Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18730
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Post »

Wiele razy był podawany skład podłoża, wystarczy wpierw przejrzeć dany wątek..., albo wątki.

Np. tutaj:
viewtopic.php?p=6385703#p6385703
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Post »

widzę, ale nie mam czasu na przeglądanie kilkudziesięciu stron wpisów, nierzadko jeszcze podzielonych na cz 1 cz 2... od tego jest wyszukiwarka, po wpisaniu ziemia itp, tym razem nie znalazła niczego poza podstawą ziemia+ perlit. można nie wierzyć, a mogę i zrzuty zrobić :lol:
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21814
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Post »

Trzeba prawidłowo używać wyszukiwarki :D
Epipremnum podłoże
Rośliny doniczkowe......
Tylko posty
Szukaj
i masz wyszukane posty z podkreśloną na czerwono frazą "podłoże" a tam już wszystko jest napisane , a nawet więcej ...
search.php?keywords=Epipremnum+pod%C5%8 ... mit=Szukaj

np. post Norberta z Post » śr 19 maja 2021 15:52


Jak widzę, Tobie nie tylko szukać się nie chce, również pisać poprawnie na forum też Ci się nie chce... :idea:
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Jurekkk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 5 lut 2023, o 18:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Post »

Witam,
mam problem z utrzymaniem u siebie epipremnum. Pierwszy egzemplarz, postawiony w tym samym miejscu, co drugi (kilka miesięcy później) radzi sobie dużo lepiej i sporo urósł, natomiast ostatnimi czasy (od miesiąca) też pojawiają się brązowe przebarwienia na liściach, a dolne liście zaczęły żółknąć.

Drugi egzemplarz prawie od początku zaczął opadać, liście żółkły i opadały, pozostałe więdną.

Mają temperaturę około 20 stopni, stoją przy oknie, podlewane są raz w tygodniu. Przez jakiś czas spryskiwałem liście, ale miałem wrażenie, że to nie pomogło, a nawet zaszkodziło. Czy macie jakieś sugestie jak można uratować rośliny?


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18730
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Post »

Przecież to proste. Rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie, a dalej siedzi w beznadziejnym podłożu produkcyjnym...

Przesadź do mieszanki ziemi, perlitu oraz podłoża do storczyków w mniej więcej równych proporcjach.
Podczas przesadzania sprawdź stan korzeni.
Podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
Stanowisko jasne blisko okna.

Po upływie miesiąca w okresie jesienno zimowym raz w miesiącu mineralnym nawozem do roślin zielonych. W okresie wiosna lato co około 2 tygodnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Jurekkk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 5 lut 2023, o 18:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Post »

Dziękuję. Czy doniczki zmienić im na większe?

Jak kupowałem wszystkie rośliny na giełdzie, to zapewniano mnie, że należałoby je przesadzić dopiero za 1-2 lat. Rozumiem, że ta rada dotycząca przesadzenia roślin do nowego, nieprodukcyjnego podłoża odnosi się do większości gatunków?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18730
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Post »

Ehhh, rady u sprzedawców jak na giełdach, czy marketach to ostatnie które będą przydatne. Większość tych osób nie ma większego pojęcia o uprawie roślin.

Niezależnie od podłoża, w którym kupujemy rośliny, zawsze i każdą przesadzamy niezwłocznie po zakupie. Nawet jeśli, bo zdarza się czasami że podłoże jest całkiem w porządku, to i tak trzeba sprawdzić stan korzeni. Nie mamy wiedzy, jak wcześniej była pielęgnowana, czy nie była przelana, zbytnio przesuszona, etc.

Wielkość doniczki zawsze dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej, nie powinna być większa niż około 2cm na średnicy. Doniczkę z odpływem stawiasz na podstawce, nie wkładaj do osłonki, bo musi być dostęp powietrza do bryły korzeniowej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”