Winorośle i winogrona część 8

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3758
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

Ja mam dziś tylko 2 odmiany po 1 krzewie. Swenson Red ma dopiero włochate pąki i to nie wszystkie wystartowały. Mam cichą nadzieję iż te przymrozki mnie ominęły. Może to złudna nadzieja? Do zimnej Zośki jeszcze daleko.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
GMoore
50p
50p
Posty: 76
Od: 5 lis 2022, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

Mam dwa krzaczki deserowe (Einset Seedless i Kiszmisz Baliet) sadzone ostatniej jesieni, kupione jako 2-letnie.
W tym roku pięknie się zazieleniły i przyszedł mróz (solidny -4,-5 przez kilka godzin). Wszystko przemrożone już zwiędło.
Jako, że to moje pierwsze winorośle w życiu pojęcia nie mam jakie są opcje.

Odbije jeszcze w tym roku, wypuści nowe pędy?
Nic w tym roku nie będzie, ale przeżyje i za rok wypuści?
Do likwidacji totalnej?
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

Odpowiedź masz na poprzedniej stronie. Teraz i tak nic nie wskórasz, więc czekaj cierpliwie. Na owoce z Einset Seedless i tak poczekasz 5 lat.
Awatar użytkownika
SETA
200p
200p
Posty: 240
Od: 4 cze 2016, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pyrlandia

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

Ja sobie czekałem 7 lat. Pierwszy raz spróbowałem w zeszłym roku.
Człowiek jest jak działkowiec. Działkowiec żyje, żyje, a potem umiera. Tak też bywa z człowiekiem.
GMoore
50p
50p
Posty: 76
Od: 5 lis 2022, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

malopolanin pisze: 24 kwie 2024, o 19:54 Odpowiedź masz na poprzedniej stronie. Teraz i tak nic nie wskórasz, więc czekaj cierpliwie.
Mój błąd, ale to z tego stresu nawet strony nie przerzuciłem.



Zastanawiam się czy u mnie ma co odbić i czy można je uznać za rozrośniętą jak sadzone raptem pół roku temu (no może 7-8 mies).
Wygląda tak, że wszystkie pąki co były to ruszyły i padły. Ale obejrzę jutro.




To chyba źle wybrałem a niby czytałem i przemyśliwałem.
Założenie było proste - dwie sztuki, obie bezpestkowe, jedno ciemne drugie jasne.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

Pąków śpiących, jeżeli zdążyły się pojawić, nie zobaczysz, bo będą pod korą. Pąki zapasowe może ruszą. Nie dałeś zdjęcia, więc trudno jednoznacznie odpowiedzieć, bo wszystko zależy od kondycji całego krzewu i tego, jak udało mu się rozwinąć przez ten czas, kiedy rósł w ziemi.
Piszesz, że wszystkie pąki ruszyły, a to może być nieprawdą, bo gdyby ruszyły pąki zapasowe, z jednego miejsca miałbyś po minimum 2 pędy. Tego nie wiemy.
Awatar użytkownika
SETA
200p
200p
Posty: 240
Od: 4 cze 2016, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pyrlandia

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

GMoore, a ten Einset to jako ciemne, czy jasne? Bo on tak pośrodku.
Człowiek jest jak działkowiec. Działkowiec żyje, żyje, a potem umiera. Tak też bywa z człowiekiem.
GMoore
50p
50p
Posty: 76
Od: 5 lis 2022, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

@malopolanin,
Dzięki za pomoc. Racja z tymi zdjęciami, jutro zrobię i wrzucę.
Pewnie masz rację z tymi pąkami. Szczególnie, że z tego co czytam to nie rozumiałem idei kategorii pąków.
I z tym "wszystkie pąki" to miałem na myśli te główne i to w jednym z tych dwóch krzewów bo w drugim jeszcze czekałem na niektóre pąki (przed mrozem były takie jak paznokieć ale już ruszyły).
Piszesz o dwóch pędach z jednego miejsca - tak miałem tylko na końcu obu krzewów, reszta była pojedyncza.

@SETA
Wiem, że mocno ciemne to one nie będą ale dla mnie klasyfikuję do ciemnych. Jasne to tylko te zielone, żółtawe.
Ale ja cierpliwy nie jestem i jak mam czekać 5-7 lat na owoce to może szybko uznam, ze mróz je zamordował i wymienię :)
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1252
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

Einset jest różowy - czyli ani ciemny, ani jasny - dokładnie po środku.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

GMoore pisze: 24 kwie 2024, o 21:28 Ale ja cierpliwy nie jestem i jak mam czekać 5-7 lat na owoce to może szybko uznam, ze mróz je zamordował i wymienię :)
Kompletnie pozbawione sensu. Na co liczysz? Jeżeli w tym roku mróz zwarzył pędy i zniszczył pąki, jest duże prawdopodobieństwo, że tak będzie w kolejnych latach. Nie podajesz w profilu lokalizacji, więc trudno przesądzać, ale ten rok pokazał, że przymrozki mogą dać w kość tym, którzy nie mieli tego problemu.
Sadząc inną sadzonkę w miejsce Einseta tracisz znowu co najmniej 2 - 3 lat, bo tyle trzeba przeciętnie czekać na owocowanie. Szczepiąc inną odmianę na jednym z ramion Einseta możesz sprawić, że w następnym po szczepieniu sezonie mogą pojawić się grona kontrolne. Ja tak mam u siebie z odmianą Aładdin naszczepioną w czerwcu zeszłego roku. W tym roku ma już pędy z kwiatami i jeżeli któryś z kataklizmów (np. grad) nie zniszczy tych pędów, już za kilka miesięcy będę mógł jeść winogrona.
Jeżeli masz już krzew, który jakiś czas rośnie w konkretnym miejscu, staraj się poprzez naszczepienie innej odmiany wykorzystać to, że ten krzew zdążył już w jakimś stopniu rozwinąć system korzeniowy, a jego korzenie na pewno będą lepiej rozwinięte niż w przypadku zakupionych nowych sadzonek.
GMoore
50p
50p
Posty: 76
Od: 5 lis 2022, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

Zgadza się pogoda jest nieprzewidywalna. Jestem z Dolnego Śląska, czyli "biegun ciepła", który był biegunem zimna podczas ostatnich mrozów.
Przymrozki pod koniec kwietnia nie są takie niezwykłe, ale to co w tym roku załatwiło wielu to bardziej to lato na przełomie marca/kwietnia - bez niego obecne przymrozki były by o wiele mniej niszczycielskie.

Ja je sadziłem pod koniec października 2023. Od tamtej pory do dziś to głownie zima była. Nie wiem na ile się ukorzeniły.
Zakładałem, że traciłbym bardziej rok niż dwa-trzy. Ale ta wymiana to pisałem tak pół żartem, pół serio. Na razie poczekam, poobserwuję.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1425
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

U mnie ten Einset zaowocował w kolejnym roku (dwa lata) po posadzeniu. I w pierwszym podobnie mróz uwalił młode pędy więc nie przesądzałbym.
Pozdrawiam,
Tomek
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 731
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

Byłem na działce i winogrono dostało ostro ale dwa przetrwały Swenson Red i Reliance. Ale coś tam zostało na niektórych. Te małe dostały najmocniej przy gruncie było najzimniej. Oprócz winogron ścięło morwę i mini kiwi oraz śliwy. Stara czereśnia i wiśnia przetrwała bez strat. Zobaczymy jak te winogrona zaowocują. Iza Z dostała na 100 % a Swenson nic.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”