Czosnek zimowy cz.6

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Chesnok-Scott
50p
50p
Posty: 79
Od: 14 lut 2013, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Czosnek zimowy cz.6

Post »

Sadzone 6 maja.
Obrazek
Prawdopodobnie za tydzień będzie kwiatostan u nich. Sadzone 20 Marcu.Widzę już ogon z kwiatostanu.Te sadzone w grudniu, styczyniu i lutym też prawdopodobnie zaczynają wypuszczać kwiatostan ale mają inną lokalizację i czekam na potwierdzenie.
Obrazek
Chesnok-Scott
50p
50p
Posty: 79
Od: 14 lut 2013, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Czosnek zimowy cz.6

Post »

55 dnie po sadzenie ujawia pierwszy kwiatostanki. Najszypszy produkowalem pelnie glowka z zabkami w 60 dniach po sadzenie. Kolejzanka w Tasmania, Australia potrawie w 45 dniach. Majowki sadzone maja byc szypszy bo zalezy od dlugosc dzien, Photoperiod.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
dukra13
200p
200p
Posty: 248
Od: 23 sie 2007, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Czosnek zimowy cz.6

Post »

Kiedy najwcześniej można wyrwać główkę czosnku na bieżące potrzeby?.
Darek26
200p
200p
Posty: 284
Od: 5 maja 2019, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Czosnek zimowy cz.6

Post »

Pod koniec czerwca. Wcześniej też będziesz mieć ząbki wytworzone, ale będą mokre i będą miały mało smaku więc to mija się z celem. Musisz poczekać aż wypuści kwiatostan który trzeba od razu usunąć i co najmniej 2/3 liści będzie uschnięte.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5974
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Czosnek zimowy cz.6

Post »

Ja wyrywam na bieżące potrzeby , czosnek jest mały , ale mi to nie przeszkadza
U mnie pojawiły się już kwiatostany.
W przysyzm tygodniu będę usuwać
Chesnok-Scott
50p
50p
Posty: 79
Od: 14 lut 2013, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Czosnek zimowy cz.6

Post »

dukra13 pisze: 17 maja 2024, o 16:31 Kiedy najwcześniej można wyrwać główkę czosnku na bieżące potrzeby?.
Głowki i zabki zaczynają się formować dopiero około 6 tygodni przed zbiorem. Zaczyna się formować zaraz przed pojawieniu się dziób (Beak) z kwiatostanu.U mnie spodziewam się zbioru od polowy czerwca.
Obrazek
Chesnok-Scott
50p
50p
Posty: 79
Od: 14 lut 2013, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Czosnek zimowy cz.6

Post »

Pelasia pisze: 17 maja 2024, o 19:48 Ja wyrywam na bieżące potrzeby , czosnek jest mały , ale mi to nie przeszkadza
U mnie pojawiły się już kwiatostany.
W przysyzm tygodniu będę usuwać
Jeśli odrywasz kwiatostanki z zamiarem skierowania energii na głowę, lepiej zrobić to od razu. Każdy tydzień wzrostu to 20% okresu, w którym rośnie.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5974
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Czosnek zimowy cz.6

Post »

Wiem , zawsze obrywam jak już się pojawiają , ale po prostu brak czasu
Od poniedziałku będzie luzik ;:173
Chesnok-Scott
50p
50p
Posty: 79
Od: 14 lut 2013, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Czosnek zimowy cz.6

Post »

Kto nie połamie kwiatostanów i nie zbierze bulwki powietrznych? Czy ktoś to robi, czy też używa zwykłej wymówki „nie”, bo zajmuje to trzy lata? Myślę, że jestem jedyną osobą wśród znanych ekspertów od czosnku, która może konsekwentnie wyhodować czosnek na jednozabkowy do dużych rozmiarów. Komercyjna produkcja czosnku w Polsce wkrótce zakończy się. Polska miała szansę wyprzedzić Hiszpanię w produkcji czosnku. Ale nie powiodło się, ponieważ po pierwsze tradycyjny czosnek uprawiany w Polsce, Harnas, nie jest produktywny ani atrakcyjny na eksport, a także brakuje wiedzy na temat jego uprawy w Polsce.
https://www.freshplaza.com/europe/artic ... -industry/
https://www.agrofakt.pl/ukrainski-czosn ... produkcji/
https://www.seeds.org.ua/vitchiznyanij- ... ij-fermer/
Tak ma wygladac Jednozabkowy ;:138
Obrazek
Ale Polacy nie wiedza co to jest i nie kupowali :?
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1303
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Czosnek zimowy cz.6

Post »

Może i wiedzą co to jest, tylko komu potrzebny jest na raz taki wielki ząbek, jak cała główka? Może w restauracji.

Jak moja mama zapomniała oberwać kwiatostany w zeszłym roku, to jesienią wysiałam cebulki powietrzne i w tym roku będę miała 1-ząbkowe czosnki. Już kiedyś tak robiłam, ale moje nie były aż takie duże. Zbyt duże ząbki są niewygodne w użyciu, bo nie mieszczą się do praski do czosnku :)

Gratuluję takich dużych cebulek czosnku :D
Chesnok-Scott
50p
50p
Posty: 79
Od: 14 lut 2013, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Czosnek zimowy cz.6

Post »

Przeznaczone są do przesadzania, jednozabkowe tej wielkości wydadzą główkę z ząbkami o wadze ponad 100gm. Powodem uprawy z bulwek powietrznych jest przerwanie cykli chorób przenoszonych przez glebę i odmłodzenie materiału sadzeniowego poprzez pojawienie się nowego materiału niosącego mniej wirusów lub nie zawierającego ich wcale. Dodatkowo możesz mnożyć plony 20 0r 30 razy szybciej niż tylko poprzez rozłupywanie głowic i sadzenie zębów. Nigdy nie przyszło mi do głowy, że nie zmieściłyby się w praski :roll:
bociankrasna
200p
200p
Posty: 213
Od: 25 mar 2013, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Czosnek zimowy cz.6

Post »

A jakie odmiany proponujesz? Sadzenie wiosenne, zimowe?
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1670
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Czosnek zimowy cz.6

Post »

Chesnok-Scott pisze: 18 maja 2024, o 19:35 Kto nie połamie kwiatostanów i nie zbierze bulwki powietrznych?
...
Ale Polacy nie wiedza co to jest i nie kupowali :?
Ja bym kupiła, chociaz też nie wiem o co chodzi. U mnie w ogródku jest mnóstwo czosnku wieloząbkowego w różnym wieku, sam się rozsiewa albo odrasta, rośnie w kępach, a także niektóre rozsadzam na wiosnę, i faktycznie one tak nie choruja w odróżnieniu od tych, które sadzę starannie z ząbków. Zbieram je często w stanie zielonym już od wczesnej wiosny i wykorzystuję w całości, np. w tym roku zrobiłam zieloną pastę czosnkową.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”