Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Pateycja21
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 28 cze 2023, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Dzięki za wskazówki. Wystawa jest południowa, przyglądałam się mocno, czy nie pada nie pali ją światło i czy nie czuć gorąca (siedząc raz cały dzień w domu) i nie ma takiego zjawiska. Często tez opuszczam roletę dla bezpieczeństwa.
Co do podlewania to rozumiem, że podlewac tak, żeby woda wypływała? Mieszkanka jest bardzo sypka, więc woda ucieka mega szybko
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18698
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Nie opuszczaj rolety, bo zabierasz cenne światło, co dla variegata ma duże znaczenie.
Postaw niżej i do jesieni w odległości około metra od okna. Co do temperatury, to jest roślina tropikalna więc jest przyzwyczajona do dużo wyższych wartości niż u nas.
W okresie jesienno-zimowym będziesz musiała ją doświetlać, bo będzie jest duże prawdopodobieństwo że będzie odrzucać białe fragmenty o większej powierzchni.
Przy tak przepuszczalnym podłożu, woda dość szybko powinna wypłynąć na podstawkę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Pateycja21
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 28 cze 2023, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Super, tak zrobię :)
Czytałam na temat doświetlania, czy Sylvania Aquastar 10000K, 24W (55 cm) nada się? Ją planowałam kupić :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18698
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Za wysoki udział barwy niebieskiej.
Tutaj pisałem coś więcej w temacie wyboru lamp: viewtopic.php?p=6364113#p6364113
Jak chcesz coś lepszego, a masz więcej tego typu roślin tropikalnych, to możesz poszukać żarówek LED z Verticana, są na Allegro, tylko patrz na soczewki 85 stopni. Powiedzmy na jakieś trzy, góra 4 rośliny powinno wystarczyć. Chociaż nawet dla tej jednej variegata bym kupił taką żarówkę. Monstera ta dość szybko daje znać, jak ma zbyt mało światła.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Pateycja21
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 28 cze 2023, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Znalazłam soczewkę 80. Może być? :)
Mam thai constellation i syngonium mottled, myśle że chętnie skorzystają z tej żarówki :)
Ps. Kawałek liścia variegaty o białej barwie (co nawet widać na jednym zdjęciu) zaczął jej brązowieć, jak stała w głębi pokoju (jakieś 5 metrów od okna). Na szczęście przestawienie jej bliżej tak jak teraz stoi zahamowało proces odrzucania :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18698
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Tak 80 nie 85, mały błąd.
5 metrów od okna to zdecydowanie za ciemno dla każdej rośliny nawet standardowych zielonych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Pateycja21
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 28 cze 2023, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

No teraz już wiem, dlatego poprzestawiałam
wszystkie znacznie bliżej :)
Dziękuje za porady!
Karo89
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 14 cze 2023, o 06:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Cześć :-)
Czy ja dobrze identyfikuję problem, że to początek wychodzenia przelania/grzyba?
Koleżanka niestety nie przesadziła monstery do świeżego podłoża i tak sobie bytuje od kilku miesięcy w samej ziemi produkcyjnej (podejrzewam, że brak tam jakichkolwiek składników odżywczych) podlewała ją rzadko, bo twierdzi że od razu pojawiała się gutacja.
Ostatnio podlała ją wodą z nawozem biobizz fish mix. Wcześniej nigdy nie dawała roślinie nawozu. Te paproszki to są świrskii, które wiszą od dwóch tygodni na roślinie.
Czy najlepszym teraz dla niej będzie przesadzenie do odpowiedniej ziemi i kontrola korzeni - jeżeli zgniłe, obciąć i zrobić oprysk środkiem grzybobójczym? Proszę mnie poprawić, jeżeli nie :-)
Dodam, że wilgotność ma dość wysoką i już w przeszłości miała plamę grzybową z żółtą obwódką na liściu jednym, ale ta zaschła i nie przeniosła się na inne liście.
Ps. Już koleżance powiedziałam, że musi kwiatka wyciągnąć z osłonki :-)

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Karo89
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 14 cze 2023, o 06:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Ps. Dodam, ze stoi bardzo daleko od okna(jakieś 5m) - wiadomo, że zbyt daleko
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18698
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Sama sobie odpowiedziałaś... 5 metrów od okna to możesz postawić co najwyżej sztuczne kwiatki, rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie, etc. Nawóz ma być mineralny jako podstawa, a ten Fish mix tylko jako dodatek. Pierwsze nawożenie 3 tygodnie - miesiąc po przesadzeniu. Potem co dwa tygodnie.
Na roślinie nie ma grzyba tylko albo niedobory, albo od nieprawidłowego podłoża, stanowiska, itp.
Radzę poczytać ten wątek, a znajdziesz wszystkie odpowiedzi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Karo89
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 14 cze 2023, o 06:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Okej, dziękuję. Mam nadzieję, że uda mi się pomóc koleżance ogarnąć problem. Przesadzimy ją do mieszanki perlitu ziemi i ziemi do storczyków i postawimy bliżej okna.
Jaki nawóz polecasz? Może być agrecol mineralny do roślin zielonych?
A do variegaty jaki byś polecił? Bo słyszałam, że powinno być jak najmniej związku N a jak najwiecej K, czytałam ze ludzie korzystają z agrecolu do roślin o ozdobnych liściach, ale jego skład azot 6%; fosfor 4% i potas 5% niekoniecznie odpowiada powyższej zasadzie. I co tu zrobić 🤷‍♀️
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18698
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Co do ostatniego to są to totalne bzdury i mit powtarzany przez osoby nie posiadające większej wiedzy w temacie. Do nawożenia variegata używasz takich samych nawozów jak w przypadku form zielonych. Wariegacja zależy w głównej mierze od genów, a nawóz tutaj nie ma żadnego wpływu. Również variegata potrzebuje dawki azotu do wzrostu.
Może być Agrecol żel, może być Florovit, Substral, etc.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Karo89
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 14 cze 2023, o 06:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Super. Dziękuje :)
A co sądzisz o nawozie do pomidorów?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”