MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 888
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Dzięki Luck i Tobie powodzenia niestety dopadł mnie covid i nie mogę łupać ale po covidku ogarnę wszystkie trzcinki z murarkami ;:215




Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7569
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Z całego serca życzę powrotu do zdrowia! Trzymaj się mocno i się nie puszczaj! ?
Pozdrawiam! Gienia.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

szybkiego wyzdrowienia Zagiel
Pozdrawiam Paweł
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 888
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Dzięki za życzenia już jest lepiej kwarantannę mam do 1 grudnia .Dzisiaj trochę połupałem bo pogoda wyśmienita ;:215


Obrazek


Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
Awatar użytkownika
alette
100p
100p
Posty: 179
Od: 11 kwie 2013, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie& Niemcy

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

zagiel pisze:pasjon czyli nie wszystko robiłem zle zrobiłem łąkę kwietną zasadziłem cebulice i krokusy ,wierzby iwy i kupę innych roślin, warto przeczytać ten tekst będę się uważniej przyglądał co mam w łupanych rurkach jak na razie tylko dwa inne rodzaje kokonów znalazłem. ;:304
Pozdrawiam zagiel

Zagiel Mógłbyś wrzucić foto twojego ogrodu? Zazdroszczę niektórym ludziom, że mają takie zarośnięte ogrody, ale to raj dla murarek. Zastanawiam się, czy kupić wierzbę Iwę, tylko jaką? :) Jaką masz Ty dokładnie? Napisz proszę, jakie jeszcze krzewy, drzewa u siebie masz. Z jednej tabelki wynika, że czereśnie są o wiele lepsze w ogrodzie, więc kupię czereśnie jakaś dobrą starą odmianę. Właśnie czytam, że dopadło Cię to dziadostwo, szybciutko wracaj do zdrowia ;:3

Ja jeszcze nie zaczęłam otwierać Twoich rurek, ale na dniach się tym zajmę.
Gdybym nawet wiedział, że jutro świat przestanie istnieć, to jeszcze dziś zasadziłbym drzewko jabłoni.
Marcin Luter
Awatar użytkownika
alette
100p
100p
Posty: 179
Od: 11 kwie 2013, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie& Niemcy

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Domki dla murarek będzie mi teraz robił zawodowy stolarz, ja nie mam talentu, a tato nie ma czasu. Więc stolarz prosił mnie, żebym mu podała wymiary i jak to ma być zrobione.
Zagiel Mam nadzieję, że już dobrze się czujesz, do końca kwarantanny masz 3 dni, mam nadzieję, że lekko covida przechodziłeś? Ty wiesz, że farciarz jesteś ;:333 Tobie za domek i plastikowa butelka po wodzie wystarczy ;:306 Ni wiem jak to możliwe, ale widać jest. Ja już teraz wolę mieć dwa małe domki zrobione nim nastanie wiosna.

Co sądzicie o domkach z z tego filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=GBhHVo8PrO4

Heh, Gienia ten sprzedawca z allegro uznał mnie za konkurencję, kiedy mu napisałam jakie rurki przyszły ;:306 Wiem, że Ty masz takie spokojne podejście do tematu, ja chcę żeby murarki miały naprawdę dobre domeczki, i rurki, a nie takie które po lekkim naciśnięciu się gniotą, są długie na ponad 30 cm, mają postrzępione wejścia itd.

Pozdrawiam i zdrowia życzę Wam wszystkim, Basia.
Gdybym nawet wiedział, że jutro świat przestanie istnieć, to jeszcze dziś zasadziłbym drzewko jabłoni.
Marcin Luter
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 888
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

alette to domek zrobiony ze starej szafki przykryty taflą pleksi ;:215

Obrazek
za domkiem kawałek lasu sam go sadziłem miały po 20 cm wysokości ;:306


Obrazek
wierzby najlepsze dla murarek to mieszańce tak gdzieś czytałem ,teraz na działce szaro i buro wszystko śpi na wiosnę to jest fajnie jak pojadę w tym tygodniu to Ci przyślę kilka zdjęć ;:215


Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 888
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Jutro ostatni dzień kwarantanny do 24:00 godziny,a dzisiaj połupałem troszkę i przygotowałem trochę trzciny dla rogatej i mam już trzy duże pakiety grubej trzciny jeszcze ze trzy i reszta dla ogrodowej :heja



Obrazek

pozdrawiam zagiel ;:215
Pozdrawiam zagiel
Puszczykot
100p
100p
Posty: 106
Od: 28 sty 2017, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Mielca

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Witam. Zadziwia mnie logika w wykonywaniu przez producentów tych domków. Jak już domek ładny....taki ogrodowy to w środku dwie szyszki trochę suchej trawy i powiercony tępym wiertłem kawałek drewna. Otwory pełne zadziorów i śmieci. Żal patrzeć. Ja rozumiem , że przy plantacji borówek czy porzeczek to wystarczy zadaszenie i "rurki" i wszystko będzie ok no ale . Jak już mamy mieć to w ogrodzie i jednocześnie ma działać i wyglądać to lepiej chyba zrobić to samemu zgodnie z tym co piszą tutaj ludzie z sukcesami na koncie...
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 888
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Popieram i jeszcze do tego cena z kosmosu ;:222



