Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Przy okazji wizyty w Instytucie Ogrodnictwa wstąpiłem do niezwykle sympatycznego szkółkarza z Miedniewic w okolicach Skierniewic, który zaszczepił mi w doniczce oryginalną śliwkę Ulenę, której zrazy pochodziły z drzewa matecznego sprzed II wojny światowej z okolic Szypliszek (przy litewskiej granicy). Ponadto wstąpiłem także do zaprzyjąznionego winoogrodnika w Stolnikach po sadzonki winorośli: Pamiati Uczitiela, Zurawszczik Wiszniowyj, Altair i Welur. W listopadzie ma jeszcze do mnie dotrzeć stamtąd Karnawał. :) Wszystko przywiezione sadzonki już posadzone i podlane, mam nadzieję,że się przyjmą. :wink:
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2892
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Garom jaki masz program zwalczania mszycy jabłoniowo babkowej i owocówki jabłkowej, straszne spustoszenia mi robią te dwa szkodniki w sadzie.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Kamil, zasadniczo na wiosnę pryskam 2-3 krotnie Mospilanem wszystkie nowe (zaszczepione i zasadzone jesienią) sadzonki przeciwko mszycy bo jeśli tego nie zrobię to mogą załatwić je definitywnie. Oprócz tego pryskam śliwy (zawłaszcza Stanleya bo jego zawsze mi mszyce na wiosnę zławiają) ale tylko dokąd sięgnie opryskiwacz ze zwykłą wysuwaną lancą. Czasem latem powtarzam ten zabieg na młode sadzonki ale to zależy od nasilenia ataku i robię to już punktowo tzn. pryskam tylko te zaatakowane. Na inne robaki nie pryskam wcale bo małżonka nie pozwala (ma być ekologicznie). :roll:
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

W sierpniu zrobiłem po raz pierwszy okulizację metodą Kozuli (bardzo dziękuję Aniu ;:180 ). Były to odmiany: Samba, Romantica , Euforia Rannaja, Aleksandryja, Natolińska, Talizman, Belgijska, Big Burlat, Sałamaj, Benbenek 2 oraz dwie żółte (bez oficjalnej nazwy) szczepione na vsl-2. Dzisiaj ściągnąłem paski i zobaczymy co wystartuje wiosną...? :)
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2892
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Po kwitnieniu pryskać mospilanem czy przed, chodzi o jabłonie.
Jak wygląda metoda okulizacji Kozuli?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Mospilan stosuję w zależności od pojawienia się mszyc, oczywiście drzewka starsze pryskam późnym wieczorem (pszczoły) . Przede wszystkim pryskam młode sadzonki więc tam nie ma problemu z kwitnieniem.
Metoda okulizacji Kozuli polega na wycięciu w podkładce sporego fragmentu (w kształcie prostokąta) i podobnego z oczkiem ze zraza i potem pozostaje tylko mocno zawiązać (jak mam ze zrazu większy prostokąt to przycinam nożyczkami by pasował do podkładki). Robiłem takie wycięcia mniej więcej na 4-5 cm długie i szerokie od 0,8 do 1,2 cm. :)
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2892
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Brzmi to trochę jak Chipp budding. Trzymam kciuki za pozytywny wynik, okulizacja jest to moja ulubiona metoda, najwięcej przyjęć.
Na zdjęciu poniżej tarczki z jabłoni, która została pewnie z przydomowego sadu znajduje się przy drodze obok kompleksu elektrociepłowni i strefy przemysłowej w Gorlicach. Nie wiem jakie owoce rodzi, gdyż została sama i nie ma zapylacza. Drzewo wygląda, że owocuje na starszym drewnie, wiekowo oceniam ją na dobrą 40 latkę, parcha ani mączniaka na przyrostach nie widziałem. Zdjęcie paskudne.
Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

To taki trochę zmodyfikowany chipp budding bo wycinam prostokąt a nie łódkę i stosuję większe fragmenty by łatwiej było zawiązywać. No i mam przez to możliwość korygowania zrazu tak by go lepiej dopasowywać do podkładki. :wink:
Nieważne z jak starego drzewa pochodzi zraz , ważne by się przyjął. :)
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 925
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Roman, czy takie odmiany jak Elstar, Jonatan, Kalwila J. Cz. , Pepina R. , Różanka W. ,
Suisleper warte są rozmnożenia? Mam po jednym okazie i kilka niezaszczepionych podkładek
z ubiegłych lat. U mnie jeszcze nie owocowały. U Ciebie zapewne tak.
Wiem, ze smak to kwestia gustu ale np. Cortland to chyba wszystkim smakuje lub Delikates.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Darku, Elstar to dla mnie nr 1 spośród wszystkich jabłoni. :wink: Dlatego uzyskałem sporo najnowszych (dopiero tworzonych) odmian jabłoni, które mają w swoim rodowodzie tę odmianę (tutaj ogromne podziękowania dla Pana Andrzeja Nowakowskiego). ;:180
Jonatana jeszcze nie jadłem (jest na Antonówce).
Kalwila Jesienna Czerwona (ta oryginalna) to mój smak młodości i też jest "warta grzechu", ale ta nowa jeszcze mi nie zaowocowała więc nie mam jeszcze 100% pewności,że to ona.
Różanka Wirginijska, jest dobra i warto ją mieć.
Suislepper jest bardzo dobry i podobnie jak Różanka W. wczesny więc dobrze jest mieć te odmiany.
Nie wiem o jaką Pepinę R. chodzi , jeśli o Ribstona to ta też jeszcze mi nie owocowała (ona i KJC są też na Antonówce więc nie wiem kiedy raczą zaowocować...) ? :)
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7572
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

garom pisze: 30 wrz 2023, o 21:04 Ponadto wstąpiłem także do zaprzyjąznionego winoogrodnika w Stolnikach po sadzonki winorośli: Pamiati Uczitiela, Zurawszczik Wiszniowyj, Altair i Welur.
Garom, jadłeś Pamiati Uczitiela ? Możesz coś więcej o tej odmianie skrobnąć? Zamówiłam ją i teraz się zastanawiam czy nie będę żałować ?
Pozdrawiam! Gienia.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Witam, niestety jeszcze nie próbowałem tej odmiany bo sadzonka kupiona rok temu i niestety nie dała rady (skutecznie podrywana przez kreta). Zobaczymy za rok-dwa. :?:
Ale za to próbowałem odmiany (u Jacka) Pamiati Nikopola, to jest coś niesamowitego : ogromne jagody (ponad 20 gram) a jagoda wybitnie muszkatowa o smaku różanym . Niebo w gębie. :) Pozdrawiam Roman
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7572
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Łał!! Już chciałam zamawiać, niestety, nie znalazłam ani oferty, ani opisu Pamiati Nikopola, jest kilka innych Pamiati : Smolnikowa, Uczitiela, nawet Pamięci Chirurga, Niegrula, Kluczkoikowoj, i Beauty Nikopol. Ciekawe czy będzie dostępne i kiedy?
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”