Pilea peperomiowata, pieniążek (Pilea peperomioides) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
retikulum
50p
50p
Posty: 57
Od: 26 mar 2013, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wwa

Re: Pilea peperomiowata, pieniążek (Pilea peperomioides) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję ślicznie za błyskawiczna odpowiedź :-)
Karla6
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 25 lut 2022, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata, pieniążek (Pilea peperomioides) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

norbert76 pisze:Może ma za ciepło? Spróbuj pokombinować, daj do chłodniejszego pomieszczenia na parapet. Wtedy oczywiście dopasuj podlewanie.
Te rośliny są chimeryczne i zwykle marudzą w okresie jesienno-zimowym.
Przybywam z feedbackiem :)
Pokombinowałam, przestawiłam pieniądza w dość nieoczywiste miejsce, bo ok. 2 metrów od okna, zaczęłam częściej podlewać. Poczuł wiosnę i rośnie jak szalony. Nowe liście już sie nie podwijają tak bardzo. Jak są jeszcze młode i miękkie, to je trochę delikatnie "prostuję", jak chcą się zwinąć. Tfu tfu, na razie jest dobrze :heja

Bardzo dziękuję za pomoc :D
onazmijeczka
50p
50p
Posty: 69
Od: 24 sty 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pilea peperomiowata, pieniążek (Pilea peperomioides) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

U mnie jak się zwijały liście to był objaw za małej ilości wody.
Karla6
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 25 lut 2022, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata, pieniążek (Pilea peperomioides) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To znowu ja i znowu z pytaniem o pieniążka :)

Jak go odmłodzić? Czy można go jakos zachęcić do wypuszczenia bejbików? Po zimie i wielu różnych swoich przejściach, mimo wielu młodych liści, wyglada dość drapakowato.
No i twierdzi, że jest bezpłodny... A ja marzę o wnukach.
onazmijeczka
50p
50p
Posty: 69
Od: 24 sty 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pilea peperomiowata, pieniążek (Pilea peperomioides) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ja ci napisze jak jest u mnie a pieniądz jest już taki pół metrowy może większy, stoi sobie na parapecie północnym bez kaloryfera (to blat) obok zlew i ociekacz więc delikatnie większą wilgotność (ale delikatnie bo u mnie generalnie sucho ) ziemia kaktusowa na dole keramzyt. Podlewanie ok raz na tydzień wychodzi. doniczkę ma trochę za duża, stan bejbikowy to 12 maluchów pączkuje jak świeże drożdże. Trochę zapominam o nawożeniu muszę się poprawić w tym temacie.
Ale może to być też kwestia gatunkowa na rynku są różne gatunki pieniążka, sama mam 2 i zupełnie inaczej się zachowują mimo tych samych warunków jeden rośnie jak szalony i wypuszcza dzieci a drugi wolno rośnie i ma mniej dzieci ma też trochę inne liście
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Pilea peperomiowata, pieniążek (Pilea peperomioides) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

No tak - mam i ja. Zakupiony kilka dni temu w sieciówce.

Obrazek

Obrazek

Jeszcze nie przesadziłam, ale za chwilkę to zrobię. Z młodych roślinek pewnie wyjdzie mi jeszcze jedna doniczka - będzie na jakiś prezencik. Póki co stoi w kuchni - parapet północno-zachodni. Myślę, że latem mu wystarczy, ale na zimę poszukam mu miejsca na południowym parapecie. Na prawie wszystkich liściach od spodu są ślady od spryskiwania jakimś środkiem ochrony przed robalami, takie białe i nie ja to zrobiłam. Za ładnie to nie wygląda, ale pewnie nie uda mi się pozbyć tych plam. Jak widać kwitnie, choć niezbyt urokliwie.
MagdalenaMagda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 cze 2023, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata, pieniążek (Pilea peperomioides) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witajcie
Potrzebuje pomocy.
Wczoraj kupiłam Pilea w lidlu.
Dopiero w domu zauważyłam, że jest chyba przelana, na górze szary nalot-pleśń z pajęczynką.
Na chwile obecną wyjęłam z doniczki żeby ten nadmiar wody odparował.Zdjecia w załączniku. Mam do pryskania tylko spray Agrocover.Płacę złotem za rady.
Liczę na Waszą pomoc.Plis
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18698
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pilea peperomiowata, pieniążek (Pilea peperomioides) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Trzeba usunąć stare podłoże i posadzić do mieszanki ziemi i perlitu w proporcji około 1:1. Doniczkę z odpływem stawiasz na podstawce blisko okna. Po przesadzeniu odczekujesz z dzień, dwa z podlaniem.
Użycie fungicydu nie ma w tym momencie potrzeby.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”