Szkółka ogrodowa -jak założyć??

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
ForumowiczGo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 kwie 2020, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Założenie własnej mini szkółki krzewów.

Post »

Witam wszystkich czytających.

Chodzi mi po głowie projekt, który chciałbym spróbować wcielić w życie. Mianowicie, chcę zacząć hodować jedną odmianę krzewów ogrodowych, żeby zobaczyć jak wygląda taka działalność i czy w moim przypadku może to wypalić. Na początku zacząłbym od małej skali. Przeglądając różne fora i tematy, w znacznej większości wszyscy demotywują i mówią że nie da się ruszyć bez doświadczenia. Szukam więc wśród Was opinii na ten temat i odpowiedzi na kilka zasadniczych pytań. Wszystkim czytającym z góry dziękuje za poświęcony czas.

Mam do dyspozycji teren (wystarczający na początkową skalę), kapitał startowy, sprzęt rolniczy do upraw zbożowych i warzywno-owocowych, chęci oraz zbyt na tego rodzaju produkty. Brakuje mi jednak jakiegokolwiek doświadczenia w ogrodnictwie krzewów ozdobnych.

Moja optymistyczna wersja nie poparta doświadczeniem mówi, że kupuję małe sadzonki (powiedzmy 1000sztuk), dbam o nie i za np. 4 lata sprzedaję generując zysk. Czy może to wyglądać tak kolorowo jak w założeniu? Chcę zająć się i wyspecjalizować w jednej konkretnej odmianie krzewu. Na pierwszą myśl przyszła mi oczywiście thuja szmaragd. Nasuwa mi się jednak kilka pytań:

1.Czy thuja będzie dobrym wyborem na takie przedsięwzięcie? Może coś innego? Zależy mi na wysokiej zdrowotności rośliny i jak najniższym nakładzie pracy.
2. Z czego wysadza się małe krzewy i gdzie pozyskać tak owe młode nasiona/rośliny?
3. Czy lepszym rozwiązaniem będzie hodowla w doniczkach czy w ziemi? jakie są główne różnice między tymi sposobami?
4. Czy do hodowli takich krzewów potrzebne są specjalistyczne nawozy/opryski? A może wystarczy obornik/kompost?
5.Czy hodowla wymaga jakiejś szczególnej pielęgnacji? Przycinanie? Krzywienie się rośliny podczas wzrostu?

Chciałbym zobaczyć jakieś światło w tym tunelu pesymistycznych wypowiedzi na temat tego, że nie da się zacząć od zera.
Nie chcę z tego robić głównego źródła dochodu, ale może jest opcja dorobienia sobie na takim pomyśle w sezonie...
Jestem niesamowicie wdzięczny za każdą odpowiedź i naprowadzenie mnie w tym nowym dla mnie temacie.

Z ukłonami.
Rafał. :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”