Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18737
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Kwestia doniczki to tutaj kwestia drugorzędna. Bardziej istotne jest to, że roślina dotychczas była w stanie wegetatywnym. To nie są sztuczne kwiatki, żywe rośliny potrzebują właściwego podłoża oraz regularnego nawożenia mineralnym nawozem. Nie rozumiem jak można ot tak kupić roślinę, postawić i jedynie podlewać. To cud, że ta roślina jeszcze żyje...

Wracając do rozmiaru doniczki to oczywiście przede wszystkim dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej, a nie tylko pod wygląd samej doniczki... Jeśli dotychczas doniczka ma wysokość 7 cm większą od nowej to nie wziąłeś pod uwagę że te 7 cm bryły korzeniowej będzie wystawać ponad brzeg doniczki? :shock: Strelicja ma obszerny system korzeniowy - jeśli oczywiście jest zdrowy, więc po tych dwóch latach wypełnia całą doniczkę. W w związku z tym musisz dać doniczkę jednocześnie większą na średnicy, jak i na wysokości.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Jdeb
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 2 gru 2022, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Ale jest jeszcze sporo ziemii nad korzeniami, jakieś takie grudki ziemii albo kora.

Poza tym można zredukować korzenie ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18737
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Rośliny sadzisz na tej samej wysokości co dotychczas. I nie redukuje się korzeni u roślin, które mają zdrowy system korzeniowy, to nie drzewka Bonsai... Korzenie Strelicji rosną mocno w dół, w związku z tym nawet ewentualne przycięcie mija się z celem, bo musiałbyś przyciąć połowę wysokości bryły korzeniowej... Poza tym redukcja korzeni = konieczność redukcji ilości liści = duży stres dla rośliny. Uwzględniając, że kondycja rośliny jest daleka od ideału oraz obecną porę roku, doszło by tylko do tego, że Strelicja by tego nie przeżyła. Powtórzę, to nie są sztuczne kwiatki, a żywe organizmy. Musisz kupić doniczkę większą zarówno na średnicy jak i na wysokości i nie kierować się tylko kwestią, że doniczka Ci się podoba. :shock: Koniec kropka.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Jdeb
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 2 gru 2022, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Dziękuje, rozumiem.

a czy mógłby Pan polecić mi jakaś roślinę, która rosnie w polzacienionych stanowiskach, ma korzenie, które rosną raczej na boki niż w dół i najchętniej ma raczej żółty odcień zieleni ?

Uszanowania
Jdeb
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 2 gru 2022, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Planuje zajac sie ta Strelicja zgodnie z zaleceniami. W związku z tym mam dwa pytania:

#1 jakie podłoże kupić, żeby ja przesadzić ?
#2 czy w okresie zimowym mogę ja nawozić ? Jak często ? Teraz rozwija nowy liść.
#3 jak często powinienem ja nawozić w okresie wegetatywnym ?
#4 kupiłem Biopon do roślin zielonych mineralny - jest ok ?
#5 jak często spryskiwać jej liscie woda w lecie i zima ?

Stoi dość blisko kaloryfera, ale zabudowanego.

Dziękuje za odpowiedzi
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18737
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Wszystko masz w wątku - przeczytaj chociaż ostatnie kilka stron...

Liści się nie spryskuje wodą, co miałoby dać moczenie rośliny? Podnieść wilgotność powietrza? Jakim cudem? :shock:
Musisz kupić nawilżacz i starać się utrzymywać wilgotność na poziomie około 60%.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Figielek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 gru 2022, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam. 3 miesiące kupiłem strelicję z kwiaciarni. Zapewniano mnie, że osłonka jest ok i roślina nie wymaga przesadzenia. Niestety zaczęły pojawiać się na liściach czarne kropeczki oraz wełnowce, których się pozbyliśmy.

Obrazek
Obrazek

Wydaje mi się że została też przelana, stąd decyzja o przesadzeniu. Po ściągnięciu osłonki (45cm) okazało się że korzenie nie mają już miejsca. Roślina posiada kilka podsuszonych korzeni w głębi oraz kilka gnijacych. Nie mam doświadczenia z tym kwiatem. Czy mog e prosić o podpowiedź, jak zabrać się za nią.? Ponieważ mam już zakupiona ceramiczna (drogą) donnicę o średnicy 50cm, wolał bym ją zostawić zatykając otwór przelewowy, wypełniając ją od dna keramzytem oraz zasypując seramisem. Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18737
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Co??? Zatykać otwór odpływowy??? :shock: :shock: :shock:

Otwór odpływowy musi być, bo sam drenaż nie wystarczy, nieważne ile go dasz. Po pierwsze do korzeni musi docierać powietrze, po drugie korzenie rozwijają się głównie w dół ,więc prędzej czy później przerosną drenaż i będą stały w wodzie, bo będzie się ona zbierać.
Zanim się kupi doniczkę, w tym wypadku jest to osłonka, warto poczytać czy można do niej bezpośrednio posadzić...

