Sanseweria(Sansevieria) sadzonki liściowe,ukorzenianie,rozmnażanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sanseweria(Sansevieria) sadzonki liściowe,ukorzenianie,rozmnażanie

Post »

Nie zgodzę się. Ceramiczna, o ile nie jest wylana w środku, jej wewnętrzna powierzchnia może w nią trochę wsiąkać część wody. Natomiast plastikowa to najgorszy rodzaj pojemnika, bo czegoś takiego w niej nie ma. W dodatku plastik nie oddycha. Najlepszą jest oczywiście doniczka z terakoty.
Podobnie nieprawdą jest, że otwór odpływowy w doniczce ceramicznej nie zapewnia odpowiedniej cyrkulacji powietrza oraz odpływu nadmiaru wody.
Od kilkunastu lat 90% moich doniczek są doniczki ceramiczne i doskonale się sprawdzają.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Katarzyna260
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 13 lis 2022, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sanseweria(Sansevieria) sadzonki liściowe,ukorzenianie,rozmnażanie

Post »

Ok. To Twoja opinia, uszanuj też moją.
Jeden materiał nie u każdego się sprawdzi biorąc pod uwagę klimat i warunki panujące w mieszkaniu.
U Ciebie górują inne, u mnie inne-każdy ma wybór.
Raz jeszcze zaznaczę-ważne, żeby był odpływ wody i doniczka niewiele większa od bryły korzeniowej.
"To nie wiek decyduje o tym, kto jest wredną świnią, tylko osobowość."-Natasza Socha
aberracje
200p
200p
Posty: 260
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sanseweria(Sansevieria) sadzonki liściowe,ukorzenianie,rozmnażanie

Post »

To co piszesz, Katarzyno, o bryle korzeniowej i małych/ciasnych doniczkach, pokrywa się bardzo ładnie z rozmnażaniem roślin ogrodowych poprzez sadzonki. Tam wsadza się ścięte patyczki lub sadzonki wierzchołkowe do doniczki tuż przy ściance, właśnie w celu pobudzenia produkcji korzeni. Ponadto każdy kto przesadzał dobrze zadomowioną roślinę z jednej doniczki do drugiej, widział korzenie idące po obwodzie, jakby środek nie był atrakcyjnym miejscem do zamieszkania :)

Ja proponowałam obciążenie, bo zdarzą się, że roślina mając dostęp do światła tylko z jednej strony, rośnie nieco krzywo i środek ciężkości przesuwa się poza doniczkę. Wtedy nie ma stabilności nawet z dobrym systemem korzeniowym, bo roślina wywala się razem z korzeniem i doniczką. Jeżeli roślina wypada z doniczki, bo nie ma korzeni które by ja tam przytrzymały, to jest "insza inność". Sanserwia że zdjęcia na zabiedzoną nie wygląda, czyli coś korzenia ma :)

Ja miałam sanserwie w "typowej" doniczce, przesadziłam do stosunkowo niewysokich ale za to szerokich, ponad 4x większych niż poprzednie. Nie przejmuje się niezgodnością że sztuka, bo u mnie się to sprawdziło: jedna z sanserwii zmieniła kształt poprzedniej doniczki z okręgu na owal, tak się pchała z odrostem. Teraz mają miejsce na kolejne pokolenia i radośnie z niego korzystają :)
Awatar użytkownika
Katarzyna260
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 13 lis 2022, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sanseweria(Sansevieria) sadzonki liściowe,ukorzenianie,rozmnażanie

Post »

Generalnie pisząc o tym "nie za dużej" miałam na myśli: "nie do wiadra". 😁

Też uważam, że doniczki nie powinny być na styk, czy ciasne. Jakieś tam luzy powinny mieć korzenie.

I jeśli dobrze zrozumiałam, też nie jestem z tych co hodują w jednej doniczce "kępy"- "bo im ciasniej, tym lepiej"😉,ale każdy ma wybór, także co do doniczek.

Pozdrawiam
"To nie wiek decyduje o tym, kto jest wredną świnią, tylko osobowość."-Natasza Socha
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sanseweria(Sansevieria) sadzonki liściowe,ukorzenianie,rozmnażanie

Post »

Czy istnieje takie coś jak Sansevieria fan? sprzedają to wszędzie, w necie, w sklepach, ludzie.. niektórzy po przesadzeniu widzą co tutaj się odbywa. Nie ma zadnego fan, to po prostu wierzchołkowe liście zwykłej sansevierii, ucięte i ukorzenione, ułożone na wzór wachlarza, a każde kolejne odrosty już są "normalne". Ludziom się wciska jakąś nową odmianę, i oczywiście kosztuje więcej ;:173
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”