Brzoza papierowa(Betula papyrifera)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Zimka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 9 cze 2009, o 22:20
Lokalizacja: Warszawa

Brzoza papierowa(Betula papyrifera)

Post »

czy ktoś może mi powiedzieć do jakiej wysokości dorośnie u nas brzoza papierowa? Czytałam, że w swojej ojczyźnie rośnie do 30m, ale czy w Polsce też wyrośnie na takiego olbrzyma?
Lukasz K
50p
50p
Posty: 79
Od: 28 lut 2009, o 19:00
Lokalizacja: Komornica 32 km na N od PKiN

Post »

Witam,

Drzewo to było popularnym drzewem parkowym ok 100 lat temu i jedyny okaz jaki znam liczy mniej więcej tyle lat i nie odbiega rozmiarami od naszej brzozy brodawkowatej, mimo iż jest szczepiony (u nasady pnia widać miejsce szczepienia).
Czyli myślę, że rośnie podobnie jak nasza brzoza - 30 m sporadycznie, ale 15-20 to może na pewno osiągnąć...

Pozdr

Łukasz
Zimka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 9 cze 2009, o 22:20
Lokalizacja: Warszawa

Post »

dziękuję za szybką odpowiedź - proszę jeszcze o informację jaką szerokość ma ten 100-letni egzemplarz brzozy? Bardzo podoba mi się to drzewo, a nie wiem czy zmieści się w moim ogrodzie...
Awatar użytkownika
pendrak
100p
100p
Posty: 131
Od: 12 kwie 2020, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. wielkopolskie

Re: Brzoza papierowa(Betula papyrifera)

Post »

Wbiję się w ten wątek z nieco innym dylematem. Mam skrawek ziemi z tyłu ogrodu, obecnie zarośnięty trawnikiem, gdzie jest bardzo gliniasta gleba. Przeczytałam, że brzozy dobrze sobie radzą z taką glebą, więc zamówiłam sadzonkę brzozy papierowej. Moje pytanie odnosi się do przygotowania gleby pod sadzonkę, którą otrzymam w marcu. Planuję:

-wykopać dół 50x50x50, oczywiście usuwając zadarnienie
-glinę porządnie wymieszać z drobnym grysem bazaltowym, piaskiem, kompostem i odrobiną waleriany (podobno zwabia ona dżdżownice?)
-na dno wsypać trochę obornika granulowanego, przysypać mieszanką ziemi i na to posadzić drzewko

Czytałam, że można dodać torf, ale czy nie ma on tendencji do gromadzenia wody? Chętnie przeczytam sugestie forumowiczów jak przygotować glebę pod brzozę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”