Monstera,filodendron - choroby, szkodniki

Rośliny doniczkowe
BeataKropka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 26 mar 2017, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera,filodendron - szkodniki

Post »

Witam, w jednej mojej monsterze odkryłam cieniutkiego przezroczystego robaka dosyć żwawo się ruszał co to może być ? Natomiast na drugiej zrobiłam test ziemniaka zostawiłam na 24 h na powierzchni ziemi plasterek ziemniaka i po podniesieniu zobaczyłam na niej takie bardzo malutkie poruszające się dość powoli czerwonawe punkciki , zamieszczam zdjęcie lecz na filmiku bardziej byłoby je widać ( a niestety chyba nie mozna wstawić filmik ) a na zdjęciu wyglądają jak malutkie paproszki . Czy może komuś uda się po opisie zidentyfikować co to może być ? Dodam że Monstera ma sie dobrze na razie nic się z nią niedzieję ,z robiłam ten ten profilaktycznie a na liściach nie widzę żadnego zjadającego szkodnika . Z góry dziękuję za wszelką pomoc i pozdrawiam :)
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera,filodendron - szkodniki

Post »

To pierwsze to może być jakaś glista. Generalnie jeśli to jest jeden, dwa, trzy egzemplarze to nie ma się czym przejmować. Gorzej, jakby było by ich więcej. Można delikatnie wyciągnąć roślinę z doniczki i sprawdzić czy nie ma ich więcej, ew. ręcznie wyłapać.

Co do drugiego, takie pomarańczowe kulki to mogą być przędziorki, ale z drugiej strony one żerują prędzej na zielonych częściach rośliny. Inną opcją byłby dobroczynek albo inne pożyteczne roztocza.

Jeśli roślina rośnie i nie ma na liściach szkodników i żadnych zmian to pozostaje tylko obserwacja.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gregori82
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 19 kwie 2021, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Filodendron

Post »

Dzień dobry. W dniu dzisiejszym zakupiłem filodendron w sklepie. Czy na wszelki wypadek można go od razu spsikać preparatem na przędziorki.. Tak na wszelki wypadek? Czy może mu zaszkodzić skoro to mloda roślinka?
Dodam tylko ze nie widzę aby był zaatakowany.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron

Post »

Nie stosuje się preparatów na szkodniki, których nie ma.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gregori82
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 19 kwie 2021, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron

Post »

Miałby być to zabieg czystko profilaktyczny. Tak na wszelki wypadek. W przypadku Krotona zorientowałem się trochę za późno i niestety już nie udało się go odratować. Pomyślałem teraz aby wyeliminować ryzyko ze gdzieś są początki przędziorka a jeszcze ich nie widać

Dziękuje za informację
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron

Post »

Mam trochę filodendronów, a swego czasu miałem przędziorki ale na żadnym mi nie żerowały.

Te szkodniki nie muszą żerować na każdej roślinie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Katka2702
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 kwie 2022, o 11:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Monstera szkodniki

Post »

Cześć,
Czy ktoś z Was orientuje się co to za dziwne kropki na monsterze?

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera szkodniki

Post »

Kropki to pewnie skorkowacenie po uszkodzeniu tkanek, najprawdopodobniej po wstępnej inwazji wciornastków. Widzę pojedyncze larwy tych szkodników.
Podłóż białą kartkę pod spód liścia i lekko nim potrząśnij. Jak pojawią się takie brązowe ruszające kreseczki to będą osobniki dorosłe.
Ale tak czy owak zrób oprysk Mospilanem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bemoni
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 sie 2022, o 10:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera,filodendron - szkodniki

Post »

norbert76 pisze:Wciornastki. Zrób oprysk Mospilanem.
Dzień dobry, moja monstera ma brązowe plamy i w niektórych miejscach jakby ślady przypominające ścieżkę robaka. Liść robi się suchy i w tym miejscu są kropki jakby odchody muchy. Czy ktoś wie co to moze być?
Obrazek

Obrazek
ś
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera,filodendron - szkodniki

Post »

Na pewno wciornastki plus sprawdziłbym stan korzeni. W czym rośnie oraz jak często podlewasz?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Franki
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 31 paź 2023, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Filodendron Burle Marx szkodniki?

Post »

Przyniosłam z festiwalu roślin. Pokusiłam się. Zmieniłam ziemię na podłoże, opryskałam naturalnymi preparatami wszystkie rośliny tego samego dnia co i jego. Po tygodniu filodendron wyglada tak, przenioslo się to na strelicję i jeszcze dwa filodendrony.
Czy to są wciorniastki?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”