Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18690
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A dlaczego siedzi w perlicie? Sam perlit służy wyłącznie do ukorzenianiania.
I jeśli roślina jest normalnie ukorzeniona to dlaczego połową zalecanej dawki?
Co ile dajesz nawóz?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Adieen
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 5 cze 2023, o 07:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Frydek siedzi w perlicie, bo korzenie miał słabe (nie zgniłe itp, po prostu mało ich było i dopiero teraz zaczynają mu jako tako rosnąć). Daję połowę dawki, ponieważ jest mały. Stoi na macie grzewczej i szybko przesycha, stad tez podlewam co 3 dni tak, żeby na dnie pojemnika było pół cm wody (nie dostaje do korzeni). Do pożywki dodaje jeszcze b52, raz w miesiącu calmag, krzem oraz psikam liście rhizotonicem
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18690
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Pół cm wody na dnie i stoi na macie, a woda nie dotyka korzeni? To zdecydowanie za niski poziom...
Tutaj chodzi, żeby poziom wody nie dotykał bulwy.

Jeśli trzymasz w perlicie i na macie to wody dajesz dużo większy poziom, przynajmniej gdzieś 1/3 wysokości pojemnika.
Jeśli już ma jakieś korzenie to dawałbym już pełną dawkę, zwłaszcza że Alokazje lubią dostawać więcej papu. Co około 2 tygodnie.

Jak duży ma system korzeniowy?
Jest pod lampą?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Adieen
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 5 cze 2023, o 07:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

No tak szczerze na moje oko system korzeniowy nie jest „wielki”. Korzenie grube, to fakt, tak po 5/6 cm mają, ale są bez bocznych korzonków jeszcze.
Czyli to co pojawiło się na liściu to raczej zjadanie się, a nie przenawożenie?
Frydek stoi pod ledami, listwa Led firmy Sinkor.
Tak ogólnie to kupiłam dla niego doniczkę hydroponiczna marki Lechuza i chciałam go posadzić w pumeksie, ale ze względu na te korzenie na razie się wstrzymuje, bo boje się ze wywali wszystkie liście jak go przeniosę już do hydro typowego :/
Widziałam jeszcze metodę u dziewczyny, która hoduje alokazje, żeby posadzić roślinę na metodę „kanapkową” tzn pumeks, mech i pumeks, do takiej właśnie doniczki (w przypadku jak roślina ma słaby system korzeniowy).
Jednak chyba nie chcę kombinować, bo nie czuje się dobrze w tym medium, a też nie chce rośliny narażać na stres.
Co myślisz o tym, co będzie najlepszym rozwiązaniem?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18690
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jak chcesz uprawiać w hydro, to od razu dawaj do właściwego podłoża. Najstarsze liście i tak zwykle odrzuci i tego nie przeskoczysz.
U mnie, jak się bawiłem przez jakiś czas w hydro, to korzenie Alokazji rozwijały się jak burza.

Na pewno odradzam spagnum, to nie jest składnik który jest dedykowany w tej metodzie uprawy, a nawet jeśli niektórzy z nim eksperymentują, to muszą mieć większe doświadczenie.

Więc nie kombinuj, tylko daj do tego pumeksu i do dedykowanej doniczki.
Pożywkę możesz dawać nawet co około 2 tygodnie, a w międzyczasie uzupełniać tylko samą wodą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Adieen
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 5 cze 2023, o 07:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Czyli dawać mu normalnie pełną dawkę pożywki? :) czy poczekać, aż korzenie się przyzwyczają? Chociaż w sumie są w perlicie więc częściowo są przyzwyczajone do innego podłoża niż ziemia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”