Sosna - cięcie,przycinanie

Drzewa ozdobne
pepedealer
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 kwie 2020, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sosna - cięcie,przycinanie

Post »

Cześć
Mam dwuletnią sosnę (zdjęcie)
Kłopot w tym że zaczęła rosnąć "na dwa czubki".
Jak ją teraz przyciąć, poprowadzić?
Obrazek
Przemek
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sosna - cięcie,przycinanie

Post »

W momencie kiedy na tegorocznych "świeczkach" już zarysuje się kształt igieł ale jeszcze nie oddzielą się one, możesz łatwo wyłamać te "świeczki", które są zbędne. Dzięki temu możesz zadecydować, który pęd będzie nowym przewodnikiem. Możesz również przyciąć nowe świeczki mniej więcej w 2/3 - w połowie ich długości i wtedy w przyszłym roku w miejscu przecięcia pęd się "rozkrzewi". Tą metodą możesz więc zagęszczać roślinę wedle uznania. Sosny można łatwo formować tylko trzeba to robić wczesną wiosną na etapie "świeczek".
Prawdopodobnie w ub. roku pęd przewodnika został mechanicznie uszkodzony i roślina w tym miejscu się rozkrzewiła. Żaden problem, skorygujesz to teraz wedle uznania :)

Przycinanie rośliny później też oczywiście jest możliwe tylko wtedy jest ryzyko, że pod miejscem cięcia z uśpionych pąków nic się nie pojawi i zostanie goły kikut.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
pomidorzynka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 28 maja 2008, o 09:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Mocne cięcie sosny himalajskiej?

Post »

Mam pytanie - tuż przy domu rośnie duża (i robi się coraz większa) sosna himalajska.
Zastanawiam się nad alternatywą dla wycięcia drzewa i w związku z tym mam pytanie - czy jeśli dość mocno przytnę drzewo - jak będzie się ono zachowywało z czasem? Powinnam mocno skrócić drzewo - co najmniej kilka metrów z wysokości oraz mocno skrócić pędy boczne - może nawet o połowę.
Proszę o rady doświadczonych - będę bardzo wdzięczna za podpowiedzi.
pozdrawiam serdecznie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”