Jagoda kamczacka cz. 4

Drzewa owocowe
Darelecki
100p
100p
Posty: 132
Od: 28 mar 2021, o 04:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Cześć,
mam kilka krzewów jagody kamczackiej. Dwa duże, około 8-letnie. Pozostałe, małe mają po 4-5 lat. Te duże dają co roku mało owoców. Przynajmniej mało w stosunku do wielkości krzewu. Małe z kolei bardzo wolno rosną. Co mogę robić nie tak? Słaba gleba, mało kwaśna?
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1034
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Miałem to samo ze starymi Wojtkami. Posadziłem na piasku w małe dołki i mało się nimi interesowałem. Krzewy miały mało przyrostów i trochę cienkich jagód.
Cytat ze strony nr 24 tego wątku: Pozazdrościłem Kasi pięknych krzewów i na początku marca dałem pod swoje ,,mietły'' sporą dawkę gołębiaka. Efekt niesamowity. Do maja krzewy się mocno zagęściły (masa przyrostów i nowe pędy). O połowę mniej kwiatów i zawiązanych owoców. Wojtki, które miały od początku owoce w kształcie cienkich wałeczków w tym roku owoce miały znacznie grubsze.
Z tym, że termin nawożenia był za wczesny i 'poszło głównie w zielone. Teraz nawożę od momentu nabrzmiewania pąków i powtarzam po zawiązaniu owoców.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5874
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

A czym nawozisz? Dalej obornikiem?
karion
500p
500p
Posty: 561
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

W tym roku dałem w marcu obornika granulowanego taką wielką otwartą garść do konewki i podlane.
Są już dość duże przyrosty (największe blizzard i bestia). Były sadzone wiosną w tamtym roku i miały dużo czasu żeby się ukorzenić. Są w pełnym słoneczku przy płocie. Ziemię mam gliniastą , ale wykopałem niewielkie dołki i wsypałem piasek. Posadziłem w gołym piasku a obornikiem tylko podlewam. Ściółkuję skoszonymi chwastami,igiełkami lub co tam znajdę. Na razie idą na masę w górnych partiach.

Na piaskach bym taki zabieg powtórzył ,bo ziemia przepuszczalna, albo dał normalnego obornika dwa szpadle na górę lub kompostu i spokój.

W tym roku jeszcze zależało mi na konkretniejszych przyrostach.
Możliwe ,że przejdę na nawożenie co drugi lub co trzeci rok.Mam pewne obserwacje starszych kamczackich na piaskach 6kl gdzie specjalnie nikt do nich nie zaglądał z wodą i nawożeniem a urosły same wielkie kule.W tym roku tyle cięcia ,że nawet nie wiedziałem jak się za nie zabrać i kolejne cięcie za rok , bo jednak za słabo przyciąłem.
Trochę mi szkoda obornika na kamczacką , nawet jakbym miał dużo.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1034
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Posiadająca najładniejsze i najplenniejsze krzewy Kasia (leszkat76) nawozi je gnojówką z pokrzyw. Wczoraj z dwugodzinnego wypadu na wiślane ryby przyniosłem dużą reklamówkę (7kg) świeżutkiej pokrzywy. Zalana wodą powinna przefermentować przez 2-3 tygodnie. Stosuje ją wraz z gnojówką z pomiotu gołębiego pod wszystkie uprawy.
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 609
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Ja też potraktowałam miedzianem swoje kamczatki, tak przy okazji pryskania drzewek...
Wroniarz... Juganę dokupiłam do pary, właśnie dla Vostorga. No i trochę ze względu na wyprostowany pokrój, niezbyt silny wzrost i podobno smaczne owoce. Tylko jeszcze żadnego nie widziłam. :roll:
Pocieszające jest to, co piszesz, może w końcu ruszy ze wzrostem. Ma największą doniczkę, a najsłabiej się stara, niewdzięcznica jedna. :?
Jak kiedyś uda mi się wygospodarować miejsce w gruncie, to posadzę w nim te, które chwalisz.
Na Aurorze się nie zawiodłam. Jest u mnie najplenniejszym, najmniej kapryśnym krzakiem.
Pozdrawiam,Vivien333
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5874
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Tak wyglądają moje jagody kamczackie po zabiegach
Może i poszły w zielone, ale ok, niech się krzaki wzmocnią i wezmą się za siebie


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 877
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Moje jagody kamczackie
Obrazek


Obrazek
Pozdrawiam zagiel
Andrzej997
200p
200p
Posty: 472
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Darelecki pisze: 12 kwie 2024, o 11:25 Cześć,
mam kilka krzewów jagody kamczackiej. Dwa duże, około 8-letnie. Pozostałe, małe mają po 4-5 lat. Te duże dają co roku mało owoców. Przynajmniej mało w stosunku do wielkości krzewu. Małe z kolei bardzo wolno rosną. Co mogę robić nie tak? Słaba gleba, mało kwaśna?
Może najpierw napisz co to za gleba, ile światła i co z nimi robisz w ciągu roku.

Każda roślina na początku buduje system korzeniowy, więc słabo rośnie - dopiero po kilku latach dostaje kopa, oczywiście jeśli się ściółkuje, bo wtedy dżdżownice rozluźniają ją i korzenie mają łatwiej.
Mało owoców? może nie masz obok siebie 2 różnych odmian wzajemnie się zapylających?

Co do pH gleby to trzeba wiedzieć jakie się ma, albo reagować jak już widać, że roślina choruje.
Irek_2
200p
200p
Posty: 238
Od: 14 mar 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Ma ktoś może jagodę kamczacką NN od Pana Piątka spod Krakowa? Jak rośnie i owocuje? Kupiona przy okazji nabycia sadzonek winorośli.
U mnie krzak ładny, dobrze rozrośnięty a owoców garstka.
Mam dwa krzaki tej odmiany + trzeci krzak inny dla zapylania. Kwitną w tym samym okresie.
Ciekawostka: Pan Piątek opowiadał, że odmiana ta została przemycona w poczcie dyplomatycznej prosto z amerykańskiego lasu :)
Pozdrawiam Irek
karion
500p
500p
Posty: 561
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Można rozmnażać z ciętych zimowych pędów. To prawdopodobnie wojtek.
Właśnie sprawdziłem dwie doniczki z pędów ciętych w styczniu i wciśniętych do doniczki.
W jednej od dołu przez oczka widać korzonki a w drugiej podmieniłem ziemię na lepszą zajrzałem i są korzenie.
Przypuszczam , że w lutym i marcu przesuszyłem trochę ziemię ,bo tak to by raczej szybciej puściło korzenie.

Obrazek

Obrazek
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1034
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Irek, Jagoda kamczacka nie rośnie dziko w lasach Ameryki. Ogólnie to odmiany syberyjskie mają liście wydłużone jak u wierzby, a japońskie owalne. Mieszańce polskie i kanadyjskie mają liście kształtu pośredniego.
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1917
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Moje jagody, w tym roku dostaną kurzeńca. Gnojówka z pokrzyw też się maceruje. :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Owoce małe bo późno zaczęły wegetację.
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”