Kawon (arbuz) - część 13

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 707
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

Rowerzysta pisze: 6 wrz 2023, o 16:02 A co wy chcecie mierzyć tym refraktometrem ?
A zawartość procentową cukru w soku z owocu.To nie tylko się nadaje do arbuza. Można mierzyć dowolny produkt.Poza tym teraz te refraktometry mają o razu skalę poza cukrową też alkoholową do chyba 25%, więc jak ktoś robi sobie wina, nalewki to można sobie mierzyć zawartość alkoholu.Nie wiem ile w tej chwili ale niedawno można było kupić za 50-60PLN taki sprzęt.
Kabomba, zdaję sobie sprawę, że zbiór arbuza to zawsze jest loteria.
Jak to w ogrodnictwie raz na wozie, raz pod wozem.. :;230 :;230
Tłumaczę moim znajomym co się napalają na uprawę arbuza , że niewielka sztuka arbuza wyhodować( o ile ktoś się troszkę postara) ale sztuka go zebrać aby był jadalny. ;:215
Sam wiem jak to jest, gdy się ma jeden jedyny owoc, jaki to stres i jak łatwo się wtedy zniechęcić, gdy niecierpliwość przeważy albo brak doświadczenia i zbierzemy niedojrzałego ;:223
Witam, jestem Adam.
Awatar użytkownika
Kabomba
500p
500p
Posty: 508
Od: 1 cze 2013, o 01:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biegun Zimna i Nędzy

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

Rowerzysta - ja niczego, bo po otwarciu arbuza już wiem, czy jest dla mnie wystarczająco słodki, za to czytałam w ub. roku bloga gościa, który uprawiał melona (tak, MELONA, nie melony, bo każdego roku miał jeden krzak, na którym zostawiał tylko jeden owoc - bardzo ciekawy gość, zalatywał nieco autystycznym geniuszem) i zawsze sprawdzał ile briksów mu wyszło (generalnie miał matematyczne podejście do uprawy, nawozy co do grama odmierzał i wodę...). Ale gdyby na rynku pojawił się miernik z igłą cienką jak te w penach dla cukrzyków, żeby można było sprawdzać cukier arbuzom jeszcze na krzaku, to brałabym :D

MirahalaG - tak jak pisze wingrul, podaj chociaż co było siane, bo po liściu i kształcie owocu to ja Ci mogę powiedzieć, że Twój jest łudząco podobny do mojego tegorocznego Niuniusia, czyli... odmiany nn.
FreGo pisze: 6 wrz 2023, o 17:31niewielka sztuka arbuza wyhodować( o ile ktoś się troszkę postara) ale sztuka go zebrać aby był jadalny
Ja pisałam o tym, że czasem nawet jak zbierzesz ZW w idealnym momencie, to w smaku i tak może nie zachwycić, i co mu zrobisz? No nic nie zrobisz ;)
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 391
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

A ja mam pytanie z innej beczki, ostatnio widziałem w supermarkecie arbuza o nazwie RED STAR z wielką naklejką na jagodzie koloru biało-czerwonego i napisem PRODUKT POLSKI, nie był idealnie okrągły, typowe takie jajko lekko wydłużone waga około +-6-7kg, było tylko dwie sztuki.
Ktoś coś wie na ten temat ? Bo zaciekawiła mnie ta naklejka z napisem PRODUKT POLSKI.
Zaciekawił mnie też wygląd bo nie był cały ciemno zielony, był w paski jaśniejsze i ciemniejsze tak jak moje N-ki.
Czy to faktycznie produkt polski czy tylko ściema ?
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4043
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

Być może rzeczywiście wychodowany w Polsce, co jest możliwe patrząc na nasze amatorskie uprawy. Ciekawe jak z opłacalnością ;:131 . Jaka była cena za kg :?:
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
MirahalaG
100p
100p
Posty: 109
Od: 24 lut 2017, o 21:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

Niestety nie wiem. Nasiona dostałam od synowej. Podejrzewam, że z kupionego arbuza. Ma nietypowe liście i w poprzednich latach na pewno go nie miałam. Kolomba, więc już znam nazwę Niuniuś. Nasiona wybrałam.
pozdrawiam
Mirka
Awatar użytkownika
Kabomba
500p
500p
Posty: 508
Od: 1 cze 2013, o 01:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biegun Zimna i Nędzy

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

No i fajnie, teraz obie mamy swoje Niuniusie :)

Lunatyk i jode22 - Artykuł sprzed dwóch lat: https://www.sadyogrody.pl/handel_i_dyst ... 27863.html
mario77
100p
100p
Posty: 114
Od: 25 lip 2015, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

