Morwa (Morus)

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 925
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Morwa (Morus)

Post »

VyVY Dzięki za szczegóły dotyczace ukorzeniania. Mam samosiejkę o dużych czarnych bardzo smacznych owocach.
Prawie wszystko wpałaszują szpaki., bo drzewo wysokie. Jak się uda ukorzenic to będe bardzo mocno przycinał
aby owoce były w zasięgu ręki , a nie na pięciu metrach.
Krasny
500p
500p
Posty: 544
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Morwa (Morus)

Post »

Dzięki za odpowiedzi. Moją Gerardi's Dwarf niestety dorwała Zimna Zośka. Mimo okrycia. I tak ma małe przyrosty, a tu jeszcze przymrozki ją katują. Chyba nie doczekam się z niej owoców jeśli będzie tak co roku obrywała zimnem.
vYVYv
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 10 maja 2024, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Morwa (Morus)

Post »

Krasny pisze: 11 maja 2024, o 08:37 Co do tego krzywego drzewa z google to wygląda jakby odchylało się od rosnącej obok topoli.
Nie spodziewałem się że morwy aż tak idą do światła żeby pień rósł na ukos :shock:
Szczurbobik pisze: 11 maja 2024, o 22:51 Ja mam Illinois Everbearing. (…) Owoce ma duże ale niespecjalnie smaczne.
Właśnie... szkółki w internecie często powtarzają opis według którego "owoce morwy ‘‘Illinois Everbearing’ są wyjątkowo duże (do 2 cm)" (np. tutaj, tutaj czy tutaj).
Ale szkółki (czasami nawet te same) o innych białych morwach piszą że mają owoce do 4cm (np. tutaj, tutaj czy tutaj).
To w końcu jak duże są owoce tej odmiany Illinois Everbearing? Faktycznie mają te 2 cm, czyli mniej niż część samosiejek, czy są wyjątkowo duże ale ktoś źle napisał/przetłumaczył opis?
W sumie nawet niektóre dziczki które wyrosły w dość nieprzyjaznym jak na drzewa miejscu - między plackami pokruszonego betonu na dobrze odwodnionej korona nieużywanego od 30 lat stadionu - mają owoce po 2.5-3cm długości (zdjęcie niżej), więc jeśli ktoś nie pomylił rozmiaru w opisie, to chyba akurat rozmiar owoców nie jest silną stroną tej Illinois Everbearing.
Obrazek
MoniaT
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 11 lut 2024, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morwa (Morus)

Post »

Szczurbobik pisze: 11 maja 2024, o 22:51 Ja mam Illinois Everbearing. (...) Owoce ma duże ale niespecjalnie smaczne. Są bardziej kwaskowe niż morwy białej i nie tyle czarne, co czerwono-czarne (to krzyżówka z morwą czerwoną)
Wiele osób zarzuca owocom morwy białej mdły smak, ze względu na brak tych wyczuwalnych kwasów. Jako krzyżówka z morwą czerwoną, Illinois Everbearing ma już mieć właśnie trochę kwaśniejsze owoce (co by się zgadzało z tym co piszesz), pytanie tylko na ile kwaśniejsze? Według sprzedawców (i niektórych opinii na innych forach) odpowiedni balans słodyczy i kwasów jest tym co czynić ma tę odmianę smaczniejszą od słodkawo-mdłych owoców czystej morwy białej. Skoro piszesz, że owoce tej odmiany są dla ciebie niespecjalnie smaczne, to ewidentnie nie podzielasz tej opinii. Czy są one zatem np. za kwaśne twoim zdaniem? Do czego byś porównała stopień kwaśności? Czy jak dłużej powiszą (ptaki mogą nie pozwolić :D) to nabierają więcej słodyczy, czy przed tym się osypują?
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1960
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Morwa (Morus)

Post »

Moja Morwa żeczywiście ma same męskie kwiaty, wszystkie opadają. Czy to może zmienić się w przyszłości, czy już tak zostanie że będzie miała zawsze tylko męskie i nie będzie owocować?
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
vYVYv
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 10 maja 2024, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Morwa (Morus)

