Buraki czerwone cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Buraki czerwone

Post »

Pytanie...
aby buraki miały miejsce na ładny wzrost to w jakiej odległości umieszczacie ziarenka? Ja niby siała dość rzadko (i cześć potem przerwałam i przeplewiłam), ale w sumie od razu mogłabym rzadziej dawać nasionka....
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13690
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Buraki czerwone

Post »

Buraki to fajne warzywko, które potrafi się rozpychać. :) Jeśli siać rzadziej to nie rzadziej jak 5cm. Ja zawsze sieje mniej wiecej 3-4cm.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Buraki czerwone

Post »

piekara114 Z jednego nasiona buraka tzw. kłębka wyrasta kilka roślinek. Dlatego nawet rzadki siew, wymaga i tak przerywania. Aby uzyskać nasiona jednokiełkowe trzeba by kłębki rozdzielić mechanicznie. Można ponoć kupić już wyselekcjonowane odmiany dające kłębki jedno lub dwukiełkowe. Obcja druga to sadzenie buraczków z rozsady- oszczędność nasion i czasu pracy.
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Buraki czerwone

Post »

Dzięki za informacje. Spróbuję co te 4 cm z nastawieniem na przerywkę i przesadzanie.
Myślę też o nasionach na taśmie - polecacie jakąś firmę?
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Buraki czerwone

Post »

Polecam odmianę Patryk. W tym roku posiałem go pierwszy raz. Z dwóch grządek po 3m zebrałem około 10 kg zdrowych korzeni w przedziale 15-40 dkg, przy minimalnych zabiegach (jedno przerywanie, kilka razy podlałem i odchwaściłem).
Zalety:
1. Smakiem przebija wszystkie sklepowe.

2. Ma delikatny, purpurowoczerwony miąższ, w którym ledwo dostrzec można pierścienie. Jest łatwy do obróbki na krajalnicy i drobnej tarce.

3. Charakteryzuje się wysoką plennością i bardzo wysoką, bo ponad 80%, jednonasiennością kłębków i tolerancją na jedne z groźniejszych chorób buraka ? chwościka buraka i mączniaka prawdziwego.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13690
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Buraki czerwone

Post »

W tym roku oprócz czołowej u mnie odmiany Czerwona kula, dołączy Action do testu. Ostatni sezon dał ogrom zbioru buraka, oby ten był podobny, to będzie super. :) Nie wiem czy miejsce będe miał dla takiej ilości co w tamtym roku ale przygotowałem się dla jeszcze większej ilości. :D



Obrazek
pomidor7
100p
100p
Posty: 159
Od: 20 lut 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: gmina Golub-Dobrzyń woj. kujawsko-pomorskie

Re: Buraki czerwone

Post »

To prawda. W tym roku było dużo dużych buraków. Dużo deszczu w okresie wzrostu korzeni pomogło. :heja
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Buraki czerwone

Post »

U mnie największe okazy porosły z pikowanej przerywki, czy to podłużne, czy okrągłe (nazw odmian nie pamiętam).
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
Awatar użytkownika
pendrak
100p
100p
Posty: 131
Od: 12 kwie 2020, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. wielkopolskie

Re: Buraki czerwone

Post »

W ubiegłym roku wysiałam Opolski i Czerwoną Kulę, zero chemii i nie miałam kłopotów ani z chorobami ani szkodnikami - wydaje mi się, ze jeże pozjadały ślimaki. Opolski (na zdj. z ziemniakiem Denar) dojrzał nieco wcześniej. W tym roku nie będę próbować innych odmian tylko pozostanę przy tych dwóch :uszy

Obrazek
Awatar użytkownika
justa_be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 740
Od: 26 lut 2014, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WLKP

Re: Buraki czerwone

Post »

Ja wybieram zawsze odmiany jednokiełkowe, nie muszę ich przerywać. Tylko na burakach co roku mam takie skacząco latające robaki, chyba wtyk amerykański lub straszyk i nie wiem jak się ich pozbyć.
Pozdrawiam ;)
fridka27
100p
100p
Posty: 104
Od: 25 kwie 2017, o 07:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Buraki czerwone

Post »

justa_be, a może to pchełki?
Pozdrawiam Ewcia :)
Awatar użytkownika
justa_be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 740
Od: 26 lut 2014, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WLKP

Re: Buraki czerwone

Post »

Nie nie, to te wtyki, na tujach mi też w zeszłym roku siedziały. Prysnełam mospilanem ale wiadomo warzyw nie będę co chwilę pryskać.
Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Buraki czerwone

Post »

Buraki jak i inne warzywa mam od lat bez oprysków chemicznych. W tym roku miałam też czerwoną kulę. Urosły różnej wielkości w zależności czy w danym miejscu przerywałam do obiadu czy nie, ale w ilości aż za dużej, chyba nie przejemy. Muszę poszukać jakiegoś dobrego przepisu z samych buraczków i zacząć przerabiać.
Co prawda pojawiła się wyjątkowo w tym roku mszyca i wątpiłam czy coś z tego będzie, ale po jakimś czasie sobie "poszła" i nie zaważyło to na plonie.
pozdrawiam Ewa
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”