Pozdrawiam zagiel ;:306
Pozdrawiam zagiel
Awatar użytkownika
alette
100p
100p
Posty: 179
Od: 11 kwie 2013, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie& Niemcy

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

zagiel pisze:alette to domek zrobiony ze starej szafki przykryty taflą pleksi ;:215
wierzby najlepsze dla murarek to mieszańce tak gdzieś czytałem ,teraz na działce szaro i buro wszystko śpi na wiosnę to jest fajnie jak pojadę w tym tygodniu to Ci przyślę kilka zdjęć ;:215
Pozdrawiam zagiel
zagiel pisze:alette to domek zrobiony ze starej szafki przykryty taflą pleksi ;:215
Pozdrawiam zagiel
zagiel No niestety nie mam drewnianej szafki do wyrzucenia, Twoja jest boska, i na dodatek Ty trzymasz rurki w plastikowych butelkach po wodzie :D Gdybym ja nawet i mogła taki ulik postawić na rodziców ogrodzie, to by się działo ;:306 Ale my mamy za mały ogród, tylko 4 ary, a tato lubi rzeczy ładne (wybacz ale Twój cudny domek uznałby za dziadostwo, cóż taki już ma gust), więc stolarz pozostaje, i dwa domki. Na tym filmiku, z poprzedniego postu, autor zrobił super domki, tylko, bez izolacji, ze styropianu, a ja nie chcę murarek ugotować. Nie znam się wcale na stolarce, czy zwykła deska grubości 2 cm wystarczy? Jako obudowa, tak jak Twoja szafa? I do tej budki, musi przyjść jeszcze styropian 5 cm? No i to zadaszenie, lepiej żeby było o 20 cm dłuższe niż spód? Wiem, że do budki nie może dostać się woda, więc się zastanawiam, co by na górę dać.... myślę o jakiejś plandece sztywnej PCV w kolorze białym.

Zagiel, Ty ten ulik z szafy, jak długo już masz na działce? Albo, co roku masz nowe genialne pomysły :D ? Na fotki poczekam :wink:

I takie pytanie jeszcze, o co chodzi w tych tabelkach o wydajnościach pyłkowych i miodowych? Która wartość dla murarek i innych pszczół ma znaczenie? Wg tych tabelek, czereśnie są smaczne, ale pszczółki nie maja z nich pożytku.
Gdybym nawet wiedział, że jutro świat przestanie istnieć, to jeszcze dziś zasadziłbym drzewko jabłoni.
Marcin Luter
Puszczykot
100p
100p
Posty: 106
Od: 28 sty 2017, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Mielca

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Murarki kochają Słońce. Te co mieszkają w łodygach na trzcinowisku raczej nie mają styropianu pod łapką więc nie dramatyzowałbym. Jak dla mnie to domek drewniany z zadaszeniem krytym papą (pomalowaną ewentualnie na biało) i jedną ścianą z siatki spokojnie wystarczy. Masz jakieś drzewko na działce? To można pod nim postawić i odrobina cienia będzie. Moje ule są zrobione z desek z palet. Mają może centymetrową ściankę i nigdy nie zaobserwowałem problemów. Bardziej bałbym się o umocowanie tego wszystkiego by nie huśtało się na wietrze i deszcz nie zacinał zbyt mocno. Rurki mogą zmoknąć ale nie mogą leżeć w wodzie bo spleśnieją. Pozdrawiam.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Puszczykot pisze:...taki ogrodowy to w środku dwie szyszki trochę suchej trawy i powiercony tępym wiertłem kawałek drewna. Otwory pełne zadziorów i śmieci........... Jak już mamy mieć to w ogrodzie i jednocześnie ma działać i wyglądać to lepiej chyba zrobić to samemu zgodnie z tym co piszą tutaj ludzie z sukcesami na koncie...
Szyszki, w tych praktycznie bezdaszkowych chatkach zawsze mnie zadziwiały. Szyszki pracują - jak jest sucho to się otwierają, jak mokro, to się zamykają z nieprawdopodobną siłą. (Taka tam ewolucja - sucho wysypujemy nasiona, bo mają szansę daleko zalecieć - mokro nie wysypujemy, bo polecą pod pień i g...z tego będzie.) Czyli jak zamokną, wszystko co tam wlazło zamienia się w dżemik z "robaczka" . Życzę sukcesów szyszkownikom, zwłaszcza z komercyjnych chatek.
Zadziory, to osobny problem. Wiele razy pszczoły mnie zadziwiały - właziły tam gdzie zadziory, a tam gdzie było gładko nie chciały, czyli bywa różnie.

alette
Była dyskusja o wierzbach: namówiłem żagielka na iwopodobne wierzby w kontekście rogatej. Dla ogrodowej są mało przydatne - przekwitną zanim wygryzą się samice.
Tabele wydajności pyłkowej/miodowej odnoszą się do zwartych połaci porośniętych jednym gatunkiem. Czyli jak piszą, że wydajność pyłkowa wynosi 100 kg, to znaczy że na jednym hektarze (100 na 100 metrów) porośniętym wyłącznie przez tą konkretną roślinę pszczoły teoretycznie będą miały do dyspozycji 100 kg pyłku. Teoretycznie, bo przyjmuje się że pszczoły są w stanie zebrać około 75% tego co dają im rośliny itp. itd.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”