Post »

leszkat76 pisze: 16 maja 2024, o 22:22 Moja Morwa rzeczywiście ma same męskie kwiaty, wszystkie opadają. Czy to może zmienić się w przyszłości, czy już tak zostanie że będzie miała zawsze tylko męskie i nie będzie owocować?
Na pewno będzie mieć dużo więcej męskich niż żeńskich. Może w ogóle nie mieć żeńskich, a może później nawet puścić gałęzie na których będą tylko żeńskie kwiaty.
Morwa biała z największymi owcami jakie na razie widziałem (przeciętnie jakieś 3cm długie i 1.7cm średnicy, ciemnoróżowe i bardzo smaczne) ma na ¾ gałęzi tylko kwiaty męskie…

Morwy są dość nietypowe jeśli chodzi o to czy będą mieć męskie czy żeńskie kwiaty – wszystkie opcje są możliwe. Jak szukałem jak rozmnażać morwy, to trafiłem na artykuł sprzed wieku w którym szanowany botanik przejrzał ileś drzew i ocenił że 40% ma tylko kwiaty męskie, 40% ma tylko kwiaty żeńskie, 20% ma i żeńskie i męskie (na każdym drzewie w różnych proporcjach). Co więcej, opisał ekstremalny przypadek drzewa które miało tylko męskie kwiaty, a jak ktoś mu wyciął jedną z gałęzi, to na innej pojawiły się żeńskie kwiaty.
Od tego czasu chyba wszyscy to przepisują, np. tutaj, choć podając też inne cytowania tej proporcji 40%-20%-40%. (Swoją drogą pod tym ostatnim linkiem jest też opis rozmnażania z nasion i sadzonek zdrewniałych gdyby ktoś potrzebował.)

Zgaduję że 'biedronka' nie napisała jak jej dostawcy rozmnażali morwę – z siewu? Szczepili? Przez sadzonki? In vitro? Jeżeli to było z siewu, to lepiej wyjdziesz ukorzeniając badyl z jakiejś smacznej morwy z okolicy, bo z siewu ani smaku, ani koloru może nie powtórzyć.
MoniaT pisze: 14 maja 2024, o 17:49 Wiele osób zarzuca owocom morwy białej mdły smak(…). Jako krzyżówka z morwą czerwoną (…) ma już mieć właśnie trochę kwaśniejsze owoce (…) co czynić ma tę odmianę smaczniejszą od słodkawo-mdłych owoców czystej morwy białej.
Eh, te mity o tym smaku morwy mnie porażają. Ze smakiem morwy jest jak ze smakiem większości innych gatunków roślin owocowych: dzikie samosiejki potrafią być prawie niezdatne do spożycia. Próbowałeś kiedyś dziką śliwkę? Dzikie jabłko? Dziką jeżynę? Gruszki z polnej miedzy potrafią dalej być gorzko-kwaśno-kamienne nawet jak je kwartał w skrzynkach potrzymasz.

"Czysta" morwa biała (zgaduję że chodzi o morwę o białych owocach?) potrafi być mdła, potrafi być bez smaku, potrafi smakować jak stężony syrop glukozowo-fruktozowy, potrafi być słodka, ale z charakterystycznym smakiem morwy i jeszcze do tego posmakiem ananasa jak jest prawie przejrzała. I wiem gdzie takie cztery dziczki rosną obok siebie, bo akurat tam ptaki przynosiły/wysrуwały owoce morw z parku obok i porosło dość drzewek żeby porównać smaki.
Morwa biała z czarnymi owocami też potrafi być kwaśna albo bez smaku jak jest niedojrzała, a dopiero potem robić się słodka.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2182
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Morwa (Morus)

Post »

A ja powiem tak. Wszystkie morwy białe, które jadłam, z różnych drzew, były przede wszystkim słodkie. Ja akurat je lubię i nie uważam za mdłe. Morwy czerwone są wyraźnie kwaskowe i ta kwaskowość przeważa nad słodyczą. Dotyczy to również Illinois Everbearing. Morwy czarne z ogrodu babci były bardziej wyraźne w smaku i nieco bardziej kwaskowe od białych. Typowy "morwowy" posmak. Porównałam je z 100% owocami morwy czarnej rosnącej we Włoszech. Te "zagramaniczne" były większe, ale smak ten sam.
W tym roku postaram się ukorzenić gałązki z morw czarnych rosnących u mnie w centrum wsi, owoce pyszne, takie, jakie zapamiętałam z dzieciństwa ;:333
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”