Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

O tej porze to ja sieję jedynie żyto i przekopuję w maju jak ma ok 30 cm, ewentualnie gorczyca ale do mrozów to wiele nie urośnie.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
len-a
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 29 wrz 2017, o 06:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Jak nawozić ziemię w namiocie foliowym gdzie drugi rok z rzędu rosły pomidory i papryka, a na wiosnę znów planuję paprykę i pomidory oczywiście :D a Chciałabym jeszcze z rok aby namiot stał w tym samym miejscu. Czy gorczycę można wysiać w namiocie i przekopać na wiosnę? A może lepiej obronik koński? - akurat jego mam pod dostatkiem :tan
Czy liście po burakach można zostawić na poletku i wkopać jak trochę przywiędną? Czy powinno się je usuwać z pola?
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Ja odpowiem tylko o liściach- jak chcesz w przyszłym rok posadzić coś z całkiem innej rodziny, np. kukurydze albo jakieś psiankowate, a buraki gdzieś daleko to nie zaszkodzi. Jak zostawiasz jakieś resztki po warzywach, to na pewno dłużej nie można z tym warzywem wrócić w to samo miejsce.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

len-a pisze:Czy liście po burakach można zostawić na poletku i wkopać jak trochę przywiędną? Czy powinno się je usuwać z pola?
ja jestem zdania, że jak najbardziej można je potraktować jak nawóz zielony, ale warto je rozdrobnić przed przykopaniem, nawet kosiarką przejechać ale nie czekać aż zwiędną.
len-a
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 29 wrz 2017, o 06:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Zapewne kompostownik byłby najlepszym rozwiązaniem, ale jeszcze nie posiadam :oops: dziękuję za odp. :D
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Na spodzie łęty z grochu , na nim krzaki pomidorów wyrwane z foliaka , zdrowiutkie oczywista . Na to kukurydza siana na zielone a na wierzch łęty z fasoli , natka z marchwi i rożne niewykorzystane zioła .
Tak powstaje idealny kompost na następny rok
Nic nie tnę nie szatkuję , samo się rozkłada a jak coś nie zdąży wykładam między rządkami .
Warzywka co roku mam cacy
Obrazek

Do wyrwania zostało tylko kilka selerów i porów
Rozsypana trawa , przekopany .
Sezon 2017 zamknięty :heja
Obrazek
Awatar użytkownika
Dalmore
100p
100p
Posty: 130
Od: 25 mar 2013, o 07:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Ja też nie robie szumu wokół resztek. Bakterie i inne żyjątka poradzą sobie z chorobami. Inna sprawa, że komponuje mnóstwo odpadków, a warzywne to niewielki procent. Do tego mam 2 w porywach do 3 kompostownikow i używam ich rotacyjnie. Dobry kompost ma strukturę jak ziemia do kwiatków że sklepu i nie śmierdzi.

Szczepionka z drożdży
Rozrabiam kostkę drożdży że szklanka cukru i wiadrem wody. Jak już skończy się burzyć wylewa na kompost. Robię ja w czerwcu.

Kompost w 3 miesiące
Dużo odpadków organicznych narywam z góry czarna folia tak aby wytworzyć temperaturę rzędu 50 stopni. Bakterie wtedy pracują na tym. Nie próbowałam tego jak na razie ale zamierzam za rok zrobić. Jak działa to zlikwiduje jeden kompostownik ;:65
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Co mi doradzicie?Mam dwa pytania?
Pytanie nr 1.
Chcę powiększyć warzywniak.Jeszcze do zeszłego tygodnia nie chciałem,ale zostałem przegłosowany.Grządki graniczą z łąką i o ten kawałek warzywniak będzie powiększony.Czy przeorać wystarczy całość? Chcę rozsiać wapno granulowane,bo ziemia zakwaszona.Co mogę jeszcze zrobić(choć troszke późno),aby plon w przyszłym roku był jak najobfitszy?
Pytanie nr 2.
Powiększam rabatę kwiatową na której rosną tulipany,lilie,rododendron,piwonie,winogrona i tawuła szara.Rabata mieści się pod stodołą.Trawę przekopałem i w tym miejscu chcę wysypać zakupioną ziemie ogrodniczą.Czy mam z czymś ją zmieszać(np. ze żwirem lub ziemią zwykłą) czy wystarczy sama?Ziemia składa się z torfu niskiego i torfu wysokiego.

Proszę o szybkie odpowiedzi bo jutro chcę się za to zabrać.Z góry dzięki ;:196
tencia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1493
Od: 26 sty 2013, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Witam ,mam pytanie odnośnie wapnowania gleby ,czy wapno rozsypać po czy przed kopaniem warzywnika i czy to prawda ,że nie można na mokrą ziemię ,bo to u mnie w tym roku duży problem.
Pozdrawiam serdecznie Teresa :wit
logitech55
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 mar 2013, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

A czy analiza zrobiona? Wapnowaniem można sobie zrobić problemów na kilka lat.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

tencia jeśli stosujesz kredę nawozową pylistą to rozsyp i przekop ziemię, a co mokrej ziemi - problemem jest sucha a nie mokra/czy wilgotna.
Ja stosuję tylko takie wapno, i sam w ciemno wapnowałem kawał ziemi po kukurydzy, bo zrobię powtórkę w przyszłym roku.
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 968
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Ja jeszcze nie zamknęłam sezonu. Został kawałek warzywnika do ogarnięcia, złożenie folii z tunelu
i transport największej dyni, która zawiązała się bardzo późno za owocem, którego ślimaki zjadły.
Kompost składam na bieżąco i przykryję czarną folią dla podwyższenia temperatury.
Na wiosnę rozkładam i przykopuję nawet te nie do końca przekompostowane badyle.
tencia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1493
Od: 26 sty 2013, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Analizę miałam robioną 2 lata temu.
Polikano mam jakieś wapno z magnezem ,i tak sobie pomyślałam ,że czas wapnować bo wszędzie pełno mchu się pokazuje,a działka została wczoraj skopana i się zgapiłam czy mogę jeszcze w takim razie wapnować po skopaniu,dziękuje za odpowiedż :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”