FreGo pisze: 6 wrz 2023, o 08:59 arbuziarze których obserwuję podobnie jak Ty sadzili i wielkość owoców mieli proporcjonalny do wielkości nasion. ;:222
Na tej miejscówce rosło jeszcze Rosario też miało owoce 2-3kg, siane z dużych pestek...
Kabomba pisze: 6 wrz 2023, o 11:59 Ja bym jeszcze zapytała, czy kolega Mario77 zapylał owo oryginalne ZW pyłkiem z oryginalnego ZW, czy samo się zapyliło tym, co owady na nogach przyniosły, to raz, dwa: nawet przy kontrolowanym zapylaniu odmian F1 zdajemy się na loterię genetyczną, trzy: mnie by się nie chciało tyle kombinować, żeby zaoszczędzić te 5 zł na nasionach, no ale cztery: ja to pewnie jestem jakaś dziwna ;)
Nic nie zapylałem, za późno wstaję :). Wysiałem 1 szt. na próbę bo w kilku egzemplarzach miałem ciemniejsze pestki i liczyłem na krzyżówkę z Rosario. Wbrew pozorom nie tak łatwo o loterię przy niewielkiej liczbie uprawianych odmian. Nie wszystko co jest opisane przez producentów F1 jest w rzeczywistości odmianą heterozyjną. Ja nie wierzę we wszystko co przeczytam, czasem sprawdzam :wink: . I nie widzę nic złego w oszczędzaniu ;:333. Jedną paczkę nasion ZW od Legutki fabrycznie zapakowanych :wink: mam do oddania za free, może wyślę na AWN.
Awatar użytkownika
Kabomba
500p
500p
Posty: 508
Od: 1 cze 2013, o 01:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biegun Zimna i Nędzy

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

To, co napisałam, nie było skierowane do Ciebie, tylko do FreGo.
Ja też nie widzę nic złego w oszczędzaniu, o ile "koszty" oszczędzania nie przewyższają zysków ;)
A Twoja odpowiedź na pewno przyda się koledze FreGo w jego kalkulacjach i rozkminach odnośnie siania ZW z własnych nasion :)
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 707
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

Co Ty powiesz Kabomba? ;:224
Od razu mnie posądzasz o sknerstwo, a ja zwyczajnie szukam opcji optymalizacji.
Mam nasiona SWOJEGO Janosika i one rosną zaje///e a wiem jak rosły mi kupne. Dlatego stawiam(z resztą zgodnie ze współczesnymi trendami w ogrodnictwie) na swoje nasiona, wyhodowane na ogrodzie. One zwyczajnie lepiej rosną.
Nie chodzi tutaj o skąpienie grosza. ;:222
Ale skoro jesteś taka pragmatyczna to proszę bardzo abyś sobie nie myślała...
Zdjęcie zrobione 5 minut temu na mojej sofie, ONLY FOR YOU. ;:224


Obrazek
Witam, jestem Adam.
Awatar użytkownika
Kabomba
500p
500p
Posty: 508
Od: 1 cze 2013, o 01:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biegun Zimna i Nędzy

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

Absolutnie nie zrównuję oszczędzania ze skąpstwem (nawet z językowego punktu widzenia terminy te mają, nie bez powodu, odmienne konotacje - oszczędzanie postrzegane jest pozytywnie, zaś skąpstwo wręcz przeciwnie).

Odchodząc jednak od mętnych meandrów nurtu emocjonalnego dyskusji: wiem, na czym z grubsza polega Twój eksperyment, pamiętaj, że znam nieco szerszy jego kontekst, i tylko chciałam Cię uczulić, że aby wyciągnąć prawidłowe wnioski, musisz mieć jak najpełniejsze dane, ergo: zadawać odpowiednie pytania. Mario77 otrzymał (na 99%) krzyżówkę ZW z inną odmianą. Nie będę tego ciągnąć, to nie mój eksperyment, ani próba optymalizacji, ani podejrzenie spisku producenckiego.

Zmoder./K
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2912
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

Zebrałem wczoraj ostatni owoc Charleston'a niespełna 4 kilo, niestety w środę włóknisty i z bliznami, do dojrzałości też miał daleką drogę, był różowy, śłodkawy pestki w większości białe.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 391
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

jode22 pisze: 6 wrz 2023, o 20:57 Być może rzeczywiście wychodowany w Polsce, co jest możliwe patrząc na nasze amatorskie uprawy. Ciekawe jak z opłacalnością ;:131 . Jaka była cena za kg :?:


Cena 4,99zł za kilogram , odmiana MELIA , Kraj pochodzenia POLSKA, Dostawca Rajpol Sp.z o.o .
Awatar użytkownika
Kabomba
500p
500p
Posty: 508
Od: 1 cze 2013, o 01:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biegun Zimna i Nędzy

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

Czekaj, bo się zgubiłam: to w końcu odmiana "Melia" czy "Red Star"? Bo najpierw pisałeś, że widziałeś Red Stara z naklejką "Produkt polski".
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”