Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 4

Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 4

Post »

Dla ścisłości co by mieszańce międzygatunkowe/międzyrodzajowe miały racje bytu :wink: - by doszło do zapylenia kaktusów nie potrzeba roślin tego samego gatunku. W przypadku jeśli chcemy otrzymać potomstwo danego gatunku, wtedy zapylamy kwiaty dwóch osobników tegoż gatunku (chyba, że roślina jest samopylna - wówczas, zapylacz jest zbędny).
Natomiast możliwe jest zapylanie roślin różnych gatunków (np. w obrębie danego rodzaju) lub należących do różnych rodzai np. pomiędzy Lobivia, Echinopsis, Trichocereus. Oczywiście nie wszystkich rodzai to dotyczy i od tej zasady są wyjątki np.

Echinopsis może zapylić roślinę z rodzaju Chamaecereus, ale już pyłek z kwiatu chamaecereusa nie zapyli kwiatu echinopsisa* - ziarno pyłku chamaecereusa nie jest w stanie wytworzyć tak długiej łagiewki pyłkowej by doszło do zapłodnienia.
* Jednak i z tym sobie poradzono poprzez przycięcie słupka kwiatu Echinopsisa do porządanej długości. Oczywiście to wiąże się z zniszczeniem płatków korony kwiatu - to tak na marginesie :wink:

Ano i przy zapylaniu pamiętaj o zasadzie - pyłek z jednego kwiatu na znamię słupka drugiego. Ja nie korzystam z pędzla tylko drewnianymi patyczkami i spłaszczonej końcówce pobieram pyłek i przenoszę na znamię. Jest to dla mniej bardziej precyzyjne narzędzie i szczególnie przydatne u kwiatów, które posiadają wyjątkowo mało pyłku, wówczas każde ziarno jest niemal na wagę złota :wink: Chyba, ze zalezy mi na gromadzeniu pyłku (np. jeśli rośliny nieco rozbiegną się w czasie z kwiatami) - wówczas pędzel jest nieoceniony :wink: Pyłek można przechowywać w odpowiednich warunkach, nie jestem jednak pewny co do tego ile czasu zachowuje świeżość, myślę że tydzień-dwa :idea:
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
Eliszja
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 9 lut 2014, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Leszno

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 4

Post »

Witam. Proszę o określenie nazwy dla tych 6 kaktusów /sukulentów . Proszę także nie patrzeć za bardzo na ziemię i niektóre doniczki, będzie wymieniane w sobotę wszystko na prawidłowe.
1Obrazek
2Obrazek
3Obrazek
4Obrazek
5Obrazek
6Obrazek
" Nie ma nic bardziej miękkiego, nic, co dawałoby skórze odczucie większej delikatności i niepowtarzalności, niż ciepłe i falujące kocie futro. Guy de Maupassant"
Awatar użytkownika
Meir
100p
100p
Posty: 199
Od: 17 maja 2013, o 14:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 4

Post »

Eliszjo, ostatnia roślina to Gasteria, a przedostatnia to kaktus koralowy - Rhipsalis pilocarpa.
Numer 4 wygląda mi na Stetsonia coryne, ale nie jestem pewna, zaś pierwszy chyba jakiś Echinopsis, ale strasznie powyciągany - ma dużo dużo za mało Słonka.


A ja proszę o Mammillarie. To dwa gatunki czy jeden w odmianie?

M. backebergiana ssp ernestii? Kwiaty miała różowe, co jeszcze nieco widać.
Obrazek

M. zeilmanniana? Kwiaty będą pewnie białe
Obrazek

I widok z boku
Obrazek
5g5G
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 12 wrz 2013, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 4

Post »

Dostałem dziś "kaktusa" od znajomej. Napisałem w "..." bo jak dla mnie, laika w tym temacie, to nie kaktus. Sprzedawca zapewniał koleżankę, że ma do czynienia właśnie z kaktusem. W takim układzie proszę o identyfikacje.
Obrazek
Obrazek

Dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 4

Post »

To nie jest kaktus. Roślinka zwie się Crassula ovata cv. 'Hobbit'
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 4

Post »

Dzień dobry, czy to już można stwierdzić że to Mammillaria bocasana? Obrazek
Basia
Awatar użytkownika
Eliszja
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 9 lut 2014, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Leszno

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 4

Post »

Jeszcze tego bym prosiła bo mam pewne wahania co to może być ale nic mi nie pasuje do końca. Proszę go zidentyfikować.
Obrazek
" Nie ma nic bardziej miękkiego, nic, co dawałoby skórze odczucie większej delikatności i niepowtarzalności, niż ciepłe i falujące kocie futro. Guy de Maupassant"
Awatar użytkownika
kamaska
50p
50p
Posty: 84
Od: 14 wrz 2013, o 20:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 4

Post »

Basiaamatorka, ja mam identyczną Mammillarkę i zdiagnozowałam ją sobie jako M. bocasana. :) A korzystając z okazji to dziękuję Ci za wiadomość priv odnośnie mojego ostatniego zapytania o identyfikację (nie wiedzieć czemu nie mogę wysyłać wiadomości prywatnych, więc nie podziękowałam wcześniej).
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20158
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 4

Post »

Jedno jest pewne: nie jest to Mammillaria bocasana. :)

Prędzej jest to jakaś forma Mammillaria spinosissima ale równie dobrze może to być mieszaniec jeśli pochodzi z marketu. Ma bowiem kilka cech różnych mammillarii...
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 4

Post »

Eliszja pisze:Jeszcze tego bym prosiła bo mam pewne wahania co to może być ale nic mi nie pasuje do końca. Proszę go zidentyfikować.
Obrazek
Na pewno jest to rodzaj Mammillaria. Zaczyna się trochę wyciągać z niedoboru światła.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Saththa
50p
50p
Posty: 65
Od: 21 sty 2014, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 4

Post »

Witam.

Chciałabym poprosić o identyfikację rośliny, którą nabyłam jako po prostu sukulent. W ostatnich dniach mi zakwitła i jestem ciekawa co to tak naprawdę jest. Przez cały czas liscie były ciemno zielone, teraz zmienił ysię na taki jaki widac na zdjęciach.

Będę wdzięczna za pomoc.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak sie starałam z każdej strony ująć aby było "prościej" określić co to to jest :)
Awatar użytkownika
Harvi
500p
500p
Posty: 540
Od: 24 mar 2012, o 19:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 4

Post »

Moim zdaniem jest to Aichryson laxum.
Awatar użytkownika
Meir
100p
100p
Posty: 199
Od: 17 maja 2013, o 14:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 4

Post »

hen_s pisze:Jedno jest pewne: nie jest to Mammillaria bocasana. :)
Prędzej jest to jakaś forma Mammillaria spinosissima ale równie dobrze może to być mieszaniec jeśli pochodzi z marketu. Ma bowiem kilka cech różnych mammillarii...
Mi przypomina hybrydę trzech gatunków spinosissima x bocasana x bombycina. Moja M. bocasana jest jeszcze bardziej okłaczona. Ale czy któraś spinosissima ma zagięte ciernie?

A moje to chyba właśnie spinosissima ;:124
http://i58.tinypic.com/2uxtxnb.jpg

Pytanie czy ta biała to też mix czy forma tego gatunku czy coś innego?
Obrazek
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”