główne poletko arbuzowe z ZW i "dzikusem", fusarium już poczyniło spore spustoszenie ale i tak owoce się dzielnie trzymają. W sumie myślę Ze uda się większości dojrzeć bo brakuje im maks 10dni.
To ostatnie fotki przed zbiorem części bo dziś zabiorę dwa albo nawet 4-ry.
Na foto widać ZW ale też i "dzikusa".
Owoce są naprawdę spore jak dla mnie bo ZW są jeszcze trzy tak 5-6kg i jeden dzikusek też ma spokojnie ze 4kg .
Naprawdę jestem zadowolony jak na poletko wydarte z trawnika w tym roku i nawiezione na dwie redliny może w sumie z ćwierć taczki mokrego kompostu wprost z kompostownika to jest to mega wyczyn,samych ZW 10 jagód w tym 4 ponad 4kg, do tego innych jagód ok.5-6 będzie na pewno bo nie widzę dokładnie w buszu zieleni.
Na YT znany celebryta ogrodniczy Tomasz W. się chwali "świetnymi efektami " z arbuzowiska a ma raptem 12 jagód i to w sumie wcale nie dużych a poletko ma pewno z ar czyli 100m2, ja mam 3,3x2,2m czyli ok 7m2! :;230
Skoro facet który sprzedał ponad 16 000 sztuk swoje książki ogrodniczej swoje efekty nazywa "świetnymi" to ja swoje nie wiem jak mam nazwać. ;:224 ;:215


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na dolnej plancie w uprawach izolowanych czyli opony i rama okienna, plus ziemia z lasu fuzariozy brak. ;:224
Witam, jestem Adam.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”