Marchew - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
marek69
200p
200p
Posty: 331
Od: 8 lip 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pojezierze Chełmińskie

Post »

Włókninę nakładałem na zagon marchwi po jej wschodach i trzymałem aż do zbiorów. Nie leżała jednak ona na roślinach tylko na stelażu wykonanym z rurek pcv 3m wykorzystywanych do chowania przewodów elektrychnych. Marchew miała bardzo dorodną nać, pierwszy raz widziałem taką. Korzeń był duży i zdrowy , nie zauważyłem aby włóknina miała jakiś zły wpływ na plon.
Pozdrawiam Jarek
Awatar użytkownika
janhel41
200p
200p
Posty: 364
Od: 29 kwie 2008, o 15:21
Lokalizacja: Skierniewice

Post »

Dziękuje za informacje.postaram się skorzystać z niej w tym sezonie. ;:11
x-o-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1045
Od: 3 cze 2007, o 20:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam
Chciałam tez dodać, że ja siałam na przemian cebula-marchew -cebula- i też mam robale ale tylko w marchwi :(
Może powodem były nasiona nie zaprawiane zakupione w Tesco?

Ewa
roma33
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 cze 2009, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Co podgryza moją marchew?

Post »

Wybieram po troszku marchew. Dosyć, że jest robaczywa (ja co roku) to jeszcze coś czy ktoś mi ją podgryza od korzenia. Czasem zje pół takiej marchewki. Co to może być. Co zrobić? W tym roku wykopać resztę marchwi ale przecież wróg zostanie w ogrodzie. Pędraki? A propos chyba śmietki marchwianki czy innej co drąży kanały w marchwi i co roku obniża mi plony może ktoś mi poradzi kiedy powinnam pryskać, aby w przyszłym roku mieć marchewkę zdrową? Wprawdzie przyda się to na przyszły rok, ale może zapamiętam.
Roma
Roma
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Post »

nornice albo zwykłe myszy, jak masz tam gdzieś wsadzoną pietruszkę to nie zdziw się jak sama natka będzie tylko nad ziemią :idea: :wink:
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Tak, to są nornice, potrafią całe rządki marchwi, pietruszki a nawet buraczków popodgryzać.
A to link do wątku o robaczywej marchewce
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... wa+marchew
Daniel3232
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 lis 2009, o 16:22

Re: Co podgryza moją marchew?

Post »

Ja też uważam że to są tylko nornice ;/
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Re: Robaczywa marchew

Post »

Czy można ochronić nie zaprawioną marchew przed pierwszym pokoleniem połyśnicy marchwianki przykrywając zasiewy agrowłókniną, czy może połyśnica atakuje kiełkujące nasiona jeszcze w glebie?
Tomek
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Robaczywa marchew

Post »

Połysnica marchwianka nie ma radarów i nasion w ziemi nie widzi. Składa jaja przy naci marchwi wyrastajacej z gleby. Agrowłóknina uchroni przed tym owadem pod warunkiem ,że wcześniej nie była w tym miejscu uprawiana marchew czy pietruszka. Jeżeli była, to w ziemi mogą sie znajdować bobówki z larwami gotowe do wylęgu i wtedy nawet przykrycie nie pomoże.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mag_go
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 14 mar 2011, o 08:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Robaczywa marchew

Post »

Piszę w tym temacie ponieważ innego nie znalazłam. Pomocy!! Mam 2 rządki marchwi: 1 Marchew "Karo" - wczesna jest w porządku, natomiast druga "Koral" - późna ma jakieś robaluszki. Są to takie małe białe pchełki i kilka czarno-zielonych w kształcie łezki (jako że ogrodnik ze mnie początkujący). Nie mam pojęcia co to jest, od czego i jak to zwalczyć ekologicznie, bo taki zamysł uprawy jest na ten rok. Ta wczesna ładnie rośnie bez dodatków, nawet jedną już dzisiaj skosztowałam i jest pyszna :)

Proszę Was lud doświadczony o pomoc niezbędną ;)

Dodam że rośnie przy cebuli, zdrowej cebuli.
Pozdrawiam,
Magda.
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Robaczywa marchew

Post »

Mag_go pisze:Piszę w tym temacie ponieważ innego nie znalazłam. Pomocy!! Mam 2 rządki marchwi: 1 Marchew "Karo" - wczesna jest w porządku, natomiast druga "Koral" - późna ma jakieś robaluszki. Są to takie małe białe pchełki i kilka czarno-zielonych w kształcie łezki (jako że ogrodnik ze mnie początkujący). Nie mam pojęcia co to jest, od czego i jak to zwalczyć ekologicznie, bo taki zamysł uprawy jest na ten rok. Ta wczesna ładnie rośnie bez dodatków, nawet jedną już dzisiaj skosztowałam i jest pyszna :)

Proszę Was lud doświadczony o pomoc niezbędną ;)

Dodam że rośnie przy cebuli, zdrowej cebuli.
Nie są to przypadkiem mszyce? Jeśli tak to zastosuj oprysk z gnojówki, lub kup jakiś środek chemiczny na nie.
Awatar użytkownika
Mag_go
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 14 mar 2011, o 08:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Robaczywa marchew

Post »

Jeżeli to było to samo to rzeczywiście okazały się to mszyce, a na początku wyglądały zupełnie jak nie one ;) Zabiegi trwają ze względu na odległość więc mam nadzieję że się uda.
Pozdrawiam,
Magda.
Awatar użytkownika
hammer52
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 1 lip 2011, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Marchew - szkodniki i choroby

Post »

Jest juz po zbiorach, ale ja jak co roku borykam się z robaliami, które podjadają mi marchew. Nie pomaga sąsiadztwo innch rosli jak np cebula. Nie stosowałem jeszcze agrowłókniny doprzykrycia grządek z tym warzywem. Może ktoś ma jakieś skuteczne doświadczenia? :?:
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”