Warto również poczytać przed zakupem rośliny, czy będziesz miała warunki do uprawy danej rośliny. Nie wszystkie sprzedawane w handlu rośliny będą automatycznie rosnąć w każdych warunkach...

Strelicja jest rośliną słońcolubną, więc potrzebuje maksimum słońca oraz najlepiej doświetlania w okresie jesienno-zimowym. Do tego wymaga podwyższonej wilgotności powietrza, czyli wskazany nawilżacz.

Oprócz wełnowców, weszła plamistość czyli inaczej infekcja grzybowa. Skutek przelania oraz obecności szkodników.

Czyli, trzeba przesadzić do doniczki około 5 - 6cm większej na średnicy z odpływem i stawiasz ją później na podstawce. Kompletną bzdurą jest to, że może rosnąć w osłonce... Na przyszłość odradzam słuchanie rad tam gdzie kupujesz rośliny, bo często wiedza sprzedających pozostawia wiele do życzenia.

Podłoże, to mieszanka ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 3:1, żadnego seramisu. Strelicja wymaga cięższego podłoża.
Po przesadzeniu zrób oprysk Mospilanem, powtórz po tygodniu czasu. Jednocześnie (po wyschnięciu pierwszego preparatu) zrób oprysk preparatem grzybobójczym - Saprol albo Scorpion 325sc.

W okresie jesienno-zimowym podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża, w okresie wiosna lato, utrzymujesz umiarkowanie wilgotne podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Figielek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 gru 2022, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Dziękuję za wskazówki.

Roślina ma raczej dobre warunki. Jest przy witrynie o powierzchni szyby 30m2 skierowanej na północny zachód. W pomieszczeniu od 2 tygodni jest nawilżacz zwiększający wilgoc z 40 do 50 procent.
Obrazek

Napisz mi jeszcze e proszę co dokładnie zrobić z korzeniami przed przesadzeniem. Czy umyć ze starej ziemi i wysuszyć? Wyciąć zgnile korzenie i końcówki? Smarować czyms korzenie po przecięciu? Próbować rozłączyć poskręcane korzenie? Dziękuję z góry za informację.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18737
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Jak coś będziesz odcinać, to resztę bryły korzeniowej możesz obsypać sproszkowanym węglem. Natomiast rozluźnianie korzeni nie ma większego sensu, zostaw tak jest tylko daj do większej doniczki i obsyp sproszkowanym węglem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
agata_ka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 6 paź 2019, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Cześć. Wracam ze swoją strelicją. Choroba zaczęła sie rozwijać, przeszła na drugiego liścia. Kilka dni temu odcięłam pierwszego chorego liścia (przy odcinaniu w przekroju poprzecznym lodyga miala czarne plamy) i zrobiłam oprysk Scorpionem 325sc, dzisiaj zobaczylam, że atakowany jest drugi liść:( nie wiem co mogę wiecej zrobić:(

https://i.ibb.co/DRzG9LJ/IMAGE-2022-12-09-23-05-45.jpg
https://i.ibb.co/gw6S7Yx/IMAGE-2022-12-09-23-05-42.jpg
https://i.ibb.co/Yk5bLMW/IMAGE-2022-12-09-23-05-35.jpg
https://i.ibb.co/x5td6rZ/IMAGE-2022-12-09-23-05-39.jpg
Za duże zdjęcia, zamieniłam na linki. Iwona
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18737
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Odetnij drugiego liścia i powtórz oprysk preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
on995
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 11 kwie 2012, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam, mam kłopot z strelicją białą, zakupiona 3 miesiące temu i przesadzona (starą ziemie zostawiłem z bryłą korzeniową) do ziemi uniwersalnej pH 5,5-6,5 wymieszana z perlitem a na dno keramzyt jako drenaż. Problem w tym że końcówki liści robią się brązowe a liście pękają , na nie których brązowe plamki. Czy możecie mi doradzić co z nią nie tak, czy to brak nawozu, czy jakieś szkodniki ?


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”