Aspidistra wyniosła,żelazne liście,(Aspidistra elatior)

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aspidistra wyniosła,żelazne liście,(Aspidistra elatior)

Post »

Zmiany fizjologiczne.

Po zakupie powinnaś przesadzić do mieszanki ziemi i rozluźniacza.
Stanowisko na parapecie albo blisko okna. Variegata potrzebuje dużo światła.
Podlewasz częściej niż raz na 3 tygodnie... to nie jest sukulent, tylko normalna roślina tropikalna, rośnie przez cały rok. Oraz normalną ilością wody, tak żeby dotarła do całej bryły korzeniowej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
elia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 lut 2023, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aspidistra wyniosła,żelazne liście,(Aspidistra elatior)

Post »

Dziękuję za odpowiedź, spróbuję częściej podlewać i przestawię w jaśniejsze miejsce. Ustawiłam ja z dala od okna, ponieważ czytałam że słońce może poparzyć liście.
Jeśli chodzi o ziemię to po zakupie przesadziłam roślinę do ziemi uniwersalnej zmieszanej z keramzytem
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aspidistra wyniosła,żelazne liście,(Aspidistra elatior)

Post »

W okresie jesienno-zimowym może popalić słońce, jakim cudem? :shock:

W pozostałym okresie na zachodnim i oczywiście na południowym parapecie to tak, tutaj trzeba postawić poza zasięgiem promieni słonecznych, ale też nie za daleko od okna. Variegata ma mniej części zielonych, więc mniejsza powierzchni czynnej do przeprowadzenia procesu fotosyntezy. W związku z tym potrzebuje dużo rozproszonego światła.

Podłoże do wymiany, keramzyt sam w sobie chłonie wodę, więc nie jest najlepszym rozluźniaczem. O wiele lepszy jest perlit albo żwirek kwarcowy.
Przesadź i sprawdź stan korzeni.
Pamiętaj, że doniczka musi być dobrana pod wielkość bryły korzeniowej oraz stać na podstawce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”