Mieczyki w donicach,skrzynce i innych pojemnikach

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2878
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Mieczyki w donicach

Post »

Adam, Magda, bardzo dziękuję za rady, moje mieczyki wylądują dzisiaj w lodówce. A co do mieczyków w donicach, to ja już drugi rok sadzę mieczyki i tygrysówki do donic, kwitną, jeśli znajdę fotkę to wstawię, ale nie obiecuję bo tych zdjęć ogrodowych, to każdy z nas ma chyba tysiące :D . oczywiście do ziemi też sadzę, ale również do jednej lub dwóch donic, Magdo nie wiem dlaczego Ci nie zakwitły, bardzo ładnie wyglądają w donicy, ale w zeszłym roku posadziłam za płytko i musiałam dociążać donice bo się przewracały. Tulipany, krokusy, szafirki, też uprawiam w donicach, pięknie kwitną.
Awatar użytkownika
Magdallena
1000p
1000p
Posty: 2068
Od: 26 lis 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mieczyki w donicach

Post »

No to się ekspercko wypowiedziałam a dziś zajrzałam do lodówki i na dwóch cebulkach zauważyłam szary nalot pleśni - tam na tej - za przeproszeniem - dupce, z której rosną korzenie :evil: :twisted: Odseparowałam je od pozostałych i posypałam te zagłębienia cynamonem, bo to podobno pomaga. Adam ratuj. Jest jakaś szansa dla tych cebulek? Czy do wyrzucenia?
Awatar użytkownika
rotos
1000p
1000p
Posty: 1383
Od: 7 mar 2009, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie - Rewa

Re: Mieczyki w donicach

Post »

Najpierw usuń pleśń, przemywając zarażone miejsca miękką szczoteczką, uważając aby nie uszkodzić małych korzonków.
Możesz użyć wody z czosnkiem (ok. 10 gram czosnku zalać 0,5 l gorącej wody, odczekać 2 godziny, odcedzić), lub roztworem wodnym nadmanganianu potasu (do kupienia w aptece).
Po przemyciu koniecznie dobrze wysuszyć (np. suszarką do włosów, ale zimnym powietrzem).
Na koniec, miejsca po pleśni posypać sproszkowanym węglem aktywnym lub węglem drzewnym.

Będzie dobrze :)

Powodzenia

Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2878
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Mieczyki w donicach

Post »

Magda, może jeszcze je uratujesz. Może w lodówce jest za wysoka wilgotność powietrza? Moje już rano dostały eksmisję z lodówki do spiżarki.
Awatar użytkownika
Magdallena
1000p
1000p
Posty: 2068
Od: 26 lis 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mieczyki w donicach

Post »

Dzięki za pomoc ;:196 Zastosuję się do Waszych rad. Może rzeczywiście powinnam je wyjąć z lodówki? Na parapecie mam teraz 15 stopni i jest przeciąg od rozszczelnionego okna więc pleśń nie ma szans. Na szczęście ta pleśń nie jest duża - może uda mi się zahamować jej wzrost.
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16058
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Mieczyki w donicach

Post »

Fajny pomysl z mieczykami w donicach. Cebule już kupiłam, a więc spróbuję poeksperymentować. :D
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: Mieczyki w donicach

Post »

Wando to nie mogą być małe doniczki :)
duduś
Awatar użytkownika
Magdallena
1000p
1000p
Posty: 2068
Od: 26 lis 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mieczyki w donicach

Post »

Robiłam dwa podejścia do mieczyków w donicach, obydwa nieudane. Wyrosły mi ino liście, ani jednego kwiatka się nie doczekałam. Powodem mogło być zbyt cieniste miejsce. Podejrzewam też że za każdym razem cebulki zakażone były fuzariozą. Więcej nie będę próbować.
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1185
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Mieczyki w donicach

Post »

U mnie rosły ładnie i kwitły w donicy ale i tak się pokładały, podobnie jak te w gruncie. Nie mam już do nich sił ani serca. Kilka lat temu wyczytałam, że jak posadzi się głębiej, to mieczyki stoją do końca sezonu, no niestety, u mnie się to nie sprawdza. Zakopałam cebule na taką głębokość, że rosną i kwitną bez wykopywania już chyba czwarty rok. Ale jak zawieje wiatr od morza to i tak leżą :(
Przerzuciłam się na abisyńskie, te są sprężyste, piękne i do tego pachną :D
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16058
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Mieczyki w donicach

Post »

duduś pisze:Wando to nie mogą być małe doniczki :)
Dziękuję, donica będzie odpowiednia. Kupiłam paczkę zielonych mieczyków z zawartością 8 sztuk i zamierzam je posadzić w sporej donicy dość głęboko. W środek między cebule od razu wetknę tyczkę, to później przymocuję do niej wszystkie razem.
Nie ma nic do stracenia, trzeba próbować. No i na słońcu postawić.
lelumpolelum pisze:Zakopałam cebule na taką głębokość, że rosną i kwitną bez wykopywania już chyba czwarty rok. Ale jak zawieje wiatr od morza to i tak leżą :(
Piszesz, że masz cebule czwarty rok w donicy. Czy ta twoja donica stoi w zimie na zewnątrz? Cebule nie pomarzły? Nawet tej zimy sprzed dwóch lat?
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1185
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Mieczyki w donicach

Post »

Nieściśle się wyraziłam- mieczyki w donicy miałam, a te, które sobie już siedzą czwarty rok są bezpośrednio w gruncie, luzem, bez doniczki :D Chodziło mi o to, że tak czy inaczej, zawsze się pokładają :(
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Mieczyki w donicach

Post »

I ja sadzilam do donic bardzo głęboko ,niestety pokladaly się i tak ,a z tyczką bambusowa w środku ,obwiązane nie mają już takiego wyglądu .Wydaje mi się że do donic muszą być jakieś niskie odmiany .
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: Mieczyki w donicach

Post »

ja się zastanawiam dlaczego moje się nie pokładają ?
duduś pisze:to moje mieczyki z lipca zeszłego roku


Obrazek

Obrazek
duduś
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”