Diffenbachia - żółknące ,zasychające liście i inne choroby

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18730
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Diffenbachia - żółknące ,zasychające liście i inne choroby

Post »

Szkodniki możesz kupić z roślinami, ale też przecież żyją w naturze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Odokemono
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 10 sie 2017, o 10:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Diffenbachia - żółknące ,zasychające liście i inne choroby

Post »

Hej :)
Kilka dni temu przyjęłam Diffenbachię Green Magic do odratowania. Ogólnie jest zabiedzona, podobno miała wełnowce trzy miesiące temu i widać na starszych liściach ślady po przelewaniu rośliny. Przesadziłam ją do odpowiedniego podłoża (przygotowałam taki trochę cięższą mieszankę), korzenie ma zdrowe. Szkodników aktualnie brak. Natomiast martwią mnie zmiany na liściach. Są to dziwne zgrubienia wzdłuż środkowego nerwu liścia. Poniżej załączam zdjęcia. Co to może być? Zgrubienia są suche i twarde, nie odkształcają się przy dotyku i powodują, że liście mają trochę inną strukturę - są jakby powyginane, powybrzuszane w dziwny sposób. Zauważyłam też, że na niektórych liściach kolor jest jakby przecierany (ostatnie zdjęcie). Dodam, że roślina wypuszcza też zdrowe liście, nie wszystkie tak wyglądają. Czy to jakiś wirus? Czy to jakieś formy "blizn" po szkodnikach? Pierwszy raz coś takiego widzę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18730
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Diffenbachia - żółknące ,zasychające liście i inne choroby

Post »

Wg mnie to skutki zaburzenia gospodarki wodnej uwzględniając roślinę po tzw. przejściach. Doprecyzując, nadmiar wody który był w roślinie próbował transpirować poprzez główny nerw blaszki liściowej. Same liście są zielone i nie wykazują oznak choroby.
Trzeba obserwować nowe liście, jak będą wyglądały.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Odokemono
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 10 sie 2017, o 10:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Diffenbachia - żółknące ,zasychające liście i inne choroby

Post »

Ok, będę obserwować. Bardzo dziękuję za pomoc :)
Odokemono
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 10 sie 2017, o 10:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Diffenbachia - żółknące ,zasychające liście i inne choroby

Post »

Mam jeszcze jedno pytanie, tym razem dotyczy ono mojej Diffenbachii Cheetah - na łodydze znalazłam u niej niewielką, otwartą, brązową zmianę. Na razie zmiana jest twarda, ale kiedy roślina gutuje to zauważyłam, że z tej ranki też cieknie płyn. Obawiam się, że przez takie przerwanie tkanki może wniknąć jakaś infekcja grzybowa i ubić mi roślinkę. Czy można coś zrobić zapobiegawczo żeby do tego nie dopuścić? Starczy oprysk fungicydem czy muszę ciąć roślinę?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18730
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Diffenbachia - żółknące ,zasychające liście i inne choroby

Post »

Po co robić oprysk chemią, skoro nie ma infekcji.
Posyp sproszkowanym wilgotnym węglem, powinno wystarczyć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Odokemono
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 10 sie 2017, o 10:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Diffenbachia - żółknące ,zasychające liście i inne choroby

Post »

Ok, tak zrobię :) Dzięki!
nika98
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 paź 2022, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Diffenbachia - żółknące ,zasychające liście i inne choroby

Post »

Cześć,

Pomożecie, czy to przesuszenie? 2 dolne liście tak wyglądają, trzeci zaczyna mieć objawy, difenbachia przyjechała do mnie 2 tygodnie temu. 3 razy zmianiała mieszkanie zanim trafiła w miejsce docelowe, podlewałam ją na razie raz w tygodniu.. Co radzicie, żeby nie postępowało?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18730
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Diffenbachia - żółknące ,zasychające liście i inne choroby

Post »

Przesadziłaś po zakupie do właściwego przepuszczalnego podłoża, czyli mieszanki ziemi i rozluźniacza?
Jakie ma dokładnie stanowisko?
Jaką ilością wody podlałaś?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zenzi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 11 wrz 2022, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Polska

Re: Diffenbachia - żółknące ,zasychające liście i inne choroby

Post »

Okazało się, że okaz którego niedawno zakupiłem na przecenie ma wciornastki :( Zorientowałem się po tym, że nagle liście zaczęły żółknąć jeden za drugim. Skurczybyki dobrze się ukryły, w sklepie ich nie widziałem. Całe szczęście nauczony doświadczeniem nowe rośliny trzymam przez jakiś czas w osobnym pomieszczeniu, więc ograniczyłem problem jedynie do jednej doniczki.
Zżółkłe liście usunąłem, zrobiłem oprysk Mospilanem. Chciałbym go jeszcze podlać tym preparatem, tak jak niektórzy robią z kaktusami w przypadku wełnowców. Niestety ulotka podaje stężenie tylko dla oprysków. Nada się ono do podlewania czy może przyda się większe stężenie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18730
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Diffenbachia - żółknące ,zasychające liście i inne choroby

Post »

Takie samo stężenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”