Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2144
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Linka (nie za cienka aby nie wżynała się w pień) + porządnie wbity w ziemie pod kontem kołek = prostujemy to co się przekrzywiło. Ja dzisiaj robiłam to samo ze świerkiem serbskim, który przekrzywił się przez wiatry. ważne, aby mocowanie linki nie ocierało pnia, zostawić tak na ok 2 miesiące i powinno być ok ;:333
Pozdrawiam Lucyna
trojanek16
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 kwie 2022, o 08:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Witam,

dwa lata temu zasadziłem tuje ~80 cm, w doniczkach, zakupione w szkółce, 21 szt.
Niestety ogródek jest na nasypie, a ziemia jak kopałem jest dosyć mocno zbita, gliniasta - ciężko się kopało.
Pod tujami ułożony wąż pocący, ułożona geowłóknina i rozsypane białe kamyczki.
Podlewanie naprzemiennie wąż pocący i od góry z węża. Raz w tygodniu, zależnie od opadów.
Stosowany nawóz letni to nawóz do iglaków z mikroskładnikami firmy Target, jesienny firmy Biopon, wszystko zgodnie z zaleceniami producentów.

Po roku wymieniłem jedno drzewko, bo zżółkło. Pomyślałem, że zdarza się. Po wykopaniu pod korzeniami była woda, grunt wilgotny pod geowłókniną.
W tym roku kolejne drzewko umiera, i wydaje mi się, że kolejne dwa delikatnie jaśnieją. Planuję wymienić drzewko umierające, zobaczę czy jest problem z odprowadzaniem/ilością wody. Czy to może inna przyczyna, której nie widzę? Może powinienem zastosować jakieś inne preparaty?

Będę wdzięczny za pomoc.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Dominek28
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 cze 2021, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Na ratunek tujom..

Post »

Witajcie. Od ostatniej wizyty moje tuje wyglądają już trochę lepiej, jednak martwi mnie nadal to, że zrobiły się łyse od dołu i gdzie nie gdzie miejscami... Da się jeszcze to jakoś uratować?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Jelizawieta
200p
200p
Posty: 206
Od: 23 sty 2021, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Uznam

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Dzień dobry.
Gdybym sadziła tuje na plaży, to na pewno wykopałabym głęboki i dosyć szeroki rów, który wypełniłabym bardzo mokrym torfem, korą sosnową i ziemią do iglaków. Po kilku dniach solidnego polewania przygotowanego podłoża, dokonałabym sadzenia krzewów. Przykro mówić, ale Twoje tuje już uschły.
Jelizawieta.
Pozdrawiam, Jelizawieta
bbartek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 kwie 2022, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Dzień dobry
Proszę o pomoc w diagnozie i zwalczeniu dolegliwości tuj.
Na więcej niż 100 sztuk, kilkanaście ma takie brązowe "pasy" na całej lub prawie całej wysokości.
Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.

Obrazek


Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”